پايان نامه استفاده از روش تجزيه بندرز در طراحي شبکه توزيع در زنجيره تامين دو سطحي با تابع تقاضاي تصادفي

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه استفاده از روش تجزيه بندرز در طراحي شبکه توزيع در زنجيره تامين دو سطحي با تابع تقاضاي تصادفي یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 84 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلود متن کامل پايان نامه استفاده از روش تجزيه بندرز در طراحي شبکه توزيع در زنجيره تامين دو سطحي با تابع تقاضاي تصادفي بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

فصل 1- مقدمه و کلیات تحقیق 1
1- 1 مقدمه 2
1-2 بيان مسأله 3
1-3 مفروضات تحقيق 4
1-4 اهداف تحقيق 4
1-5 جمع بندی 5
فصل 2- مرور ادبیات و پیشینه تحقیق 6
2-1 مقدمه 7
2-2 طراحي شبکه زنجيره تامين : پيش زمينه و تعاريف 7
2-2-1 مديريت زنجيره تامين 7
2-2-2 طراحي شبکه زنجيره تامين در موضوع مديريت زنجيره تامين 9
2-2-3 برنامه ريزي تصادفي 12
2-2-4 کمينه کردن ارزش در ريسک شرطي 14
2-3 مدل¬های برنامه ریزی ریاضی در طراحی شبکه زنجیره تامین 15
2-4 مدل¬هاي طراحي شبکه زنجيره تامين 17
2-4-1 مدل¬های قطعی طراحی شبکه زنجیره تامین 17
2-4-2 مدل¬های تصادفی طراحی شبکه زنجیره تامین 21
2-4-3 مدل¬هاي زنجیره تامین عملیاتی و تاکتیکی 28
2-5 جمع بندی 31
فصل 3- مدل ریاضی پیشنهادی 32
3-1 مقدمه 33
3-2 تعريف مسأله 33
3-3 مدلسازي رياضي 34
3-4 طراحي شبکه در شرايط عدم قطعيت 36
3-4-1 مجموعه¬ها 39
3-4-2 پارامترها39
3-4-3 متغيرها 40
3-4-4 مدل برنامه ريزي تصادفي 40
3-5 جمع بندی 41
فصل 4- روش حل پیشنهادی و نتایج محاسباتی 42
4-1 مقدمه 43
4-2 مثال عددی 43
4-3 روش تجزيه بندرز 45
4-3-1 زيرمسأله بندرز 47
4-3-2 زير مسأله دوگان .. 47
4-3-3 مسأله اصلي بندرز48
4-3-4 روند کلي الگوريتم تجزيه بندرز 50
4-4 نتايج عددي 52
4-4-1 حالت تک محصولي 53
4-4-2 حالت چند محصولي 58
4-5 جمع بندی 66
فصل 5- نتیجه گیری و پیشنهاد برای تحقیقات آتی 68
5-1 جمع بندي 69
5-2 پيشنهاد براي تحقيقات آتي 70
مراجع 72

مراجع:

Beamon, B. M. (1998) ‘Supply chain design and analysis::: Models and methods’ International Journal of Production Economics.

Shapiro, J. F. 2007. Modeling the supply chain, South-Western Pub.

Alonso Ayuso, A., Escudero Bueno, L. F. & Ortuño Sánchez, M. T. (2007) ‘On modelling planning under uncertainty in manufacturing’ Sort: Statistics and Operations Research Transactions,31, pp. 109-150.

Mentzer, J. T., Dewitt, W., Keebler, J. S., Min, S., Nix, N. W., Smith, C. D. & Zacharia, Z. G. (2011) ‘Defining supply chain management’ Journal of Business Logistics,22, pp. 1-25.

Chopra, S. & Meindl, P. (2007) ‘Supply chain management. Strategy, planning & operation’ Das Summa Summarum des Management, pp. 265-275.

Mitra, G., Poojari, C. & Sen, S. (2006) ‘Strategic and Tactical planning models for supply chain: an application of stochastic mixed integer programming’ Handbook on Modelling for Discrete Optimization, pp. 227-264.

Schmidt, G. & Wilhelm, W. E. (2000) ‘Strategic, tactical and operational decisions in multi-national logistics networks: a review and discussion of modelling issues’ International Journal of Production Research,38, pp. 1501-1523.

Goetschalckx, M., Vidal, C. J. & Dogan, K. (2002) ‘Modeling and design of global logistics systems: A review of integrated strategic and tactical models and design algorithms’ European Journal of Operational Research,143, pp. 1-18.

Birge, J. R. & Louveaux, F. 1997. Introduction to stochastic programming, Springer Verlag.

Dantzig, G. B. (1955) ‘Linear programming under uncertainty’ Management Science,1, pp. 197-206.

Kall, P. & Wallace, S. W. 1994. Stochastic programming, John Wiley and Sons Ltd.

Rockafellar, R. T. & Uryasev, S. (2000) ‘Optimization of conditional value-at-risk’ Journal of risk,2, pp. 21-42.

Vidal, C. J. & Goetschalckx, M. (1997) ‘Strategic production-distribution models: A critical review with emphasis on global supply chain models’ European Journal of Operational Research,98, pp. 1-18.

Meixell, M. J. & Gargeya, V. B. (2005) ‘Global supply chain design: A literature review and critique’ Transportation Research Part E: Logistics and Transportation Review,41, pp. 531-550.

Van Mieghem, J. A. (1998) ‘Investment strategies for flexible resources’ Management Science,44, pp. 1071-1078.

چکیده

در این پایان نامه، به بررسی مسأله طراحی شبکه زنجیره تامین پرداخته می­شود. زنجیره تامین، زنجیره­ای است که همه فعالیت­های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف کننده را شامل می­شود. یک زنجیره تامین شامل سطوح مختلفی از تسهیلات (مانند تامین­کننده­ها، کارخانه­ها، مراکز توزیع، مشتری­ها، مراکز جمع­آوری و کارخانه بازیافت) است و مسأله طراحی شبکه توزیع شامل مکان­یابی تسهیلات مختلف در شبکه و تعیین نحوه توزیع کالا از طریق تسهیلات مختلف به مشتری­ها است.

در این پایان نامه، یک زنجیره تامین دو سطحی تک دوره­ای چند محصولی در نظر گرفته می­شود. به عبارت دیگر یک شبکه توزیع شامل کارخانه­ها و انبارهای توزیع در نظر گرفته می­شود. این مسأله شامل تصمیمات استراتژیک و عملیاتی مانند مکان­یابی و تعیین ظرفیت برای کارخانه­ها و انبارهای توزیع، تخصیص دادن تقاضای خرده فروش به انبارها، تخصیص دادن تقاضای انبارهای توزیع به کارخانه­ها و انتخاب روش حمل و نقل است. همچنین، تقاضا به شکل احتمالی در نظر گرفته ­شده و مسأله با استفاده از برنامه­ریزی احتمالی مدل می­شود. برای این مسأله یک مدل برنامه­ریزی اعداد صحیح مختلط با هدف کمینه کردن متوسط هزینه کل ارائه می­شود. سپس برای حل مدل پیشنهادی به شکل کارا یک روش تجزیه بندرز پیشنهاد می­شود و در نهایت کارایی الگوریتم پیشنهادی در ابعاد کوچک با مثال عددی به اثبات می‌رسد.

کلید واژه: مسأله طراحی زنجیره تامین؛ مکان­یابی تسهیلات؛ برنامه­ ریزی اعداد صحیح دو سطحی؛ برنامه­ریزی احتمالی؛ روش تجزیه بندرز؛

فصل اول

مقدمه و کلیات تحقیق

1-1- مقدمه

برای پاسخ دادن به شرایط در حال تغییر در عرصه اقتصاد و تجارت، و نیز تاثیر مسایل مربوط به جغرافیای سیاسی[1] و فناوری­های مخرب، شرکت­های تولیدکننده محصولات صنعتی مجبور شدند تا مبادرت به انجام برنامه­ریزی استراتژیک، که شامل طراحی شبکه زنجیر تامین[2] (SCND) می­شود، نمایند. بویژه در صنعت خودروسازی، عوامل فراوانی چون بازارهای آسیایی، معرفی فرآورده­های جدید مثل خودروهای هیبریدی[3] و برقی، ادغام شرکت­ها در یکدیگر و به تملک درآمدن شرکت­ها توسط شرکت­های دیگر، نرخ برابری ارزهای در حال نوسان، هزینه­های مربوط به سوخت که به طور فزاینده بر نوسانات آن افزوده می­شود، شرکت­ها را بر آن داشت تا اقدام به تجزیه و تحلیل و بهبود استراتژی­های مربوط به زنجیره تامین خود نمایند. بعلاوه، زنجیره­های عرضه تولید صنعتی مدرن با مشتریانی روبه­رو است که خواهان افزایش در تنوع فرآورده­ها، چرخه حیات محصول کوتاه مدت­تر، هزینه پایین­تر، کیفیت بهتر و واکنش سریع­تر هستند. برای موفقیت در بازارهایی که به شکل فزاینده­ای جهانی گردیده و رقابتی است، شرکت­ها باید پیوسته تلاش کنند تا در حالی که برای رویارویی با این شرایط غیره منتظره برنامه­ریزی می­کنند، از هزینه­های زنجیره تامین بکاهند و خدمات مشتریان را بهبود دهند] 1[.

طراحی شبکه زنجیره تامین، عبارت است از برنامه­ریزی استراتژیک زنجیره­های تامین، که به تعداد، موقعیت مکانی، و ظرفیت تاسیسات و مراکز توزیع، فناوری تولیدی که در هر یک از تاسیسات بکار گرفته می­شود، انتخاب عرضه­کننده، تصمیمات در خصوص مسأله ساختن یا خریدن[4]، و طراحی شبکه حمل و نقل مربوط می­شود] 2[. طراحی شبکه زنجیره تامین، فناوری، فرآیند و دارایی­های تولیدی یک شرکت ظرف سال­های آینده را مشخص می­کند، سال­هایی که طی آن شرکت باید دارای توان رقابت با شرکت­های دیگر را داشته باشد و همچنین بتواند تقاضاهای مشتریان را به بهترین نحو برآورده نماید.

علاوه بر این، معمولا تصمیمات استراتژیک مستلزم هزینه­های سرمایه­گذاری بالا هستند، هزینه­هایی که به راحتی قابل بازگشت نیستند. بنابراین، برای موفقیت بلند مدت هر شرکت تولیدی، طراحی شبکه زنجیره تامین بسیار ضروری است. چهار جنبه اصلی این مساله عبارتند از (1) توپولوژی یا مکان­شناسی[5] زنجیره تامین، (2) زمان­بندی تصمیمات، (3) لحاظ کردن عدم قطعیت به دلیل تصادفی بودن[6] داده­های ورودی، و (4) هدف حداکثر کردن سود] 3[. برای پشتیبانی از مدیران هنگام اتخاذ تصمیمات در مورد این مسأله به شدت پیچیده، به مدل­های کمی، مبتنی بر داده[7] نیاز است] 2[. در این پایان نامه، سعی می­شود در راستای مدل­کردن واقعی­تر شبکه توزیع در سیستم­های زنجیره تامین، این شبکه با در نظر گرفتن تقاضاهای تصادفی و با استفاده از روش برنامه­ریزی تصادفی دو مرحله­ای فرموله ­شود.

1-2- بیان مسأله

در این پایان نامه، یک مسأله طراحی شبکه توزیع در یک سیستم زنجیره تامین مورد مطالعه قرار می­گیرد. این مسأله شامل مکان­یابی کارخانه­ها و انبارهای توزیع و تعیین بهترین استراتژی برای توزیع محصول از کارخانه­ها به انبارهای توزیع و از انبارهای توزیع به خرده­فروش­ها است. هدف این مسأله عبارت است از پیدا کردن تعداد، مکان و ظرفیت بهینه برای کارخانه­ها و انبارهای توزیع طوری که تقاضای خرده فروش­ها برآورده شده و هزینه کل طراحی شبکه کمینه شود. برخلاف اکثر تحقیقات انجام شده در زمینه طراحی شبکه توزیع زنجیره تامین، در این تحقیق فرض می­شود که گزینه­های مختلف برای ظرفیت کارخانه­ها و انبارهای توزیع وجود دارد. همچنین در این تحقیق یک شبکه توزیع چند محصولی در نظر گرفته می­شود، یعنی توزیع بیش از یک محصول مدنظر است. در نهایت، تقاضا به صورت احتمالی در نظر گرفته شده، سعی در مدل­سازی این مسأله با استفاده از رویکرد برنامه­ریزی احتمالی دو مرحله­ای می­شود. در برنامه­ریزی احتمالی دو مرحله­ای متغیرهای تصمیم به دو دسته تقسیم می­شوند: متغیرهای مرحله اول که شامل تصمیم­های استراتژیک بلند مدت هستند و متغیرهای مرحله دوم که شامل تصمیم­های عملیاتی و کوتاه مدت هستند. در مدل مورد مطالعه تصمیم­های مرحله اول عبارتند از: تعیین تعداد، مکان و ظرفیت کارخانه­ها و انبارهای توزیع و تصمیم­های مرحله دوم عبارتند از نحوه انتقال محصولات از کارخانه­ها به انبارهای توزیع و از انبارهای توزیع به خرده فروش­ها.

1-3- مفروضات تحقیق

مفروضات عمده در نظر گرفته شده عبارتند از:

یک شبکه توزیع دو سطحی مد نظر است، به عبارت دیگر شبکه متشکل از کارخانه­ها و انبارهای توزیع است که تقاضای خرده­فروش­ها را تامین می­کنند.

شبکه توزیع چند محصولی: بیش از یک محصول در این شبکه توزیع می­شود.

انتخاب­های مختلف برای ظرفیت کارخانه­ها و انبارهای توزیع وجود دارد و هزینه راه اندازی آنها برای ظرفیت­های مختلف متفاوت است.

مکان خرده فروش­ها از ابتدا مشخص است.

تقاضای احتمالی: تقاضای خرده فروش­ها برای هر یک از محصول­ها به شکل احتمالی در نظر گرفته می­شود.

1-3- اهداف تحقیق

در این پایان نامه، یک مدل احتمالی دو مرحله­ای برای مسأله طراحی شبکه توزیع برای یک سیستم زنجیره تامین ارائه می­شود. لذا هدف اصلی تعریف، فرموله کردن و حل این مسأله می­باشد. برای رسیدن به این هدف عمده اهداف زیر در نظر گرفته می­شود:

مرور ادبیات موضوع مسأله طراحی شبکه توزیع.

تعریف کردن مسأله: مسأله طراحی شبکه توزیع دو سطحی چند محصولی با تابع تقاضای احتمالی و کارخانه­ها و انبارهای چند ظرفیتی.

ارائه مدل برنامه­ریزی ریاضی اعداد صحیح دو سطحی با رویکرد برنامه­ریزی احتمالی دو مرحله­ای برای مسأله مورد ­نظر.

طراحی الگوریتم حل: توسعه یک روش تجزیه بندرز برای حل مسأله پیشنهادی.

ارزیابی عملکرد الگوریتم پیشنهادی از طریق حل مثال­های نمونه.

1-5- جمع بندی

همانطور که گفته شد هدف از مسأله طراحی شبکه زنجیره تامین، عبارت است از برنامه­ریزی استراتژیک زنجیره­های تامین، که به تعداد، موقعیت مکانی، و ظرفیت تاسیسات و مراکز توزیع، و طراحی شبکه حمل و نقل مربوط است. در این فصل به عمده مفروضات مسأله اشاره شد؛ و اهداف پایان نامه مشخص گردید. در فصل بعد به بررسی انواع مدل­های ارائه شده و روش حل آن­ها تا کنون، توسط محققین برای مسأله طراحی شبکه زنجیره تامین پرداخته می­شود.

فصل دوم

مرور ادبیات و پیشینه تحقیق

2-1- مقدمه

در این فصل الزامات و نیازمندی­های مربوط به طراحی جامع شبکه زنجیره تامین مورد بررسی قرار می­گیرد. ابتدا مفاهیم اساسی زنجیره تامین در بخش ‏0 ارائه می­شود. در این بخش همچنین مفاهیمی مانند برنامه­ریزی تصادفی و مقدار در ریسک توضیح داده می­شوند. سپس به مرور تحقیقات انجام شده پرداخته می­شود، این مرور ادبیات به سه بخش تقسیم می­شوند: مدل­های قطعی، مدل­های احتمالی و مدل­های زنجیره تامین عملیاتی و تاکتیکی.

[1] Geopolitics

[2] Supply Chain Network Design (SCND)

[3] Hybrid Cars

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
 • پايان نامه ارايه مدل چند محصولي مکان يابي مسيريابي براي انبار عبوري در زنجيره تامين
 • پايان نامه ارزيابي وانتخاب يکپارچه تامين کنندگان در دو لايه از زنجيره تامين و تعيين اندازه سفارش کالاها به آنان
 • پايان نامه ارائه مدل رياضي براي مسئله زنجيره تامين معکوس با در نظر گرفتن نيازمندي هاي مشتري
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122