پايان نامه ارايه‌ي يک روش مسيريابي براي شبکه‌هاي حسگر بي‌سيم با هدف افزايش طول عمر شبکه

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه ارايه‌ي يک روش مسيريابي براي شبکه‌هاي حسگر بي‌سيم با هدف افزايش طول عمر شبکه یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 69 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه ارايه‌ي يک روش مسيريابي براي شبکه‌هاي حسگر بي‌سيم با هدف افزايش طول عمر شبکه بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

1  مقدمه    2
1-1 ضرورت مسئله و چالش‌های پروتکل مسیریابی    3
1-1-1 ظرفیت محدود انرژی    4
1-1-2 مختصات مکان گره‌ها    4
1-1-3 محدودیت منابع سخت‌افزاری    4
1-1-4 تعداد زیاد گره و قرار گرفتن تصادفی در محیط    4
1-1-5 ویژگی‌های شبکه و عدم اطمینان محیط فیزیکی    4
1-1-6 افزونگی داده    5
1-1-7 تنوع کاربرد شبکه‌های حسگر بی‌سیم    5
1-2 ویژگی‌های شبکه‌های حسگر بی‌سیم    5
1-3 ساختار گره‌ حسگر    7
1-4 قالب پیام    8
چکیده فصل اول    9
2 کارهای مرتبط    12
2-1 مقدمه    12
2-2 انواع پروتکل‌های مسیریابی    12
2-2-1 پروتکلهای مبتنی بر مکان    13
2-2-2 پروتکلهای داده‌محور    14
2-2-3 پروتکلهای سلسله مراتبی    15
2-2-4 پروتکلهای مبتنی بر حرکت    17
2-2-5 پروتکلهای مبتنی بر چند مسیر    18
2-2-6 پروتکلهای مربوط به شبکه‌های ناهمگن    18
2-2-7 پروتکلهای مبتنی بر کیفیت سرویس    19
2-3 مسیریابی متمرکز و توزیع شده    19
2-3-1 الگوریتمهای مرکزی    19
2-3-2 الگوریتم های توزیع شده    20
2-4 محیط سه بعدی    20
چکیده‌ی فصل دوم    21
3 الگوریتم پیشنهادی    23
3-1 انواع روش‌های مسیریابی    23
3-2 مفروضات در نظر گرفته شده درشبیه‌سازی    24
3-3 الگوریتم PSO    26
3-4 مراحل الگوریتم پیشنهادی    28
چکیده‌ی فصل سوم    35
4 شبیه‌سازی و اجرای اگوریتم پیشنهادی    37
4-1نرم‌افزارهای شبیه‌سازی شبکه‌های حسگر بی‌سیم    37
4-2 شبه کد الگوریتم PSO    39
4-3 طراحی شبیه ساز شبکه‌های حسگر بی‌سیم    41
4-4 بسته‌ی داده‌ای    43
4-5 شبه‌کد الگوریتم پیشنهادی    44
خلاصه‌ی فصل چهارم    46
5 نتایج شبیه‌سازی    48
5-1 مقایسه‌ی عمر شبکه    49
5-2 مقایسه‌ی نرخ دریافت اطلاعات    53
چکیده‌ی فصل 5    55
6 نتیجه‌گیری و پیشنهادات    57
6-1خلاصه‌ی بحث    57
6-2 خلاصه‌ی نتایج    57
6-3 پیشنهادات وکارهای آتی    58
مراجع    60

مراجع

[1] Ch.Chong, Kumar, S.p, “Sensor networks: evolution, opportunities, and challenges” Proceeding of IEEE,Vol. 91, Aug. 2003, pp. 1247-1256.

[2] Shah.Rc,Rabaey.J.m“Energy Aware Routing For Low Energy ad hoc Sensor Networks” Proceeding of IEEE,Vol. 1,Mar. 2002, pp. 350-355.

[3] Sh.Kumar, M.P.Singh, D.k.Singh“Routing Protocols in Wireless Sensor Networks –A  Survey”International Journal of Computer Science and Engineering Survey(IJCSES), Vol. 2,Nov. 2010, pp. 63-83.

[4] P.Kaushik, J.SinghaiEnergy Efficient Routing Algorithm for Maximizing the Minimum   Lifetime of Wireless Sensor Network:A Review”International Journal of Ad hoc, sensor & Ubiquitous Computing  (IJASUC)Vol. 2,Jun. 2011, pp.25-36.

[5] I.F.Akyildiz, W.Su, Y.Sankarasubramaniam, E.Cayirci “Wireless Sensor Networks: a survey” ELSEVIER.computer Networks, Vol. 38,Mar. 2002, pp. 393-422.

[6] Sh.Kumar, M.P.Singh, D.k.Singh“Routing Protocols in Wireless Sensor Networks –A Survey”IJCSES Vol. 2,Nov. 2010, pp. 63-83.

[7] P.Kaushik, J.Singhai,”Energy Efficient Routing Algorithm for Maximizing the Minimum  Lifetime of Wireless Sensor Network:A Review” IJASUC Vol. 2,Jun. 2011, pp.25-36.

چکیده

کاربرد روز افزون شبکه‌های حسگر بی‌سیم در زندگی انسان گویای اهمیت زیاد این تکنولوژی است. محدودیت انرژی در عناصر تشکیل دهنده‎ی شبکه‌های حسگر بی‌سیم که گره‌حسگرها می‌باشند همواره به عنوان مهمترین چالش پیش روی این تکنولوژی مطرح بوده است و به همین دلیل بخش اعظم تحقیقات انجام شده در حیطه‌ی شبکه‌های حسگر بی‌سیم به موضوع انرژی اختصاص یافته است. با توجه به اینکه نحوه‌ی انتخاب مسیرها برای ارسال اطلاعات در شبکه‌های حسگر بی‌سیم تأثیر قابل توجهی بر میزان مصرف انرژی شبکه دارد، در این پژوهش سعی بر ارایه‎‌ی راهکاری در زمینه‌ی مسیریابی با هدف افزایش طول عمر شبکه شده است. در این روش با در نظر گرفتن تاریخچه‌ی مصرف انرژی گره‌های ‌حسگر، تعداد همسایگان حسگر ارسال کننده‌ی داده، و فاصله مبدأ تا مقصد ارسال داده(تک گام)،  راهکاری ارایه شده است که می‌تواند تأثیر بسیاری بر افزایش عمر شکه داشته باشد. شبیه‌سازی و مقایسه با روش‌های معروف و موفق مسیریابی در شبکه‌های حسگر بی‌سیم گویای شایستگی روش پیشنهادی می‌باشد.

کلمات کلیدی: شبکه‌های حسگر بی‌سیم، مسیریابی، الگوریتم PSO، عمر شبکه، محدودیت انرژی

فصل اول: مقدمه

 1  مقدمه

شبکه­های حسگر بی­سیم از تعدادی گره­حسگر تشکیل شده است و به طور معمول اندازه­ی این گره‌ها کوچک است و ارزان قیمت هستند. تمامی این گره‌ها قابلیت دریافت اطلاعات از محیط اطراف خود را دارند، همچنین می­توانند داده‌های در‌یافت ‌شده از محیط را به سمت گره‌حسگری که در همسایگی آنها قرار دارد بفرستند و یا از آنها دریافت کنند. در این نوع شبکه­ها شعاع انتقال داده‌ها محدود است، همچنین گره‌ها از نظر پردازشی و ذخیره­ی اطلاعات نیز محدودیت دارند. با توجه به محدود بودن انرژی گره‌ها، بیشتر روشهای مسیریابی در این نوع شبکه­ها با هدف افزایش طول عمر شبکه مطرح شده­اند. در این  پژوهش یک الگوریتم مسیریابی جدید معرفی می­شود که مهمترین هدف آن افزایش عمر شبکه است.

در بیشتر کاربردهای شبکه­ های حسگر بی­سیم، نحوه­ی قرار گرفتن گره‌ها در محیط فیزیکی به صورت تصادفی است ونقشه‌ی خاص و از پیش تعیین شده‌ای ندارد. گره‌ها پس از قرار گرفتن در محیط به طور خودکار ساختار شبکه­ را تشکیل می­دهند و برای مدت محدودی به دریافت اطلاعات از محیط اطراف و انتقال آن به ایستگاه اصلی می­پردازند. انرژی لازم برای دریافت اطلاعات از محیط و فرستادن اطلاعات به دیگر حسگرها توسط باتری‌های تعبیه شده در حسگرها تأمین می‌شود. بنابراین انرژی این گره‌ها محدود است و در اکثر کاربردها پس از اتمام انرژی باتری، شارژ مجدد ویا تعویض آن بسیار دشوار و به‌طور معمول غیرممکن است.

کاربردهای مختلف شبکه‌های حسگر منجر به تولید گره‌‌‌حسگرهای زیادی شده است که از نظر معماری، اندازه، مصرف انرژی و شعاع پوشش گره بسیار متفاوت هستند. جدول 1-1 تعدادی از این گره‌حسگرها و کاربردی را که دارند نشان می‌دهد]1[.

1-1 ضرورت مسئله و چالش‌های پروتکل مسیریابی

محدودیت انرژی همواره مهمترین چالش پیش‌روی شبکه‌های حسگر بی‌سیم بوده است. با توجه به اینکه بخش زیادی از انرژی شبکه صرف ارسال اطلاعات به دست آمده از محیط به سمت ایستگاه اصلی می‌شود، استفاده از یک روش مسیریابی مناسب می‌تواند تا حد زیادی طول عمر شبکه را افزایش دهد. ارایه‌ی یک پروتکل مسیریابی برای شبکه‌های حسگر بی‌سیم با چالش‌هایی روبه‌روست که از محدودیت‌های این شبکه‌ها ناشی می‌شود. همچنین این شبکه‌ها در بسیاری از منابع شبکه نیز محدودیت دارند. برای مثال: پهنای باند ارتباطی[1]، واحد پردازشگر، واحد ذخیره‌سازی و انرژی ]2،3[. مهمترین چالش‌های پیش روی طراحی پروتکل‌های مسیریابی عبارتند از]4،5،6[:

1-1-1 ظرفیت محدود انرژی

با توجه به اینکه گره‌های حسگر انرژی لازم را از باتری‌ها می‌گیرند، بنابراین ظرفیت محدودی دارند. هنگامی که انرژی گره از یک مقدار آستانه کمتر شود، آن گره قادر به ادامه فعالیت خود نخواهد بود و این امر تاثیر منفی زیادی روی شبکه می‌گذارد. از اینرو محدودیت انرژی بزرگ­ترین چالش برای ارایه یک پروتکل مسیر یابی است .

1-1-2 مختصات مکان گره‌ها

چالش دیگری که در امر ارایه یک پروتکل مسیریابی است مدیریت مکان گره است. تعداد زیادی از پروتکل‌‌های مسیریابی فرض می‌کنند که هرحسگر مجهز به سیستم مکان‌یابی جهانی است[2] و یا از الگوریتم‌های مکان‌یابی برای یافتن مکان گره استفاده می‌کنند]5[.

1-1-3 محدودیت منابع سخت‌افزاری

گره‌های حسگر علاوه بر انرژی، از لحاظ ذخیره‌سازی و پردازش نیز محدود هستند. گره‌ی حسگر نمی‌توانند محاسبات پیچیده و طولانی را انجام دهد و این امر چالشی برای پیشرفت نرم افزاری در شبکه‌های حسگر بی‌سیم است. بنابراین برای ارایه یک الگوریتم مسیریابی علاوه بر انرژی باید محدودیت سخت ‌افزاری را نیز در نظر داشت.

1-1-4 تعداد زیاد گره و قرار گرفتن تصادفی در محیط

شبکه‌های حسگر بی‌سیم به طور کامل وابسته به کاربرد شبکه هستند. در بیشتر کاربردها تعداد زیادی گره به طور تصادفی در محیط فیزیکی قرار داده می­شوند که این امر تاثیر قابل توجهی بر روی کارایی الگوریتم‌های مسیریابی دارد.

1-1-5 ویژگی‌های شبکه ( عدم اطمینان محیط فیزیکی)

در شبکه‌های حسگر بی‌سیم، گره حسگرها در محیطی پویا و غیر قابل اطمینان قرار می‌گیرند. توپولوژی شبکه مدام در حال تغییر است و این تغییرات از عواملی چون به پایان رسیدن انرژی گره، آسیب فیزیکی گره و یا قطع ارتباط بین گره‌ها ناشی می‌شود. یک پروتکل مسیریابی مناسب باید با تغییرات توپولوژی به طور مناسبی همسو باشد.

1-1-6 افزونگی داده

چون در شبکه‌های حسگر بی‌سیم افزونگی داده‌ی بالایی وجود دارد و ممکن است اطلاعات یکسانی از گره‌های مختلف به‌دست آید، بنابراین در برخی از گره‌ها می‌توان از تکنیک‌های اجماع داده­ استفاده کرد. اجماع داده‌ها می­تواند تا حد زیادی تعداد بسته­های اطلاعاتی که در شبکه به سمت ایستگاه اصلی منتقل می‌شوند را کاهش دهد و از اینرو تاثیر مثبتی بر طول عمر شبکه دارد.

1-1-7 تنوع کاربرد شبکه­های حسگر بی­سیم

با توجه به اینکه این شبکه­ها کاربردهای مختلفی دارند، بنابراین نمی­توان ادعا کرد که یک پروتکل مسیریابی برای تمام کاربردها بهینه است. برخی از کاربردها مانند پردازش‌های صنعتی و یا صنایع نظامی نیاز به پاسخ سریع و تاخیر کم دارند. کاربردهای دیگر مانند اندازه‌گیری دما و نور حساسیت کمتری دارند و در آن‌ها طول عمر شبکه اولویت بیشتری دارد. با توجه به اینکه در بیشتر کاربردها، پیاده‌‌سازی یک شبکه‌ی حسگر بی‌سیم واقعی به منظور آزمایش کردن کارایی یک پروتکل مسیریابی مقرون به صرفه نیست، به همین دلیل از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی استفاده می‌شود. در این شبیه‌سازها می‌توان شبکه والگوریتم‌های مسیریابی را مطابق با کاربرد آن در محیط واقعی شبیه‌سازی کرد. در فصل پنجم تعدادی از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی شبکه‌های حسگر بی‌سیم بررسی شده است.

 1-2 ویژگی‌های شبکه‌های حسگر بی‌سیم

محدودیت انرژی باعث می­شود که بیشتر پروتکل­های مسیریابی ارایه شده در سایر شبکه‌های بی‌سیم برای شبکه‌های حسگر بی‌سیم مناسب نباشد. برای مثال انتقال سیل‌آسا که در شبکه­های کامپیوتری استفاده می‌شود برای شبکه­های حسگر بی­سیم هزینه­ی زیادی داشته و طول عمر شبکه را به طور قابل توجهی کاهش می­دهد]7[. البته برای پیاده سازی انتقال سیل‌آسا در شبکه­های حسگر بی­سیم از یک روش جایگزین استفاده می­شود که به روش شایعه‌پراکنی معروف است]8[. در این روش وقتی گره‌ای می‌خواهد داده­ای را به سمت گره‌ی دیگر بفرستد به صورت تصادفی تعداد کمی از همسایگان خود را انتخاب می­کند، اما در روش سیل‌آسا تمام همسایگان انتخاب می­شوند. شبکه­های حسگر بی­سیم ویژگی‌هایی دارند که آنها را از دیگر شبکه‌ها مانند MANET[3] و سیستم‌های تلفن همراه[4] متمایز می­کند. تعدادی از این ویژگی‌ها که در انجام این تحقیق مد نظر قرار گرفته‌است عبارتند از:

تراکم زیادگره‌ها در محیط: به­طور معمول شبکه های حسگر بی‌سیم نسبت به دیگر شبکه­ها چگالی بیشتری داشته و از این‌رو امواج مغناطیسی در محیط این نوع شبکه­ها بیشتر است.

محدودیت باتری­های تامین کننده انرژی: انرژی لازم برای انتقال اطلاعات در شبکه و پردازش داده­ها توسط باتری‌هایی فراهم می­شود که از لحاظ میزان انرژی محدودند ودر بیشتر کاربرد‌ها پس از اتمام انرژی قابل شارژ و یا تعویض کردن نیستند.

محدودیت میزان ذخیره سازی، پردازش و انتقال داده: گره‌های حسگر نسبت به شبکه­های دیگر فضای ذخیره‌سازی اندکی دارند و از نظر حجم محاسبات و همچنین طول مسافتی که داده را می‌فرستند بسیار محدودند.

شکل‌گیری خودکار شبکه: در این نوع شبکه­ ها وقتی گره‌ای در محیط قرار می­گیرد به صورت خودکار با محیط اطراف و دیگر گره‌های همسایه خود ارتباط برقرار می­کند.

عدم قابلیت اطمینان: با توجه به اینکه گره‌ها در محیط فیزیکی در مکانهایی قرار می­گیرند که به طور معمول دسترسی به آنها غیر ممکن است، قابل اطمینان نیستند و ممکن است دچار آسیب فیزیکی شوند و یا مورد نفوذ بیگانه قرار گیرند.

افزونگی زیاد داده­ها: چون این نوع شبکه­ها در نقاط مختلف تراکم زیادی دارند، ممکن است یک مکان خاص توسط چندین گره پوشش داده شود، بنابراین اطلاعاتی که هر یک از این گره‌ها از آن نقطه­ی خاص به دست می­آورند یکسان است.

متناسب با کاربرد شبکه: شبکه­های حسگر بی‌سیم با توجه به کاربردی که دارند با یکدیگر متفاوت هستند و متناسب با کاربرد طراحی می­شوند.

الگوی انتقال چند به یک: در بیشتر شبکه­های حسگر بی‌سیم، اطلاعات به دست آمده از محیط از سوی حسگرها به سمت یک ایستگاه اصلی انتقال می­یابند. در شکل 1-1 این الگو نشان داده شده است.

[1]. Bandwidth

[2]. Global Positioning System

[3]. Mobile Adhoc Network

[4]. Cellular Systems

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
 • پايان نامه توزيع متعادل مصرف انرژي در شبکه‌هاي حسگر بيسيم با استفاده از خوشه‌بندي و الگوريتم هاي هوشمند
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122