پايان نامه تاثير آموزشهاي سازماني بر بهره وري کارکنان شاغل در شهرک هاي صنعتي

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه تاثير آموزشهاي سازماني بر بهره وري کارکنان شاغل در شهرک هاي صنعتي یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 93 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه تاثير آموزشهاي سازماني بر بهره وري کارکنان شاغل در شهرک هاي صنعتي بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

چکیده1
مقدمه2
فصل اول: 6
1-1 بیان مسئله اساسی تحقیق به طور کلی7
1-2 اهمیت و ضرورت تحقیق10
1-3 جنبه جدید بودن و نوآوری در تحقیق 12
1-4 اهداف تحقیق 13
1-5 سؤالات تحقیق .13
1-6 تبیین فرضیه های تحقیق .14
1-7 تعریف واژه ها و اصطلاحات فنی تخصصی.15
فصل دوم16
2-1 ادبیات و مبانی نظری.17
2-2 پیشینه تحقیق19
فصل سوم.21
3-1شرح کامل روش اجرای تحقیق 22
3-2 شرح روش و ابزار گردآوری داده ها 24
3-3 جامعه آماری،روش نمونه و حجم نمونه 24
3-4 روش¬ها و ابزار تجزیه و تحلیل داده¬ها.25
فصل چهارم
1-4: بخش توصيفي.27
2-4- بررسي توصیفی وضعیت موجود مولفه های پرسشنامه اثربخشی آموزش و بهره وری.35
3-4- تحلیل عاملی تاییدی برای مولفه ها .54
3-4- تحلیل عاملی تاییدی برای مولفه ها .54
خلاصه فصل62
فصل پنجم:نتیجه گیری و پیشنهادات
1-5: خلاصه یافته ها 64
نتیجه گیری.
پیشنهادات.
منابع و ماخذ26
منابع فارسی27
منابع غیر فارسی.28

منابع :

1-ابطحی ، سید ح ، (1373) ، آموزش و بهسازی منابع انسانی ، موسسه مطالعات و برنامه ریزی آموزشی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، چ 2 .

2-امین فر ، م،پاییز 1377 ،جزوه برنامه ریزی آموزشی و درسی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی

3-اسماعیلی ، ق،1371 ، (ارزشیابی تاثیر دوره های آموزش ضمن خدمت بر عملکرد شغلی کارکنان گمرک ایران در سالهای 78- 75 ) پایان نامه کارشناسی ارشد ، دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی

4-دلاور ، ع، (1380 ) مبانی نظری و علمی پژوهش در علوم انسانی و علوم اجتماعی ، انتشارات رشد .

5-زاهدی ، ش، 1369، (آموزش در ارتباط با توسعه ) مقاله هایی درباره آموزش در سازمان های اداری ، نوشته و ترجمه گروهی از اساتید مرکز آموزش مدیریت دولتی ، چ1

6.مجموعه مقالات همایش شناخت استعدادهای بازرگانی – اقتصادی استان خوزستان

7-اصول و مبانی پارکهای صنعتی ، نوشته کاج اوفالکی و اقتصاددان ارشد یونیدو ( UNIDO )

8.بررسی و تعیین درجه توسعه یافتگی کارگاههای صنعتی 50 نفر کارکن به بالا استان خوزستان – سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان 1377

9-فعالیت های صنعتی کارگاههای دارای 10 نفر کارکن و بیشتر استان خوزستان – مدیریت و برنامه ریزی ستان خوزستان 1381

10- اردیبهشت 1373 تهران، چگونگی استقرار فعالیت­های صنعتی در کشور، دفتر تحقیقات و سیاست­های بخش تولیدی، معاونت امور اقتصادی، وزارت امور اقتصادی و دارایی

11- افقه، دکتر سید م، 1382، چکیده بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی استان خوزستان، خبرنامه خانه صنعت و معدن استان خوزستان، سال اول، شماره دوم

12- هفته نامه­های خبری سازمان صنایع کوچک و شهرک­های صنعتی خوزستان

13- جاسبی، دکتر ع، 1368 ، اصول و مبانی مدیریت، ناشر واحد انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی

14-صادقپور، الف، مقدسی، ج، 1363 ، نظریه جدید سازمان- مدیریت و علم مدیریت. ناشر انتشارات فروردین. چ چهارم

15- وایلز، ک. 1367، مدیریت و رهبری آموزشی، ترجمه محمدعلی طوسی، ناشر. مرکز آموزش مدیریت دولتی. چ دوم

16- اسدنژاد پاریزی، م، ساسان گهر، پ، 1371، سازمان و مدیریت از تئوری تا عمل. تهران مؤسسه بانکداری ایران

17- Abraham, A, B, Flipp, Changiny workforce, Illionios: 1990

18- Beach-D.S, Persoonel: The Manegment of people at work. Macmillan Publishing company, Vewyoik 1985.

19- Chung, Kee, H, Megginson, Leonc, Organizational, Behavior, Developing managerial, Skills, Newyourk, Harper and Row, pu, 1981.

20- K.E: The organizational (Revolution)

-A study in The Ethics of Economic Organization, Harper Bros, New yourk

چکیده

بر اساس مطالعات صورت گرفته استان خوزستان به دلیل برخورداری از مراکز متعدد ساخت و تولید انواع کالاهای صنعتی در 7 گروه فلزی، کانی غیرفلزی، شیمیایی، سلولزی، غذایی، برق و الکترونیک، نساجی و دسترسی به مواد اولیه و همچنین دیگر منابع، در کشور حائز اهمیت می­باشد لیکن به دلیل وجود مشکلات متعدد از جمله عدم انطباق با فناوری­های جدید در جهان فاقد توانایی لازم جهت صادرات این کالاها می­باشد استفاده از تکنولوژی موجود موجبات بهبود کیفیت محصولات تولیدی را فراهم می­کند لذا بر اساس دستاوردهای طرح­های صنعتی و نیازهای موجود منطقه راه­اندازی شهرک فناوری در استان ضروری می­باشد با توجه به این­که در این راستا شرکت شهرک­های صنعتی ایران احداث شهرک­های فناوری را در تهران، مشهد، تبریز و ارومیه در دستور کار خود قرار داده است.

مقدمه

با توجه به اهمیت ایجاد توسعه پایدار اقتصادی در کشورهای در حال توسعه،به‌ویژه ایران و همچنین برآورد رشد جمعیت شهری و روستایی در اکثر نقاط کشور همراه با ساختار درآمدی کم و متوسط، ایجاد اشتغال، زیرساخت­های عمرانی، آموزش، بهداشت، خدمات اجتماعی و مهار آلودگی به مثابه مانع بزرگی بر سر راه توسعه پایدار اقتصادی می­باشد. بنگاه­های کوچک و متوسط فعال در بخش­های تولید و خدمات و تجارت اکثر مشاغل را ایجاد خواهند کرد اگر این بنگاه­ها و صنایع در شهرک­های صنعتی مستقر گردند از امکانات و خدمات زیربنایی این شهرک­ها به خوبی استفاده کرده و می­توانند از زیر ساخت­های عمومی و مشترک، صرفه‌جویی در ساخت‌وساز و تسهیلات و تأسیسات مشترک بهره­مند شوند و به نیروی کار ماهر نزدیک به شهرک­های صنعتی تسهیلات آموزشی و پژوهشی و سایر عوامل مهم تأثیرگذار نیز دسترسی خواهند یافت. از آنجا که بحث عمده بخش دولتی و خصوصی تسهیل امور مربوط به احداث و نگه­داری آن دسته از شهرک­های صنعتی است که در سطح جهانی و منطقه­ای بتوانند رقابت کنند داشتن توانایی رقابت در بازارهای منطقه­ای و ملی و حتی بین­المللی پیش­نیازی مهم برای ایجاد توسعه پایدار اقتصادی است.

آموزش و نقش آن در توسعه سازمان و تاثیر آن بر شکوفای صنعتی کشور بر کسی پوشیده نیست و اولویت‌بندی بعضی از فاکتورهای آموزشی حین کار و آموزش خارج از کار بدین شرح است.

آموزش- پرورش و توسعه

آموزش به معنی عامل اصطلاحاً دادن اطلاعات و توسعه توانایی‌ها و ابتکارات افراد معین است.

از آموزش تعاریف معیّن و مشخص ارائه شده است، دیدگاهی آموزش را مجموعه‌ای از اهداف برنامه ریزی شده و پیش‌بینی‌شده برای تعالی رفتار انسان‌ها تعریف می‌کند. برخی دیگر معتقدند که علاوه بر ارزش های عملکردی که هر فرد در جامعه خودش دارا می‌باشد، مجموعه‌ای از فرآیند یا فرم های رفتاری دیگر نیز موجود است که در توانایی های فرد موثر واقع می‌شود. با استفاده از این مطالب می‌توان تعاریف زیر را از آموزش ارائه نمود:

آموزش پرسنل فرآیندی است که طی آن کارکنان و یا گروه‌هایتشکیل‌دهنده سازمان که مسئولیت‌هایی را قبول نموده‌اند و یا در آینده قبول خواهند کرد بتوانند وظایفشان را به نحو احسن انجام دهند و این فرآیند افقی است که اطلاعات و توانایی های کاری آنها را توسعه می‌بخشد.

فرهنگ و تصمیم‌گیری صحیح، رفتار و عملکرد انسانی، عادات و روش‌ها، مقام و احترام توسعه‌های مناسب و افزایش توانایی انسان‌ها در مجموع به فعالیت های آموزشی اطلاق می‌شود.

پرورش یا تربیت به‌منظور توسعه پرسنل سازمان همان‌گونه که از اسمش پیدا است، اغلب با پرسنل جدید الاستخدام مرتبط است که جهت هماهنگ شدن با سازمان بایستی توانایی های جدیدی را کسب نمایند و در راستای اهداف سازمان یا آنچه که برای نیاز کاری فرد ضرورت دارد، آموزش های لازم را داشته باشند.

توسعه (Development) به مفهوم بالا بردن کیفیت توانایی های موجود یا به دیگر سخن آموزش افرادی است که دارای اطلاعات مرتبط هستند ولی به علت نداشتن تجارب کاری نمی‌توانند این اطلاعات را در سازمان عملی نمایند که می باید از طریق آموزش، اطلاعات و دانش پرسنل جدید الاستخدام را در راستای پویش سازمانی هدفمند کرده و آموزش های لازم سازمانی را هماهنگ نمود.

پرورش مرزهایی دارد و می‌بایستی در یک زمان مشخص عملی شود لاکن توسعه حد و مرزی   نمی‌شناسد و گسترش نامحدود یک فعالیت است. با استفاده از این تعالیم به اختصار می‌توان عنوان کرد که تعلیم و تربیت یعنی کیفیتی که در یک عمل ویژه توانایی های خاصی را به فرد می‌بخشد و این عمل وسیله فعالیت های آموزشی تحقق می‌یابد، لذا ضرورت دارد فرد در راستای توانمند نمودن خود آموزش ببیند. مفهوم توسعه این است که فرد در مراحل مختلف خدمتی‌اش اطلاعات جدید و توانایی‌هایی را به‌دست آورد یا اطلاعات موجود خود را گسترش دهد تا بتواند با بازدهی کامل فعالیت نماید در این مقاله هر دو فرآیند به آموزش تعبیر شده است. بدین لحاظ تعلیم و تربیت، توسعه و آموزش تقریباً یک مفهوم می‌توانند داشته باشند.

اهمیت آموزش

از دیدگاه کلان آموزش قدرت خلاقیت جامعه و بازدهی کاری را افزایش می‌دهد. تعلیم و تربیت در تحقق رشد و توسعه و الزامات کیفی فاکتورهای پرورش و افزایش توانایی های هر فرد موثر واقع  می‌شود.

اهداف آموزش

در عصر حاضر دانش سازمان، وزن و اهمیت اهداف آموزش، نقش این اهداف در جهت رسیدن به اهداف اساسی و تأثیر آن در اجتماع بررسی می‌گیرد.

آموزش در خدمت اهداف مختلف سازمان می‌باشد فقط قبل از مشخص نمودن اینها لازم است به اهداف اساسی آموزش اشاره گردد. در سازمان‌ها هدف نهایی به‌دست آوردن سود می‌باشد. جهت افزایش سود تشکیلات، لازم است در تمام قسمت‌ها با قیمت تمام شده نازل بهترین و بیشترین سود را به‌دست آورد. جهت ساماندهی تولید، موثرترین فاکتور آموزش می‌باشد که بایستی در دریایآزادمان روزمره به‌عنوان یک فرهنگ مورد قبول واقع شود. در جوار این هدف اساسی اهداف دیگری که در آموزش انتظار آن می رود عبارت‌اند از اهداف اقتصادی، اهداف اجتماعی و انفرادی می‌باشد به نظر ما این فاکتورها اهمیت موضوع را دو چندان خواهد کرد.

اهداف اقتصادی آموزش

هدف اساسی و اقتصادی آموزش افزایش تولید و افزایش بازدهی می‌باشد.

در سطوحی از سازمان و یا در سطح گروه‌های سازمان، پرسنل شاغل باید در مقایسه با هدف اصلی سازمان آموزش های مختلف را دیده باشند و آنها را برای کاری که انجام می‌دهند و یا در آینده انجام خواهند داد آماده کرده باشند.

این روش کار بر افزایش بازدهی نیز تأثیرمی‌گذارد این هدف اساسی اقتصادی به طور مناسب زیر مجموعه اهداف اقتصادی به شرح زیر را نیز دارا می‌باشد:

اطلاعات مورد لزوم کاری کارکنان، توانایی و موقعیت سازمان را تأمینمی‌کند.

در سازمان‌ها کنترل و نظارت کمتر می‌گردد.

تصادفات کار به حداقل می‌رسد و اعتماد کاری افزون تر می‌شود.

نسبت خطاها کاهش می‌یابد و در این ارتباط هزینه‌هایی همچون هزینه تعمیر و نگهداری کمتر می‌شود.

از هدر رفتن ملزومات و مواد جلوگیری به عمل می‌آید.

پرسنل با نوآوری و توسعه هماهنگ می‌گردد و در این راستا قیمت تمام‌شده نیروی کاری که در فرآیند تولید وجود دارد.

حجم عمده‌ای از کالاهای تولیدشده توسط واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی فاقد فناوری های برتر می‌باشند که قادر به رقابت در بازارهای جهانی نیستند لذا حوزه‌های اصلی صنعت و تکنولوژی که از آن به عنوان صنایع جدید یا صنایع پیشرفته یاد می‌شود بایستی حول فناوری های برتر در محصولات با ارائه خدمات شکل بگیرد فناوری های برتر شامل فناوری اطلاعات، مواد جدید، بیو تکنولوژی، الکترونیک، میکرو الکترونیک، نانو تکنولوژی، صنایع هوا- فضا و … است که سهم آنها در تولیدات صنعتی جهان با نرخ های بالایی در حال افزایش است.

فصل اول

1-1 بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏ هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :

عصري كه در آن زندگي مي‌كنيم، عصر تغيير و تحولات شتابنده در عرصه توسعه است . به گونه اي که رشد و گسترش فناوريهاي نوين و تغييرات بسيار سريع تکنولوژيک موجب تغييرات گوناگون در اهداف و ساختار سازمانها شده است . اين تغييرات و تحولات شتابنده علاوه بر آنکه مسؤليتهاي جديدي براي سازمانها در پي داشته ،فضاي رقابتي خاصي نيز در حوزه توليدات و ارايه خدمات ايجاد کرده است که اين فضاي رقابتي ايجاد شده در حوزه سازمانها از سويي عامل تغيير در سطح مطالبات و انتظارات مشتریان بوده و از سوي ديگر معلول آن نيز مي باشد.

در چنين فضايي سازمانها و علي الخصوص سازمانهايي كه مستقيما با مشتریان در رابطه بوده ومسئوليت تولید کالا یا ارائه خدمات و تسهيلات گوناگون به ويژه به بخش خاصي از اعضاء را بر عهده دارند، بايد دائما آماده تحولات و رويارويي باتغييرات باشند و با افزایش بهره وری به بهینه کردن تولیدات خود بیندیشند.. و بر پايه اين نظريه كه هر نظام و سيستمي متاثر از نظام برين خود است، خود را باتحولات آن هماهنگ سازند چرا كه جزء اين راهي براي دوام و بقاء وجود ندارد.

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
 • پايان نامه تعيين رابطه بهره وري نيروي انساني و سرمايه بر تقسيم سود در شرکت‌هاي پذيرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران
 • برچسب ها : , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122