پايان نامه تاثير عناصر مذهبي بر شعر شاعران انقلاب اسلامي

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه تاثير عناصر مذهبي بر شعر شاعران انقلاب اسلامي یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 175 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه تاثير عناصر مذهبي بر شعر شاعران انقلاب اسلامي بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

فصل 1: مقدمه3
فصل 2: تاثیر آیات در شعر شاعران انقلاب9
2-1 احمد عزیزی10
2-2: سید حسن حسینی38
2-3: حمید سبزواری47
2-4 : علی موسوی گرمارودی56
2-5: نصر اله مردانی69
2-6: مشفق کاشانی73
2-7: قیصر امینپور76
فصل 3: تاثیر احادیث در شعر شاعران انقلاب79
3-1: احمد عزیزی80
3-2: سید حسن حسینی91
3-3: حمید سبزواری93
3-4 :علی موسوی گرمارودی97
3-5:نصر اله مردانی99
3-6: قیصر امین پور100
3-7 مشفق کاشانی101
فصل 4: تاثیر وقایع مذهبی در شعر شاعران انقلاب103
فصل5: اعلام دینی در شعر شاعران انقلاب اسلامی110
فصل 6: مبانی دینی و مذهبی در شعر شاعران انقلاب139
6-1توحید140
6-2نبوت141
6-3امامت (تشیع و ولایت)142
6-4معاد143
6-5نماز(و عبادت)144
6-6روزه148
6-7خمس و زکات148
6-8حج149
6-9تولا و تبرا149
6-10جهاد150
6-11امر به معروف و نهی از منکر151
6-12شهادت151
6-13مهدویت152
6-14شفاعت153
6-15احکام154
فصل 7: نتیجه گیری155
فهرست منابع161
پیوست الف: شرح احوال شاعران166

فهرست منابع

آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، 10جلد، اسلاميه – تهران، چاپ: اول، 1351ش.

ابن شعبه حرانى، تحف العقول عن آل الرسول ص، 1جلد، جامعه مدرسين – قم، چاپ: دوم، 1404 ق.

ابن قولويه قمى، كامل الزيارات، يك جلد، انتشارات مرتضويه نجف اشرف، 1356 هجرى قمری

ابى جمهور احسائى، عوالي اللآلي، 4 جلد، انتشارات سيد الشهداء (ع) قم، 1405 هجرى قمرى

الإنصاف فى النص على الأئمة ع با ترجمه رسولى محلاتى، 1جلد، دفتر نشر فرهنگ اسلامى – تهران، چاپ: دوم، 1378ش.

امین پور، قیصر؛ تنفس صبح ، انتشارات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی چاپ اول، ( بهمن 63)

امین پور، قیصر. ظهر روز دهم. نشر سروش چاپ اول 1373

امین پور، قیصر.. آینه­های ناگهان. نشر افق چاپ هجدهم. (1390)

امین پور، قیصر. غزل ها و .. انجمن شاعران ایران –  تهران

امین پور، قیصر. دردواره­ها (گزیده اشعار) .نشر روزنامه همشهری ،سازمان تبلیغات اسلامی1386

باقرى بيدهندى، گنج حكمت يا احاديث منظوم، 1جلد، كتاب فروشى و نشر روح – قم، چاپ: اول، 1363ش.

بسطامى على بن طيفور ، منهاج النجاح في ترجمة مفتاح الفلاح، 1جلد، حكمت – تهران، چاپ: ششم، 1384 ش.

پاينده، ابو القاسم ، نهج الفصاحة مجموعه كلمات قصار حضرت رسول ص، 1جلد، دنياى دانش – تهران، چاپ: چهارم، 1382ش.

جنتى احمد ، نصايح، 1جلد، الهادى – قم، چاپ: بيست و چهارم، 1382 ش.

حسینی، سید حسن. تهران با صدای حلق اسماعیل، انتشارات سوره مهر

حسینی، سید حسن. گنجشک و جبرئیل. نشر افق  چاپ هشتم 1387 تهران

حسینی، سید حسن.  سفرنامه گردباد. انجمن شاعران ایران، 1386 چاپ دوم.

حسينى همدانى سيد محمد ، درخشان پرتوى از اصول كافى، 6جلد، چاپخانه علميه قم – قم، چاپ: اول، 1363ش.

خرمشاهى، بهاء الدين -مسعود انصارى، پيام پيامبر، 1جلد، منفرد – تهران، چاپ: اول، 1376ش.

خراسانى كاظمى، سيد على ، مصادقة الاخوان(شیخ صدوق)-ترجمه خراسانى كاظمى، 1جلد، كرمانى – قم، چاپ: اول، 1402ق

خوانسارى آقا جمال ، دفاع از تشيع، بحثهاى كلامى شيخ مفيد (ره)، 1جلد، انتشارات مؤمنين – قم، چاپ: اول، 1377ش.

دوانى على ، مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، 1جلد، دار الكتب الاسلاميه – تهران، چاپ: بيست و هشتم، 1378ش.

چکیده

دین و مذهب نقش به سزایی در تمامی ابعاد زندگی انسان ها داشته است. و در این میان شاعران از جمله کسانی هستند که می­توانند افراد جوامع خویش را با آموزه­های دینی آشنا کنند. هر چه خود تاثیر بیشتری از مفاهیم دینی داشته باشند بر دیگران تاثیر­گزارترند. این رساله در محدوده یک پایان نامه کارشناسی ارشد به بررسی تاثیر عناصر مذهبی بر شعر هفت تن از شاعران انقلاب می­پردازد. اشعار  احمد عزیزی, سید حسن حسینی؛ قیصر امین پور، نصرالله مردانی، مشفق کاشانی، حمید سبزواری و علی موسوی گرمارودی در چهار سطح عمده بررسی می­شود:

اقتباس از قرآن مجید؛

اقتباس از احادیث و تاریخ اسلام و انبیای الهی

اعلام دینی

مبانی دینی و مذهبی

همچنین عناصر مذهبی تاثیرگذار بر ابیات این شاعران به دقت با تفاسیر مختلف قرآن مجید، مجموعه های گردآوری شده کلام معصومین همچون نهج الفصاحه، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، … و کتابهای نویسندگان معتبر همجون شیخ صدوق، علامه مجلسی و شیخ مفید… مقابله شده است.  نتیجه این بررسی تاثیر بسیار آیات و احادیث و مفاهیم دینی و مذهبی برشاعران یاد شده است و نیز این نکته مهم در خور توجه است که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ایجادکننده جو مذهبی در جامعه و تاثیر پذیر شدن افکار عمومی و هنرمندان کشور بوده­است.

کلید واژه: عناصر مذهبی-  شعر مذهبی – احمد عزیزی- سید حسن حسینی-قیصر امین پور-نصرالله مردانی-مشفق کاشانی-حمید سبزواری-علی موسوی گرمارودی

الف) موضوع و طرح مساله(اهمیت موضوع و هدف):

موضوع این پایان نامه ؛ تاثیر عناصر مذهبی در شعر شاعران انقلاب (احمد عزیزی، حمید سبزواری، قیصر امین پور، مشفق کاشانی، نصرالله مردانی، حسن حسینی، علی موسوی گرمارودی) است. در این رساله سعی شده است که شعر هفت نفر از شاعران انقلاب از چهار منظر مهم مورد بررسی قرار بگیرد که عبارتند از:

اقتباس از قرآن مجید؛

اقتباس از احادیث و تاریخ اسلام و انبیای الهی

اعلام دینی

مبانی دینی و مذهبی

در قسمت اقتباس از قرآن، ابیاتی که اشاره به آیات دارند یا از آنها تاثیر گرفته­اند با ذکر نام سوره و شماره آیه و همچنین ترجمه آن آورده شده است. در بخش دوم ابیاتی که با اقتباس از احادیث، سروده شده یا به مطالب تاریخ دینی اشاره کرده­اند ذکر گردیده  است. در این قسمت تلاش شده حتی المقدور سند احادیث ذکر شود.

در فصل اعلام به اسماء و صفات الهی ، نام یا القاب ائمه معصومین (ع) ، اعلام مشهور دینی، تاریخی، و اعتقادی اشاره شده است. در بخش مبانی دینی و مذهبی با تقسیم بندی

اصول و فروع دین

مفاهیم اعتقادی شیعه

ابیات مربوط به آنها ذکر شده است.

اهمیت موضوع از آن جهت است که انقلاب اسلامی و فضای مذهبی حاکم بر جامعه تاثیر بسزایی بر شعر شاعران ایرانی داشته است. هدف از نوشتن این رساله بررسی نحوه تاثیر آموزه­ها و مفاهیم دینی بر شعر هفت تن از شاعران انقلاب  و استفاده ایشان از این عناصر است.

ب)مبانی نظری شامل مرور مختصری از منابع،

چهارچوب نظری و پرسش ها و فرضیه ها:

در این رساله آثار مهم مرتبط با فرهنگ اسلامی و شیعی از قبیل کتب ، مقالات و اطلاعت سایت­های اسلامی – قرآنی  به دقت مورد مطالعه قرار گرفته­اند.

پرسش­هایی که در حین نوشتن این رساله پیش وجود داشت عبارت بودند از:

شعر مذهبی چه نوع شعری است؟

شاخصه های شعر دینی و مذهبی چیست؟

تاثیر عناصر مذهبی بر شعر شاعران انقلاب و بیان دیدگاه­های آنها در موضوع دفاع مقدس، انقلاب، تربیت انسان، و جامعه برتر چگونه است؟

حوزه­های دینی و مذهبی که چهارچوب تحقیق ما را شکل می­دهد کدامند؟

نحوه بیان این عناصر در شعر شاعران مورد نظر چگونه است؟ آیا صرفا روایتی است یا همراه تصویر پردازی هنری و مضمون آفرینی بوده.

پ) روش تحقیق شامل تعریف مفاهیم، روش تحقیق، جامعه­ی مورد تحقیق، نمونه­گیری و روش های نمونه گیری؛ ابزار اندازه­گیری، نحوه اجرای آن؛ شیوه گردآوری و تجزیه و تحلیل داده ها:

تفاسیر مختلف قرآن مجید، مجموعه های گردآوری شده کلام معصومین: نهج الفصاحه، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، … و کتابهای نویسندگان معتبر همجون شیخ صدوق؛ علامه مجلسی، شیخ مفید، شیخ طبرسی و … مورد مطالعه قرار گرفته­ اند.

زمینه پرداختن به تآثیر عناصر مذهبی بر شعر شاعران انقلاب بسیار گسترده است و رسیدگی به این موضوع نوشتن رسالات زیادی را طلب می­کند. به دلیل آن که حجم نوشته ها بسیار زیاد بوده و بیان تمام این تحقیق میدانی وسیع­تر از یک پایان نامه دانشجویی می­طلبید، با انتخاب ابیاتی که به طور صریح به آیه، حدیث یا سایر عناصر مذهبی اشاره کرده­اند سعی در بیان مختصر و مفید این مباحث شده است.

ت)یافته­ های تحقیق:

ابیات احمد عزیزی درصد بالایی از این رساله را به خود اختصاص داد. علت این امر استفاده بسیار زیاد و صریح احمد عزیزی از قران کریم و احادیث معصومین در اشعارش است.

ث) نتیجه ­گیری و پیشنهادات:

آیات قرآنی، احادیث معصومین (ع)، مفاهیم کلی همچون مهدویت و انتظار؛ واقعه عاشورا و شخصیت های مرتبط با آن ؛ مظلومیت حضرت فاطمه (س)، شخصیت مولای متقیان علی (ع)، شخصیت پیامبر اکرم و تاریخ سده اول اسلام بیش از سایر عناصر در شعر شاعران پیشنهادی به چشم می­خورد.

امید است بررسی این موضوع به صورت گسترده تر و در میدانی وسیع­تر زوایای بیشتری از تاثیر عناصر دینی و مذهبی بر شعر شاعران را روشن کند.

ابتدا به تعریف شعر مذهبی ، تاریخچه مختصر آن؛ شعر مذهبی در شعر سایر شعرا، شاخصه­های شعر مذهبی و حوزه­های دینی تشکیل دهنده چهارچوب این رساله می­پردازیم.

می توانیم شعر مذهبی را اینگونه تعریف کنیم:

شعر مذهبی نوع خاصی از شعر است که به بیان وقایع، تبیین دیدگاه ها و دفاع از ارزش­های مذهبی با دیدی هنری می پردازد. این تعریف مختصر، اگر چه جامعیت و مانعیت منطقی سایر تعاریف را ندارد، اما حدود و ثغور ضمنی شعر مذهبی را مشخص می کند.

ادب و ادبيات در قلمرو شعر و شاعري در ميان شيعيان از آغاز مرتبتي بلند داشته است. شايد مهارت و توانمندي امام علي(ع) در شعر و ادب و فصاحت و بلاغت كم نظير او در سخنوري، در بالندگي شعر و ادب شيعي موثر بوده است، اما بي گمان، ستيزه ها و جدال هاي سياسي و شورشگري هاي انقلابي شيعيان در عصر اموي و عباسي در گسترش و توسعه ادب شيعه مخصوصا در حوزه شعر و شاعري نقش مهمي ايفا كرده است. بويژه پس از حادثه عاشورا در كربلاو شهادت مظلومانه امام حسين(ع) و شماري از خاندان پيامبر، روح حماسي شيعه در قالب نثر و نظم پرشور تجلي پيدا كرد.. در ادب الطف ج1 ابیاتی به نقل از زینب کبری(س)، ام کلثوم دخت گرامی امیرالمومنین رباب همسر امام حسین (ع) سکینه و فاطمه دختران سیدالشهدا (ع) و ام لقمان دخت عقیل بن ابی طالب آمده است. بويژه پس از حادثه عاشورا در كربلا و شهادت مظلومانه امام حسين(ع) و شماري از خاندان پيامبر، روح حماسي شيعه در قالب نثر و نظم پرشور تجلي پيدا كرد. از آغاز تا كنون هيچ حادثه­اي چون حادثه كربلا محور و مضمون ادب شيعه نبوده است. صدها كتاب و هزاران شعر درباره كربلا به زبان عربي و فارسي پديد آمده است. البته مسئله “غدير” نيز جايگاه بلندي در ادب شيعه دارد و غديريه هاي فراواني در قرون اوليه اسلامي سروده شده است.

پس تلویحا به تاریخچه شعر عاشورایی نظری می­اندازیم.

در شعر فارسي، مرثيه عاشورايي با “كسايي مروزي” شروع مي شود. پس از وي و در قرن ششم با قوامي رازي ادامه مي يابد. نكته ديگر در آغاز شعر عاشورايي، رفتار سياسي شيعيان است. در دوراني كه شيعيان مهجور هستند و از طرفي نمي توانند آيين خود را كتمان كنند، گروهي به نام “مناقبيان” شكل مي گيرند كه در زمان آل بويه و بويژه معزالدوله ديلمي، در كوچه و بازار مي گرديدند و منقبت حضرت امير(ع) و فرزندانش بويژه امام حسين(ع) را مي خواندند و حالت دوره گرد داشتند. طبيعتاً اينها به يك متن احتياج دارند و آن متن را منحصراً شعر تأمين مي­كند.

از آغاز قرن دهم تا میانه ی قرن دوازدهم (تقریبا” همزمان با دوره صفویان)شعر فارسی با انکه از توجه و حمایت پادشاهان ایرانی محروم بود اما هم در ایران و هم از کشورهای خارج از ایران ، رواج تمام یافت.

قصیده سرایی در این دوره به نسبت تداولی نداشت و موضوع بیشتر آنها منقبت پیغمبر و ائمه بود. و با نیرو گرفتن شیعه ی اثنی عشری، سرودن شعرهای مذهبی، در ادامه کار شاعران قرن هشتم و نهم رواج تمام یافت. محتشم کاشانی(متوفی 996 ق)دوازده بند معروف خود را در مرثیه اهل بیت در همین دوره سرود.

همین توجه شاعران به استفاده از معلومات علمی و به کار بردن اصطلاحات علوم و فنون آیات قران و احادیث و اساطیر مذهبی، که شعر سبک عراقی را مشخص می­کند، درک شعر این شاعران را مشکل کرده است به طوری که برای آگاهی از معانی و مفاهیم شعر سبک عراقی، شناخت علوم آن دوران و احاطه بر آن ضروریست، و بر دیوان­های بسیاری از آنان شرح هایی نوشته شده است که نکات پیچیده و مشکل آن ها را آشکار می­سازد. بسیاری از شاهران سبک هندی ، به تقلید از نظامی گنجوی (530-619 ق) و امیر خسرو دهلوی(651-725 ق) دست به سرودن منظومه های داستانی و مذهبی و تاریخی زده اند.

اما اگر بخواهيم نگاهي كلي به شعر عاشورايي داشته باشيم، چهار دوره را مي­توانيم در نظر بگيريم: عصر اول تا قبل از صفويه، عصر دوم دوره صفويه، عصر سوم عصر قاجاريه و دوره معاصر عصر چهارم آن است؛ يعني   قرن چهاردهم شمسي. در عصر اول شعر عاشورايي را كمتر به صورت يك تعهد شعري مي بينيم و اغلب به صورت ارسال مثل، تلميح، تلويح و اشاره مي بينيم. در اين عصر، تنها به چند شاعر مي رسيم كه دردمندانه از عاشورا سخن گفته اند. مثلاً سيف فرغاني يا خواجوي كرماني و سلمان ساوجي و در نهايت در قرن نهم به “ابن حسام خوسفي قهستاني” مي رسيم كه مي توانيم ايشان را مقتداي “محتشم” بدانيم. اما همچنان بيشترين نماد و نمود همان استفاده تلميحي و تلويحي از عاشوراست. در قرون هشتم و نهم به واسطه شيعه شدن ايلخانان مغول، شاهد خروج شاعران از تقيه هستيم و در اين زمان شاعران بدون واهمه نسبت به حضرت سيدالشهدا(ع) ابراز تعلق خاطر مي كنند. نكته جالب، رويكرد شاعران در اين مضمون به قالب “تركيب بند” است.
عصر دوم يعني دوره صفويه، كمتر شاعري دیده می­شود كه شعري در مضمون عاشورايي نداشته باشد. اين عصر، عصر طلايي و اوج شعر عاشورايي است و بزرگترين شاعر عاشورايي يعني “محتشم كاشاني” متعلق به اين دوران است. در عصر قاجاريه و پس از دو قرن و نيم حكومت شيعي، بالاترين نماد مذهبي، حادثه عاشوراست.

نگاهها به حادثه بزرگ عاشورا متفاوت است. نوعی دیدگاه به این واقعه  با شعر عرفاني “عمان ساماني” اتفاق مي افتد. او با يك نگاه عرفاني و تأويلي به حادثه مي نگرد. پس از وي به “نير” و به “فؤاد كرماني” مي رسيم. بنابراين، نگاه كاملاً متفاوت مي شود تا اين كه به عصر انقلاب مي رسيم. در عصر انقلاب آموزشها و نگرشهاي انقلاب اسلامي بر نگاه شاعران تأثير مي گذارد و آن را كاملاً پرورده تر مي كند. يعني علاوه بر نگاه عرفاني، نگاه تعهدي نيز به اين قضيه اضافه مي شود و سمت و سوي حماسه وري و تعليمي نيز پيدا مي كند. حتي اعتراض را هم در شعر عاشورايي پس از انقلاب مي توان ديد. اين شعر حتي از نظر ساختاري تحول پيدا مي كند؛ يعني به نظر نمی­آید شعر عاشورايي قبل از انقلاب در قالبهايي غير از قالبهاي كلاسيك ارائه شده باشد و حتي در قالبهاي كلاسيك مشخصي هم ارائه مي شود، در حالي كه بعد از انقلاب كاملاً زبان و ساخت شعر، نو شده و به خدمت و كمك شعر عاشورايي مي آيد. با اندکی تسامح قبول خواهیم کرد که شعر مذهبی بیشتر حول و حوش وقایع و اتفاقات مذهبی دور می زند تا اصل و جوهر مذهب.

ظاهر سخن خالی از تناقضی نیست – که چگونه شعر مذهبی وقایع مذهبی را بازخوانی می­کند و به اصل مذهب کاری ندارد – اما اشاره به این نکته که شاعر مذهبی با سرودن یک یا چند شعر، در عین بازگویی و بازخوانی پرونده وقایع تاریخی مذهبی – مثل عاشورا – در واقع به دفاع از اصول و جانمایه­های اصلی مذهب می­پردازد، تا حد زیادی مرتفع کننده تناقض ظاهری کلام خواهد بود و همچنین مدخلی است برای ورود و توجه به اصیل­ترین گونه شعر مذهبی، که در پرتو پرداخت شاعرانه وقایع مذهبی، پیام آوری و جهت دهی فکری و تاریخی نیز دارد.

نکته مهم دیگر مسئله هنری کردن بیان مذهبی است و البته بیان هنری در مقوله هدف، هیچ تفاوتی با بیان تاریخی و مستند ندارد پس هدف هنر مذهبی و خاصه هنر شعر، زنده کردن، پیام رسانی، ارائه روش و خط مذهبی به مخاطب است یعنی نوعی هدایتگری مذهبی در قالب هنر شعر با پرداخت هنری موضوع.

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122