پايان نامه تصحيح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوري ترشيزي 944-1026

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه تصحيح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوري ترشيزي 944-1026  یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 146 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه تصحيح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوري ترشيزي 944-1026  بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

مقدمه    1
درباره‎ی ظهوری ترشیزی    1
آثار ظهوری    2
سبک هندی    4
ویژگی‎ها و مختصات سبک هندی    5
نثر ظهوری ترشیزی    5
الف) سطح زبانی    6
ب) ‌سطح ادبی    9
ج)‌ سطح فکری    14
معرفی نسخه‎ها    16
مختصات رسم‎الخط در نسخه‎ی اساس    18
روش تصحیح    19
تصاویر نسخه‎ها    21
دیباچه کتاب نورس    26
رساله‎ی گلزار ابراهیم    37
خوان خلیل    49
رقعات ظهوری    71
مینا بازار    95
واژه‎نامه    119
کتابنامه    134

کتابنامه

باباسالار، اصغر (1390). دیوان ظهوری ترشیزی (غزلیات)، تهران، کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی.

بهار، محمدتقی (1336). سبک‌شناسی یا تاریخ تطور نثر فارسی، تهران، امیرکبیر.

تمیم‌داری، احمد (1372). عرفان و ادب در عصر صفوی، تهران، حکمت.

حسن پورآلاشتی، حسین (1384). طرز تازه سبک‌شناسی غزل سبک هندی، تهران، سخن.

خاتمی، احمد (1371). پژوهشی در سبک هندی و دوره بازگشت ادبی، تهران، بهارستان.

دانشنامه ادب فارسی در شبه قاره (هند، پاکستان، بنگلادش). به سرپرستی حسن انوشه، جلد چهارم، تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سازمان چاپ و انتشارات، 1375.

دیوان صائب تبریزی با مقدمه‌ی کریم امیری فیروزکوهی، تهران، کتابفروشی خیام، 1333.

شمیسا، سیروس (1377). سبک‌شناسی نثر. تهران، میترا.

صفا، ذبیح‌الله (1364). تاریخ ادبیات در ایران، جلد پنجم، تهران، فردوس.

فتوحی، محمود (1385). نقد ادبی در سبک هندی، چاپ اول، ویراست 2، تهران، سخن.

فرهنگ فارسی معین، براساس فرهنگ دکتر محمد معین، تهران، فرهنگ ماهرخ، 1383

لغت‌نامه دهخدا، زیر نظر دکتر سیدجعفر شهیدی، تهران، مؤسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، 1377.

چکیده

 ظهوری ترشیزی از شاعران و نویسندگان  اواخر قرن دهم و یازدهم هجری است. وی به نظم و نثر، آثار ارزنده و قابل توجهی از خود بر جای گذاشت. در این پژوهش، آثار منثور ظهوری که شامل دیباچه کتاب نورس،  دیباچه گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات و مینا بازار است به روش تصحیح بینابین(تصحیح بر مبنای نسخه‏ی اساس و تصحیح التقاطی) تصحیح شد. مقدمه‏ای بر آن نوشته شد که در آن به معرفی آثار ظهوری و شرح حال وی پرداخته و همچنین گزارشی اجمالی از بررسی سبک‏شناسانه دوره‏ی مؤلف (سبک هندی) با متن اثر وی ترتیب داده شد. در قسمت پایانی کار، واژه‏های دشوار و لازم المعنی توضیح داده شد.

دیباچه کتاب نورس دیباچه‏ای است که ظهوری بر کتاب نورس خیال ابراهیم عادلشاه، پادشاه بیجاپور- که در علم موسیقی تصنیف کرده بود- نگاشت. دیباچه گلزار ابراهیم و خوان خلیل دیباچه‏هایی هستند که ظهوری با مشارکت و همراهی ملک قمی در ستایش و منقبت ابراهیم عادلشاه ساخته است. رقعات نامه‏های وی هستند که مشتمل بر پنج رقعه است. مینا بازار گویند به مناسبت اینکه ابراهیم عادلشاه قصد دیدار از «مینا بازار» را داشته است این نثر ساخته شده است. نثر این اثر بسیار زیبا و دلنشین است. کلمات و واژه‏های هندی در آن بسیار به کار رفته است. ظهوری با استفاده از صنعت ایهام تناسب توانسته است اثری زیبا و در نوع خود بی‏نظیر از خود بر جای بگذارد.

نگارنده در کار خود چهار نسخه‏ی خطی در اختیار داشته است. نسخه‏ی موجود در کتابخانه‏ی مجلس شورای اسلامی به دلیل قدمت و اصالت آن به عنوان نسخه‏ی اساس، البته نه اساس مطلق، مبنای کار نگارنده قرار گرفته است و از سه نسخه‏ی کتابخانه ملی، نسخه‏ی کتابخانه دانشگاه تهران و نسخه‏ی مجلس به عنوان نسخه بدل به کار گرفته شد. در صورت رویت غلط مسلّم در نسخه‏ی اساس به سه نسخه‏ی دیگر رجوع کرده و بعد از مطابقه، صورت صحیح آن درج شد و غلط اساس و گونه‏های متفاوت نسخه‏ها در پانوشت نشان داده شد.

کلید واژه: ظهوری ترشیزی، سبک هندی، سبک دوره‏ی صفوی، دیباچه کتاب نورس، گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات ظهوری، مینا بازار.

مقدمه

درباره‌ی ظهوری ترشیزی

مولانا نورالدین محمد ظهوری شاعر و نویسنده نام‌آور ایرانی قرن دهم و یازدهم هجری. در ‏حدود 944 هـ.. ق در قریه‎ی جمند از توابع ترشیز (کاشمر کنونی) زاده شد. دانش‌های زمان خود را در خراسان فرا گرفت. سپس رهسپار یزد شد و به درگاه امیر غیاث‏الدین محمد میرمیران والی آن دیار راه یافت و با وحشی بافقی(991 ق) آشنا شد. آنگاه به شیراز رفت و در آن دیار بیشتر اوقاتش را با درویش حسین سالک شیرازی از شاعران و نگارگران و تذهیب‏کاران پرآوازه‏ی سده‏ی دهم گذراند. در 988ق رهسپار هند شد و در بیجاپور به درگاه عادل‏شاهیان راه یافت و در شمار ملازمان عادل‏شاه ابراهیم ثانی (987-1035ق) درآمد و اشعار فراوانی در ستایش وی سرود. وی با دربار نظام‏شاهیان نیز ارتباط داشت و برهان نظام‏شاه (999-1003ق) را مدح می‏گفت و از این طریق عنوان ملک‏الشعرایی یافت و ساقی‏نامه‏ی مشروح خود را در 4500 بیت به همین پادشاه پیشکش کرد. (دانشنامه ادب فارسی، جلد چهارم، ظهوری ترشیزی) آشنایی ظهوری با ملک قمی هم در همین ناحیه‏ی دکن و ظاهراً در شهر بیجاپور حاصل شد و به مواصلت ظهوری با دختر ملک کشید و از آن پس آن دو شاعر با یکدیگر به سر برده و در ایجاد بعضی اثرهای ادبی همکاری داشته‏اند. چنانچه گلزار ابراهیم و خوان خلیل را به نام عادلشاه ابراهیم ثانی فراهم آوردند و ظهوری خود در دیباچه‏ی خوان خلیل بدین نکته اشاره کرده و گفته است که پیش از آن در پیرایش گلزار ابراهیم و اکنون در گسترش خوان خلیل سهیم و عدیل‏الکلام قمی است. درباره‏ی مرگ ظهوری بعضی نوشته‏اند که او و پدرزنش ملک به سال 1024 در شورش‏های دکن کشته شدند. ولی در بیشتر مأخذها وفات ظهوری را به سال 1025 دانسته‏اند. اسماعیل پاشا تاریخ این واقعه را در ایضاح المکنون سال 1026 ثبت کرده است و چون مرگ ظهوری یک سال بعد از وفات ملک (1025هـ) روی داده بود همین تاریخ اخیر را باید درست‏تر دانست. (صفا، 1364: 978-979)[1]

 آثار ظهوری:

1- دیوان:

شامل قصیده، غزل، ترکیب‌بند، قطعه و رباعی که در ده هزار و چهارصد بیت فراهم آمده است.

قصیده: قصاید ظهوری سرآمد اثرهای اوست که به اقتضای قصیده‌گویان بزرگ پیشین تنظیم شده است. اگرچه بیشتر سخن‌شناسان هم‏عهد و پس از او خواسته‌اند او را در این راه با استادان بزرگی از قبیل عمادی شهریاری و اثیر اخسیکتی مقایسه کنند و وی را تجدیدکننده رسم استادان قدیم بشمرند ولی او در قصیده‌های خویش بیشتر جانب لفظ را گرفته و بیت‌های سست و مبهم گاه یافت می‌شود در این میان نباید فراموش کرد که او از اطلاعات علمی خود در خلق تعبیرها و تشبیه‌ها و استعاره‌هایی به رسم استادان قدیم استفاده می‏کرده است و به ساختن قصیده‏های مدحی طولانی توجه خاص داشته و دامنه‏ی مدح را گاه به وصف‏های گوناگون از ممدوح، لشکرکشی‏ها، اسب و فیل و شمشیر و میدان‏های جنگ و پیروزمندی‏هایش می‏کشانده و در این توصیف‏ها به تفصیل بسیار می‏پرداخته است. (صفا، 1365: 980-981)

غزل: غزل‌های ظهوری لطیف‌تر از دیگر انواع سخن اوست. نازک خیالی‌ها و ظرافت‌هایی که در غزل‌های قرن نهم وجود داشت در غزل‌های او دیده می‌شود. وی با توجه به مضمون‌های نو و بیان احساس‌های غنایی به خلق ترکیب‌ها و عبارت‌ها و جمله‌های استعاری پرداخت که کلامش در این غزل‌ها استوار و مقرون به استحکام و خوش‌بیانی قصیده‌گویان است. (صفا، 1364: 981-982)

رباعی: در رباعیات او یک مجموعه شهرآشوب[2] هم دیده می‏شود. رباعی‏های بسیاری دارد درباره‏ی روز عاشورا، شهیدان کربلا خاصه حسین بن علی(ع) و نیز در ستایش امامان. گذشته از آن‏ها رباعی‏های عاشقانه و عارفانه بسیار سروده و اعتقاد دینی و مذهبی او از رباعی‌هایش بیش از دیگر اقسام شعر مشهود است. (صفا، 1364: 980)

2- ساقی‌نامه:

این اثر قدیمی‏ترین و مهم‏ترین مثنوی از سه مثنوی شاعر است. ساقی‏نامه در حدود سال 1000ق در مدح برهان نظامشاه، ولی‏نعمت ظهوری در احمدنگر، سروده شد که به دربارش تقرب ویژه‏ای یافته بود. شعر شامل 4500 بیت است. (بابا سالار، 1390: 102)

3- مجموعه منشآت:

الف) دیباچه‌ی کتاب نورس

مقدمه‌ای است بر کتاب نورس خیال اثر ابراهیم عادلشاه، والی بیجاپور، که در حدود سال 1006ق نگاشته شد.

ب) گلزار ابراهیم

ظهوری این دیباچه را با همکاری ملک قمی پس از سال 1008ق در ستایش ابراهیم عادلشاه، فراهم آورده است.

ج) خوان خلیل

این اثر نیز با مشارکت و همکاری ملک قمی در ستایش ابراهیم عادلشاه حدوداً در سال 14-1013ق ترتیب یافته است.

د) پنج ‏رقعه

نامه‌های ظهوری است که مشتمل بر پنج رقعه می‌باشد. رقعه‌ی اول متضمن لوازم ماه محرم است؛ رقعه دوم به پادشاه؛ رقعه سوم در ازدواج عشق و حسن؛ رقعه چهارم متضمن عدم مشاهده پادشاه به روز عیدالضحی؛ رقعه پنجم در شکایت هجران. لازم به ذکر است علاوه بر این پنج رقعه، نسخه‌ی اساس در بردارنده چهار رقعه‌ی دیگر نیز می‌باشد که این رقعه‌ها در دیگر نسخ نیامده است. رقعه‌ی ششم که به نظر می‌رسد در وصف پادشاه باشد؛ رقعه‌ی هفتم به محمدخان نوشته شده؛ رقعه‌های هشتم به شیخ فیضی نوشته شده و در آخر رقعه‌ی پادشاه به ملاظهوری. از میان این رقعه‌ها تنها، رقعه‌ای که به شیخ فیضی نوشته شده در نسخه‌ی م.ج آمده است و رقعات دیگر در هیچ‌کدام از نسخه‌های دیگر نیامده است.

هـ) مینابازار

شامل وصف دکان‌های جوهری، بزاز، گلفروش، حلوایی، عطار، میوه‌فروش، تنباکوفروش، تنبولی و سبزی‌فروش است. عده‏ای از محققان بر سر متعلق بودن این اثر به ظهوری اختلاف نظر دارند.

باباسالار در مقدمه‏ی دیوان غزلیات ظهوری بیان می‏کند: «درباره‏ی نویسنده‏ی مینا بازار و پنج رقعه به رغم شهرت فراوان در طی سالیان، بحث و شک و تردید است. بعضی محققان متأخرتر آنها را جزء آثار ظهوری به شمار می‏آورند؛ در حالی که گروه بزرگ‏تری از آنان مدعی‏اند که این دو کتاب، اگرچه در شیوه‏ی نگارش شبیه سه نثر هستند، به دست ارادت خان واضح نوشته شده‏اند. همچنین محققانی دیگر کتاب اول را به ارادت‏خان و دومی را به ظهوری نسبت می‏دهند و برخی عکس آن را بیان می‏کنند.» (بابا سالار، 1390: 107)

اما نسخه‏های موجود در دست بنده به طور واضح نشان می‏دهد این اثر از ظهوری است. در انتهای نسخه اساس و نسخه دانشگاه تهران آمده است: «تمام شد نسخه‏ی ظهوری.» علاوه بر این، ظهوری در خاتمه ‏کتاب نوشته است: « خواستم از دریوزه‎ی درِ فیض لطف الهی، پنج گنج فراهم آورده به آبیاری فضل نامتناهی، پنج باب دانش را معمور کرده.» برای شرح و توضیح پنج‏گنج در حاشیه نسخه اساس آمده است: پنج‏گنج کنایه از خطبه ثلثه، مینا بازار و پنج رقعه است. این شواهد و سبک اثر نشان می‏دهد صاحب مینا بازار نمی‏تواند کسی جزء ظهوری باشد.

سبک هندی

با روی کار آمدن دولت صفوی شعر و ادب فارسی دچار تغییر و تحولاتی شد و در نهایت ملزم به پیمودن مسیری تازه در این حوزه شد. با گسترش تشیع در ایران عهد صفوی و علاقه و توجه بیش از اندازه پادشاهان و بزرگان این دوره به عالمان دین و مدایح آنها از سویی راه برای نفوذ فرهنگ و زبان عربی گشوده شد؛ تألیف و تعلیم‏های فراوانی به این زبان صورت ‏گرفت به طوری که در انواع نثر این دوره واژه‏ها و ترکیبات عربی به وفور دیده می‏شود. از سوی دیگر ورود و چیرگی قبیله‏هایی از ترکان به این سرزمین باعث رواج زبان ترکی و در نهایت باب شدن این زبان به عنوان زبان رسمی و درباری ایران این دوره شد. ذبیح الله صفا در کتاب تاریخ ادبیات در ایران می‏گوید: «اصطلاح‏های اداری و نظامی و دیوانی بسیار ترکی یا مرکب از ترکی و فارسی برای شغل‏ها و مقام‏های گوناگون متداول بود مانند:‏ قورچی(سلاح‏دار) قورچی‏باشی(رییس‏ سلاحداران) قاپوچی(دربان) قاپوچی‏باشی(حاجب) دیوان‏بیگی، بیگلربیگی (حاکم کل، استاندار بزرگ شهر) و … » (صفا، 1382: 196)

هم‏زمان با حکومت صفوی در ایران، بازماندگان ظهیرالدین بابر که همان گورکانیان بودند در هند حکومت می‏کردند. دراین دوره، زبان و شعر فارسی در ایران به تدریج رو به افول نهاد اما در دربارهای هند و روم از مقام و مرتبه‏ی بالایی برخوردار بود و بازار آن بسیار گرم و پررونق بود. حتی علاوه بر زبان رسمی و درباری گورکانیان هند زبان علم و ادب نیز بود.

در دوره‏ی صفوی شاعران بزرگ به دنبال طریقی هستند که هم رابطه‏ی خود را با سنن ادبی گذشته حفظ کنند و هم طرز نو و تازه‏ای را به وجود آورند. (تمیم‏داری، 1372: 109) به دلیل بی‏توجهی پادشاهان صفوی به اشعار متداول مدحی و همچنین به علت استقبال دربار ادب‏پرور هند از شاعران و ادیبان پارسی‏گوی، گروهی از گویندگان به هندوستان رفتند و در آنجا به کار شعر و شاعری پرداختند. اینان سبکی جدید به وجود آوردند که از آن به سبک هندی نام می‏برند و برخی از ادبا این سبک را سبک اصفهانی نیز نامیده‏اند.

امیری فیروزکوهی در مقدمه‏ی کلیات دیوان صائب بیان کردند: « باید بگوییم که تسمیه‏ی این سبک به هندی از اغلاط مشهور است و حق این است که این طرز از سخن را سبک اصفهانی بنامیم زیرا مسلّم است که ظهور این سبک در بین شعرا و گویندگان عصر صفوی در ایران و فارسی زبانان بلاد دیگر معلول تحولات گوناگون اجتماعی و دنباله‏ی تغییرات طبیعی و عصری و پیدایش مجازات و کنایات و استعارات جدید بوده… چون قلب و مرکز زبان فارسی مملکت کهن سال ایران بوده و می‏باشد قهری است که هر نحو تغیر و تحول ادبی و شعری هم در این زبان مخصوص همان آب و خاک و خاص همان مردم است که در آن بوم و بر زندگانی و تفهیم و تفهم عادی می‏نمایند و از آنجا که در عصر درخشان صفوی شهر عظیم و مشهور اصفهان سواد اعظم و محط امم و مهد پرورش علما و دانشمندان به انواع راحت و نعمت بوده است واضح است که این سبک از سخن هم مانند مظاهر دیگر تمدن آن عهد از علوم و فنون و صنایع و حرف منسوب بدانجا خواهد بود لاغیر مضافاً به این که اکثر گویندگان آن عصر یا زاده‏ی اصفهان و یا تربیت یافته‏ی دامن آن بوده‏اند.» (امیری فیروزکوهی، 1333: 3-4)

ویژگیها و مختصات سبک هندی

جامعه‏ی ادبی عصر صفوی و هندیان از یافتن معناهای دور و غریب در شعر و توجیهات گوناگون لذت فراوان می‏بردند؛ شعری را می‏پسندیدند که بتوانند معانی بیشتری برایش بتراشند. (فتوحی، 1385: 34)

این سبک مانند دیگر سبک‌های شعر و نثر فارسی دارای ویژگی‌هایی است که به اختصار به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

1- تعقید و پیچیدگی

«جریان عمده‏ای در شعر این عصر گرایش به جانب دشواری و پیچیدگی دارد. طبق معیارهای جمال‏شناسیِ شاعرانِ این جریان، شعر مشکل و دشواری که معنای آن به سادگی دریافته نشود بهترین شعر است.» (فتوحی، 1385: 38)

2- مضمون‌سازی، باریک‌اندیشی، خیال‌پردازی

3- کثرت تشبیهات و استعارات و کنایات مجازی

4- لفظ تراشی و ترکیب‌سازی خاص (خاتمی، 1371: 11- 23)

5- درآمیختگی نظم و نثر

6- وجه وصفی

7- تتابع اضافات

8- جملات طولانی (شمیسا، 1387: 216 – 218)

 نثر ظهوری ترشیزی

متون منثور ظهوری مشتمل بر آثار مدحی و وصف بزرگان قرن دهم و یازدهم هجری است. «سبک ظهوری در نگارش بسیار زیبا و دلنشین است و نثر وی را می‏توان شعر منثور خواند زیرا معانی شعری به تمام و کمال در آن رعایت شده است.» (بابا سالار، 1390: 112)

ویژگی بارز این متون مسجع بودن عبارات، پیچیدگی لفظ و معنی، استعارات دور از ذهن، آهنگین و موزون بودن الفاظ آن است و از این لحاظ شباهتی با نثر قدیم دارد؛ هرچند کتبی که به نثر فنی و مصنوع در عهد صفوی نگاشته شده‌اند جایی که درباره شخص پادشاه یا سایر بزرگان باشد گویندگان به‌عنوان احترام و تمجید سخن را متکلفانه، پیچیده و مسجع ایراد می‌کردند. ظهوری هم از این خصیصه مبرّا نبوده است. صفا در تاریخ ادبیات در ایران می‏گوید: « نثر او به شیوه‏ی نثر مصنوع است که با سجع‏ها و آرایش‏های گوناگون و به کار بردن واژه‏های دشوار و کنایه‏ها و استعاره‏ها و مجازهای وافر همراه است و از بسیاری شهرت و رواج در هندوستان به عنوان سرمشق فصاحت و انشاء و ترسل و به صورت کتاب درسی به کار رفته است و از آنها خاصه از “سه نثر ظهوری” نسخه‏ها پرداخته و چاپ‏ها ترتیب داده‏اند.» (صفا، ج پنجم، 1364: 979) ویژگی مهم دیگری که در متون ظهوری فراوان به چشم می‌خورد و از بسامد بالایی برخوردار است ترکیب‌سازی آن است. ترکیبات اضافی و وصفی او معمولاً بار تصویری دارند که در واقع نوعی تشبیه و استعاره هستند.

در بخش رقعات غالباً مطلب مهمی به چشم نمی‌خورد لذا تمام متن نامه حاوی عبارت‌پردازی صرف، تعریف و تمجید، مدح و منقبت است. برای گزارش اجمالی از نوع نثر ظهوری، متن وی را در سطوح زبانی، ادبی و فکری مورد بررسی قرار می‌دهیم:

الف) سطح زبانی:

در این سطح معمولاً سه سطح آوایی، واژگانی و نحوی مورد بررسی قرار می‏گیرد.

1- سطح آوایی:

شامل موسیقی درونی متن به عبارتی همان هم حروفی و واج‌آرایی است.

– خوش‌نشینان چمن نشاط که به بسط بساط انبساط پرداخته. (27)

– پرده‌ی گوشش از فرط رنگینی هم‌رنگ پرند نگارین مانی گردیده. (101)

هنجارگریزی آوایی:

ـ خورداد (= خرداد) (31)

ـ خورمی (= خرمی) (38)

ـ دوکان (= دکان) (98)

ـ دوچار (= دچار) (41)

کاربرد «نی» به جای «نه»

نی‌نی چه می‌گویم از او تا مشک که غلام سیاه و کم بهاست. (75)

نی‌نی چه می‌گویم زینت خداداد از بند زیور آزادش را آرایش بی‌اندازه داد. (80)

2- سطح واژگانی:

واژه‌هایی که در متن به‌کار رفته است بیشتر عربی است و به نسبت، از واژه‌های فارسی و هندی کمتر استفاده شده است. اما در مینا بازار استعمال واژه‏های هندی بسیار به چشم می‏خورد. در هر بخش از وصف دکان‏ها واژه‏های خاص مربوط به همان دکان به وفور استعمال شده است. برای مثال ظهوری در

وصف دکان بزّاز از واژه‏هایی مثل دارایی، گل‏بدن، شیرین‏باف، پری، چشم خورشید، لوله‏پیچ، چشم بلبل و… استفاده می‏کند که هر کدام نام پارچه‏های رایج در دوره‏ی وی در هندوستان هستند. همچنین واژه‏هایی مانند حلقچی، کعب غزال، خاموشی، مقراضی و مغزی نوعی حلوا یا شیرینی رایج هستند.

 نمونه‏ هایی از واژگان فارسی:

درود (27) همداستان (86) جوانمردان (86) پاسبان (28) چهره (31) تنومندی (62) سرفراز (63) درازدستی (65) گلزار (34) نوروزی (70) سپاس‌داری (72) صفاهان (76) دلپذیر (45) شاگرد (41) یارا (66) برومندی (62) فتراک (77) همشیره (110) زنخ (110) جامه (79) ژاژخایی (94) نخچیر (91) برهان (39)

[1]. علاوه بر منابع ارجاع داده شده شرح حال ظهوری ترشیزی در تذکره‏ی مرآة‏الخیال، تذکره‏ی میخانه، گنج سخن، صائب و شاعران طرز تازه نیز آمده است.

[2] .  شهرآشوب: آشوبنده‏ی شهر.  آن که شهر را به آشوب و فتنه و فساد کشد. کسی که در حسن و جمال فتنه‏ی شهری باشد. یکی از انواع شعر فارسی است. مدح و ذمّی که شعرا اهل شهر را کنند. آنچه تاکنون به دست آمده است به صورت قطعه، قصیده، رباعی، غزل و مثنوی بوده اما در مجموع آنها که برای محترفه سروده شده بیشتر در قالب رباعی است و آنچه در مدح و ذم یک شهر است غالباً به صورت قصیده و مثنوی.

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122