پايان نامه بررسي تاريخ ادبيات عرب در مازندران از عصر عباسي تا كنون

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه بررسي تاريخ ادبيات عرب در مازندران از عصر عباسي تا كنون  یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 129 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه بررسي تاريخ ادبيات عرب در مازندران از عصر عباسي تا كنون بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

چكيده. . 5
مقدمه. .  6
فصل اول:   ايران .8
1-1موقعيت جغرافيايي 9
1-2وجه تسميه 9
1-3نژاد  10
1-4ایران معاصر  .12
فصل دوم: روابط متقابل ايران واعراب
2-1ايرانيان و تازيان پيش از اسلام. 14
2-2ايرانيان و تازيان پس از اسلام  15
2-3 نتيجه استيلاي اعراب بر ايران  19
2-4روابط متقابل فرهنگي -اجتماعي – ايرانیان وعربها در عصر عباسي20
2-5اوضاع ادبی ایران درعصرعباسی.25
فصل سوم:  طبرستان
3-1وجه تسميه. 29
3-2منشا پيدايش طبرستان33
3-3اسامي طبرستان و مازندران و موقعيت جغرافيايي. 35
3-4عربها در طبرستان41
3-5فهرست نام  حاكمان عرب در طبرستان46
فصل چهارم:  مشاهير ادبي وعلمي تازي نويس در مازندران.
-اطروش51
-جریرطبري52
-اقطع.56
-جرجاني عبدالعزيز58
-جرجاني عبدالقاهر60
-كبير طبري62
-جرجاني فضل63
-ابن شهر آشوب.65
-كيا الهراسي.67
-احمد ابن علي علوي.68
-طبرسي. 69
-طبرسي70
-استر آبادي ابوالحسن72
-ابن اسفنديار74
-قمري سراج الدين.76
-آملي شمس الدين77
-طبري عمادالدين81
-طبري عبدالقادر82
-جرجاني  .82
-آملي مير حيدر84
-استر آبادي عماد الدين.86
– مرعشي آملي87
-استر آبادي ابراهيم89
-مير داماد91
-عزالدين آملي94
-مازندراني محمد هادي96
-تنكابني محمد سراب97
-استر آبادي محمد صالح.98
-خواجويي ملا اسماعيل.99
-استر آبادي ملا جعفر.101
-لاريجاني لطف ا.103
-كلانتري نوري ابوالفضل105
-غريب محمد حسين108
-تنكابني محمد كاظم.110
-تنكابني ابراهيم111
-نوري مازندراني ملا علي.112
-حائري محمد صالح.113
-ملارضااسترآبادی115
آیت الله جوادي آملي117
-حسن زاده آملي119
-ملخص الرساله124
فهرست منابع و مآخذ.131

فهرست منابع و مآخذ

ابن اسفنديار 1366 ه- تاريخ طبرستان- به تصحيح عباس اقبال- تهران پديده خاور

ابن اثیر علي بن محمد ترجمه محمد ابراهيم باستاني پاريزي كتاب 1365ه- الكامل تهران دنياي

ابن‌اثیر .عزالدین علی. برگردان دکتر سید محمدحسین روحانی تاریخ کامل- انتشارات اساطیر

ابن منصور تميمي سمعاني – امام ابي سعد عبد الكريم بن محمد 1998م- الأنساب .

ابن النديم- ابوالفرج محمد بن بعقوب اسحاق 1996 م -الفهرست .

ابن خلكان .ابي العباس 1367 ه وفيات الاعيان- قاهره . مكتبه النهضه المصريه چاپ اوّل

ابن شهرآشوب مازندراني.‌محمد بن علي 1961م. معالم العلماء- نجف المطبعة الحيدريه

ابن حوقل. ابوالقاسم محمد 1366ه. سفر نامه – ترجمه دكتر جعفر شعار انتشارات امير كبير.

ابن خرداد به 1371ه. مسالك الممالك

ابوالفداء. اسماعيل بن علي ابن محمود ابن عمر ابن ابی ايوب 1349 ه. تقويم البلدان تهران. انتشارات بنياد فرهنگ ايران

افندي. ميرزا عبدالله 1401 ه. ق   رياض العلما وفياض الفضلاء قم چاپ خيام

اعتماد السلطنه محمد حسن خان 1373ه.- التدوين في احوال جبال شروين  تهران- فكر روز

الحر عاملي- شيخ محمد بن حسن- 1362 ه امل الامل

القهپايي . شيخ علامه زكي الدين 1357 ه. معجم الرجال

آملي. شمس الدين محمدبن  محمود – 1377 ه ق نفايس الفنون-  انتشارات اسلاميه

امين ، سيد محسن 1960 م -اعيان الشعيه

بستاني. پطرس بي تا -دايرة المعارف قاموس عام دارالمعرفة بيروت

بخارايي. شمس . 1377 ه. تاريخ بخارا – ناشر ميراث مكتوب

برزگر اردشیر 1385 هـ تاریخ تبرستان تصحیح و پژوهش محمد شکری نشر رسانش چاپ اول.

بروكلمان كارل بي تا. تاريخ الادب العربي

بلاذري .احمد بن يحيي- 1346 ه. فتوح البلدان – ترجمه آذر نوش- تهران -بنياد فرهنگ ايران

چکیده

با نفوذ‌ اسلام و زبان و فرهنگ عربی بر منطقه طبرستان با توجه به مقتضیات زمان، عالمانی پا به عرصه فرهنگ و ادب نهادند و آثار ارزشمندی به زبان عربی از خود به جای گذاشته‌اند. لذا براساس آنچه که از موضوع پایان‌نامه استنباط می‌گردد، با عنوان «بررسی تاریخ ادبیات عرب در مازندران از عصر عباسی تا کنون» بر آن شدیم تا تحقیقاتی در رابطه با مفاخر و دانشمندان و علمای تازی‌نویس طبرستان و چگونگی شکل‌گیری این منطقه از خاک میهن عزیزمان که از دیرباز مهد پرورش بزرگان علمی و ادبی و دینی بوده و هست اقدام نماییم و همچنین سعی شده است با توجه به موضوع  اوضاع ادبی دوره عباسی وبعدازآن رابرسی و بزرگانی را که آثار ادبی منثورویامنظوم دارند را معرفی نماییم.

لازم دانستیم ابتدا به بیان سیر تاریخی ، طبرستان بپردازیم، به گفته یاقوت حموی در معجم‌البلدان، دانشمندان زیادی ا‌ز آن با نام طبری پا به عرصه علم و ادب گذاشته‌اند که از حد شمارش خارج است.

لذا در این راستا ابتدا به وجه تسمیه این مناطق به بررسی زمان ورود اعراب و تأثیر و تأثر اعراب و ایرانیان بر همدیگر پرداخته شده است و همچنین با معرفی علما و مشاهیر ادبی تازی‌نویس و ذکر آثار آن بزرگان سعی شده است بر اساس دوره زندگی و سال تولدشان تنظیم گردد و نمونه‌هایی از آثار ادبی قابل دسترسی را نیز ذکر نمائیم. امید است مورد توجه علاقه‌مندان به موضوع قرار گیرد.

مقدمه :

آن که از تحولات و سیر تاریخ غافل است نمی‌تواند با هوشیاری و بیداری کارها را ارزیابی کند بنابراین در غفلت و فراموشی می‌ماند  امام علی (ع)

یکی از بهترین راههای خودسازی و تحول‌آفرینی در خویشتن مطالعه داستان‌شناسان و تاریخ‌گذشتگان است. چنانکه قرآن کریم نیز بدان اشاره دارد «فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ» (اعراف/176) این آيه ما را به اندیشیدن درسرگذشت انسانهای گذشته دعوت می نماید، تا بیدار شده و درسها و عبرتهای لازم را بیاموزیم. بویژه اگر این مطالعه پیرامون سرگذشت انسانهای موفق تاریخ و اندیشه در عوامل پیروزی آنان باشد. بقول شاعر:

من لم يح التاريخ في صدره                  لم يدرعلوالعيش من مره

ومن وعي اخبارمن قدمضي                اضاف اعمارالي عمره

بنظرشاعرهركسي ازتاريخ وگذشته بي خبرباشدشيريني زندگي راازتلخي آن حس نمي كند

وكسي ازاخبارگذشته گان مطلع وآگاه باشدعمرآنهابرعمراوافزوده وباتجربه مي گردد.

لذا به لطف خداوند بزرگ این توفیق را پیدا کردم تا بتوانم نسبت به معرفی تعدادی از شخصیت‌های علمی و ادبی عربی دان طبرستان اقدام نمایم که هر کدام سهم بسزایی در نشر فرهنگ و تمدن اسلامی داشتند.

با توجه به وظیفه‌ای که بر عهده‌ی اینجانب گذاشته شده در حد توان با صداقت انجام وظیفه خواهم نمود. در قسمت تاریخی در جهت پاسخگویی به برخی سؤالات تاریخی از کتابهایی چون تاریخ طبری، تاریخ ابن‌اثیر، تاریخ طبرستان ابن اسفندیار و دیگر کتابهای تاریخی معتبر استفاده شده است.

در بخش علما و ادبای عربی دان طبرستان از کتابهایی چون کشف‌الظنون الذریعه آقا بزرگ تهرانی، و فیات الاعیان، روضات الجنات، ریاض‌العلما، دایره المعارف بزرگ اسلامی و دیگر کتابهای رجال ارزشمند به کار گرفته شده است تا به سؤالاتی که در این زمینه وجود دارد پاسخ گفته شود و با زدودن غبار فراموشی از آینه همیشه روشن علم و ادب بتوانیم بستری فراهم سازیم تا با تکیه بر پیشینه تاریخی علم و ادب که دستی بر پهنای مهربانی دارد پای در جاده علم و اخلاق وادب گذاشته و برای آیندگان که امروز ما را در تاریخ می‌جویند، همچون ستارگان در آسمان ادب بدرخشیم.

در ادامه باید بیافزاییم که تهیه تاریخ ادبیات عرب در طبرستان به مفهوم واقعی کلمه کاری بس دشواراست و برای دستیابی به این هدف باید به بررسی‌ دقیق و همه‌جانبه پرداخت. کسانیکه این امر مهم را به دوش می‌گیرند باید دارای اهلیت و صلاحیت باشند و با احاطه کامل به مطالب تاریخی و ادبی و با حوصله و دقت نظر براساس روش‌های علمی متداول و روشن‌بینی بر انجام این کار همت بگمارند تا اثری نیکو بدست آید و بر دل همگان بنشینند.وبنده باوجوداينكه درنگارش اين رساله توان خودرابكارگرفتم ودراين باره دريغ نورزيدم امامي دانم كاريكه خدمت اساتيدبزرگوارتقديم كردم بي نقص نمي باشد وانتظاردارم كه ضمن نگاه لطف ومرحمت مرابرنقص وكمبودهاي آن مطلع فرمايندتااگرلازم  باشداقدامات لازم انجام گيرد. از اساتید گرانقدر سرکار خانم دکتر فلاحی و آقای دکتراحمد عثمان که امر راهنمایی و مشاوره این پایان‌نامه را بر عهده داشتند ودیگر اساتید گرانقدر دانشگاه كه درمحضرشان كسب فيض نمودم کمال تشکر وقدرداني را دارم.

فصل اول :ایـــران

 1- 1موقعیت جغرافیایی :

ایران کشوری است در جنوب غربی آسیا با مساحت 1.648.000 کیلومتر مربع، بیشتر با نام فارس شناخته شده است.

این کشور از شمال به روسیه شوروی و دریای قزوین (خزر) و از جنوب به خلیج‌عمان و خلیج فارس و غرب به عراق و ترکیه و از شرق به افغانستان و پاکستان محدود است (غربال، بی تا1/280).

نصف‌النهار َ5 ْ44 شرقی از غربی‌ترین نقطه‌ای ایران (حدود 50 کیلومتری غرب ماکو) و نصف‌النهار َ18 ْ63 شرقی از شرقی‌ترین نقطه‌ی ایران، (حدود 150 کیلومتری جنوب شرقی سراوان) عبور می‌کند. همچنین مدار َ3 ْ25 شمالی از جنوبی‌ترین نقطه‌ی ایران (حدود 85 کیلومتری چابهار) و مدار َ47 ْ39 شمالی از شمالی‌ترین نقطه (حدود 80 کیلومتری شمال ماکو) ایران می‌گذرد (گروهی از مؤلفین، 1372ه. ص 60).

1-2 وجه تسمیه :

ایران؛ نام هوشنگ بن سیامک پادشاه پیشدادی ایران، نام مملکتی است که سابقاً خیلی بزرگ بوده و اکنون یک قسمت آن به همین اسم باقی است. لفظ مذکور در پهلوی (اَ ایران) است و در اوستا (ایریَنْهَ) بمعنی سرزمین ملت آریا.

بعضی فرهنگ نویسان فارسی لفظ ایران (بمعنی ملک) را مأخوذ از ایران بمعنی اول گیرند که ، هوشنگ مالک ملک ایران بود و بعد از او همان نام برای ملک ماند.

برخی دیگر مأخذ اشتقاق ایران را، از شاهنامه می‌دانند که، فریدون پادشاه پیشدادی، ملک خود را میان اولاد خود، سلم، تور و ایرج تقسیم کرد، سهم منسوب به ایران، ایران و سهم منسوب به تور، توران نامیده شد. وجه تسمیه صحیح همان است که از پهلوی و اوستا مأخوذ است که ، ایران منسوب به ایل آریا است. (داعی‌الاسلام،  1362ه. 1/511).

نظر دیگری نیز هست که، نام ایران از واژه اوستایی ائیریانه و تجه = ایران ویج (سرزمین آریاییها) گرفته شده و در دوره‌ی ساسانیان و نیز در کتابهای تاریخی و جغرافیایی بعد از اسلام به صورت ایرانشهر (کشور ایران) آمده است. نام کنونی که در دوره اسلامی نیز به کار می‌رفته ظاهراً پس از سده‌ی سیزدهم شمسی رسمیت یافته است.

اروپاییان علاوه بر ایران، واژه‌های پرس و پرشیا را که یونانیان به سرزمین پارس اطلاق می‌کردند، نیز به کار می‌بردند.

در نهایت اینکه نام ایران از اسم آریانها است، یعنی «آیریا» در مضاف‌الیه صیغه‌ی جمع «آيریا نام» می‌شد. بعد این کلمه در گذر زمان تبدیل به «آیریان، ایران و ایران» شدو در زمان ساسانیان (اِیْران) می‌گفتند.

اراتُستن یونانی نخستین نویسنده‌ی خارجی است که این اسم را به کار برده و قسمتی از ایران را (آریانا) نامید. (پیرنیا، 1384ه.1/138)

در این باره اردشیر برزگر می‌نویسد، نام ایران از سال پیدایش نخستین دولت پارسی‌زبان ایرانی، (هخامنشی‌ها550 سال پیش از میلاد) آغاز می‌گردد. (برزگر، 1385، 1/34)

1-3 نژاد مردم ایران :

نژاد آریایی، در میانه‌ی هزاره‌ی دوم پیش از میلاد، پس از نبردهایی با بومیان در این سرزمین ساکن شده‌اند. از آن روزگار بارها با اقوام گوناگون در کشمکش بودند و با آنها درآمیختند. نژاد امروز ایرانیان آفریده‌ی این تاریخ دیرپای است که از نظر زبانی 66٪ فارسها، 25٪ ترکها (آذربایجان، شمال خراسان و فارس) 5٪ کردها (غرب ایران) 4٪ اعراب ( در استانهای جنوبی و جنوب شرقی و بخشهایی از خراسان) را تشکیل می‌دهند. (سيدجوادي1366ه/2/627 )

جهت آمدن آریانها به فلات ایران محققاً معلوم نیست چه بوده، اوستا مملکت اصلی آریانها را (ایران واج) یعنی مملکت آریانها می‌نامد و می‌گوید: مملکتی بود خوش آب و هوا، دارای زمین‌های حاصلخیز ولی ارواح بد زمین را سرد کردند و چون زمین قوت ساکنان را نمی‌داد، مهاجرت شروع شد.

مذهب آریانها با مذهب هندی یکی بود، به طوریکه حتی به زبان واحدی هم تکلم می‌کردند، ولی در قرون بعد جدایی مذهبی بین آنها روی داد.

جدایی مذهبی آنها، بین دو قرن هشتم و چهاردهم (ق م) بود، با توجه به تحقیقات بعمل آمده، معلوم شد که آنها معتقد به یک عده وجودهای خیر که، گنج‌ها و ذخایر طبیعت را به انسان می‌رسانیدند و همچنین به وجودهای بد و تیره که با موجودات خوب در جنگ بوده و نمی‌خواستند انسان سعادتمند باشد معتقد بودند.

بعضی معتقدند که پرستش وَ رَثَرَغْنا (ربّ النوع رعد) و میثر (رب النوع آفتاب) در این زمان در مذهب آریان‌های ایرانی داخل بود. آفتاب را چشم آسمان و رعد را پسر ان می‌دانستند ولی بعدها ترقی کرده به درجه‌ی پرستش خدای یگانه رسیدند. (پیرنیا، 1384، 1/138-140-141).

خانواده بر اقتدار پدر یا بزرگتر خانواده تشکیل شده بود. مقام زن نزد آریانهای ایرانی بهتر از مقام آنها نزد مردمان دیگر بود.

عده‌ی طبقات چنانکه از اوستا دیده می‌شود سه است: روحانیون، مردان جنگی و برزگران.

شکل حکومت در این زمان ملوک الطوایفی بودو از چند خانواده تیره تشکیل می‌شد و مسکن آن (ده) بود که «ویس» می‌گفتند. از چند تیره عشیره یا قبیله تشکیل می‌شد و محل سکونت آنها (بلوک) بود که در آن زمان «گئو» می‌نامیدند. چند عشیره، قوم یا مردمی را تشکیل می‌دادند و محل سکونت آنها را که (ولایت) بود، «ده یو» می‌گفتند. (پیرنیا،  1384 ه ، 1/141-142).

1-4 ایران معاصر :

ایران در حال حاضر بزرگترین جمعیت شیعی جهان را داراست، 8/98٪ مردم این سرزمین مسلمانند که 91٪ پیرو مذهب تشیع که پیروان مذهب اثنی‌عشری قریب به اتفاق را دارا می‌باشند.

8/7/0 پیروان اهل سنت این کشور، بیشتر در شهرهای مرزی، در میان ایلات و عشایر زندگی می‌کنند. 7/0 درصد یهودیان، 3/0 زرتشتیان، 1/0 درصد بقیه را پیروان دیگر مذاهب و فرق هستند. (سيدجوادي1366ه/2/ 627).

90٪ خاک ایران بر روی زمینلاد فلات ایران قرار گرفته است و بقیه را جلگه‌های باریکی، مانند: مازندران، گیلان و جلگه‌ی خوزستان تشکیل می‌دهند. بلندترین قلّه‌ی ایران دماوند است با ارتفاع 5671 متر (بلندترین نقطه‌ی ایران است) پست‌ترین نقطه‌ی زمینلاد ایران ایران در دشت لوت (187 متر از سطح دریا) در این بیابان قرار دارد.

ایران در بخش جنوبی منطقه‌ی معتدل قرار دارد و با توجه به قرار گرفتن در خشکی پهناور اسیا، به شدت تحت تأثیر توده‌های سرد و خشک شمال و شمال شرقی است.  (همان منبع ، /2/ 625)

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122