پايان نامه تصحيح و تحقيق كتاب خطي مجموعه اعتقادات و اخلاق از فيض كاشاني

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه تصحيح و تحقيق كتاب خطي مجموعه اعتقادات و اخلاق از فيض كاشاني یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 197 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلود متن کامل پايان نامه تصحيح و تحقيق كتاب خطي مجموعه اعتقادات و اخلاق از فيض كاشاني بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

مقدمه 1
اهمیت و ضرورت 1
کتاب حاضر و روش تصحیح آن 6
امامت 8
معاد 18
باب دوّم: در شمردن حسنات ابدان و سیّئات نمایان 27
گفتار اول: در تفصیل اعمال بر سبیل اجمال 28
گفتار دوّم: اعمال پسندیده 34
گفتار سوم: اعمال ناپسند 70
باب سوم: باز نمودن طاعات قلوب و معاصی پنهان 102
گفتار دوم: مکارم و فضائل 111
گفتار سوم: دعائم ذمائم و رذائل اعظم 155
خاتمه 189
فهرست منابع و مآخذ 190
چكيده انگليسي

فهرست منابع و مآخذ و تصحيح

قرآن كريم.

نهج‌البلاغه.

ابي الحديد معتزلي، عبدالحميد بن. شرح نهج البلاغه. ج 6، قم: مرعشي نجفي، 1404هـ.ق.

ابي فراس، ورام بن. مجموعه ورام. ج 1، قم: مكتب فقيه، ]بي‌تا[.

بابویه قمی، ابی جعفر محمد بن علی. الفقیه. ج 4، قم:  جامعه مدرسين،1413هـ.ق.

تميمي آمدي، عبدالواحد بن محمد. غرر الحکم. قم: دفتر تبليغات، 1366.

شیخ طوسی. التهذیب. ج 6 ، تهران: دارالكتب الاسلاميه، ]بي‌تا[.

حر عاملي. وسائل الشیعه. ج 27، قم: مؤسسه آل‌البيت، 1367هـ.ق.

ديلمي. ارشاد القلوب. قم: رضي، 1412هـ.ق

ابی الحسن محمد بن الحسین بن موسی الموسوی البغدادی. خصائص الائمه. مشهد: آستان قدس رضوي، 1406هـ.ق.

سعيد اهوازي، حسين بن. كتاب الزهد. ج 29، ]بي‌جا[: ابوالفضل حسينيان، 1403هـ.ق.

حراني، حسن بن شعبه. تحف العقول. قم: جامعه مدرسين، 1404هـ.ق.

شعيري، تاج‌الدين. جامع الاخبار. قم: رضي، 1363.

شیخ صدوق. من لا یحضره الفقیه. ج 1، قم: جامعه مدرسين، 1413هـ.ق.

شیخ صدوق. کمال‌الدین. ج 1و6،  قم: جامعه مدرسين مؤسسه نشر اسلامي،]بي‌تا[.

شیخ صدوق. معانی الاخبار. قم: جامعه مدرسين، 1361.

قتال نيشابوري، محمد بن حسن. روضة الواعظین. ج 2، قم: رضي، ]بي‌تا[.

كليني، محمد بن يعقوب. کافی. ج 1، قم: انصاريان، ]بي‌تا[.

كليني، محمد بن يعقوب. اصول کافی. ج 2، ]بي‌جا[: دارالكتب الاسلاميه، 1365.

مجلسي، محمدباقر.. بحار الانوار. ج 10، بيروت: دارالوفاء، ]بي‌تا[.

نوري، محدث. مستدرک الوسائل. ج 3، قم: آل‌البيت، ]بي‌تا[.

چكيده:

رساله حاضر تصحیح و تحقیق کتاب «اصول عقايد و مکارم اخلاق» ملا محسن فیض کاشانی است. این کتاب تاکنون چاپ نشده است، در اين پايان‌نامه ابتدا به اختصار زندگی فیض کاشانی تأليفات و كتاب مذكور را معرفي كرده سپس به تصحیح و تحقیق آن پرداختیم. کتاب حاضر متأسفانه ناقص است و تمام اعتقادات را در بر ندارد و معلوم نیست که مرحوم فیض آن را ننوشته یا نوشته ولی تلف شده است. به هر حال قسمت موجود اعتقادات و اخلاق یا مکارم اخلاق می‌باشد که تصحیح شده و ارائه گردیده است. از ویژگی‌های این کتاب آن است که چنین کتابی به زبان فارسی که مشتمل بر اعتقادات و اخلاق به زبان فارسی در عهد صفوی باشد با چنین قدمتی کمتر یافت می‌شود. در این تحقیق منابع و مآخذ آیات شریفه، روایات و اقوال علماء استخراج؛ و ذیل صفحات منعکس شده است، نسخه بدلها آورده نشده زیرا اولاً نسخه خط مؤلف در دست بوده است، و ثانیاً نسخه دیگری از کتاب يافت نشده است.

کلید واژه‌ها: كتاب خطي، فیض کاشانی، اصول العقايد، مکارم اخلاق.

مقدمه

اهمیت و ضرورت

تصحیح و تحقیق نسخه‌های خطی و احیاء آثار علمای گذشته از ارزش بالائی برخوردار است به طوری که در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی مانند «جشنواره کتاب فصل»، «جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی»، «جایزه کتاب جهانی جمهوری اسلامی»، «جشنواره فارابی» و… تصحیح فنی یک کتاب خطی؛ بهترین آثار تألیفی جایزه‌ای یکسان داشته و در معتبرترین دانشگاه‌های جهان تصحیح کتاب خطی را به عنوان پایان‌نامه دکتری نیز می‌پذیرند. اینها نشان می‌دهد که تصحیح آثار خطی گذشتگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

مرحوم فیض کاشانی از علمای بزرگ عهد صفویه است که در رشته‌های مختلف علوم اسلامی تألیفات ارزشمندی به یادگار گذاشته است و خوشبختانه بسیاری از آثار او اکنون به زیور طبع آراسته گردیده و برخی از این آثار بصورت فنی تصحیح شده و چاپ شده است مثل کتاب «خلاصة الاذکار» و بسیاری از آنها تنها چاپ شده اما تصحیح نشده است مثل «محجة البیضاء»، «الشهاب الثاقب»، «مفاتیح الشرایع»، «کلمات مکنونه». ولی برخی از آثار ایشان همچنان بصورت مخطوط باقی مانده و تصحیح نشده و چاپ نیز نشده است که یکی از آنها اثر حاضر است.

مؤلف

محمد ابن شاه مرتضی ابن شاه محمود ملقب به ملا محسن و معروف به «فیض کاشانی» متولد 14 صفر سال 1007 ق. و متوفی 22 ربیع الاول 1091 ق. است. وی 84 سال عمر کرده و در کاشان وفات یافته و قبر او اکنون در مزار معروف کاشان است.

شرح حال او در منابع متعددی آمده است.[1]

فیض کاشانی نزد علمای بزرگی تحصیل نمود و از خرمن آنان خوشه برچید که برخی از اساتید او عبارتند از:

1) صدرالمتألهین شیرازی، متوفی 1050 ق.

2) میرداماد، متوفی 1041 ق.

3) شیخ بهائی، متوفی 1030 ق.

4) شیخ محمد بن شیخ حسن فرزند شهید ثانی، متوفی 1030 ق.

5) ملا خلیل قزوینی، متوفی 1089 ق.

6) ملا محمد طاهر قمی، متوفی 1098 ق.

7) ملا محمد صالح مازندرانی، متوفی 1081 ق.

از بررسی اساتید مرحوم فیض معلوم می‌شود که وی در خدمت بزرگان فلسفه و حکمت و حدیث و فقه و اصول بوده و تنوع موضوعات اساتید وی از فیض کاشانی شخصیتی جامع الاطراف پدید آورد.

و همچنین شاگردان برجسته‌ای در دامن او پرورش یافته‌اند که مهمترین آنها عبارتند از:

1) علامه محمد باقر مجلسی، متوفی 1110 ق.

2) سید نعمت الله جزائری، متوفی 1112 ق.

3) قاضی سعید قمی، متوفی 1103 ق.

4) فرزندش محمد بن محسن علم الهدی، متوفی 1115 ق.

5) ملا محمد صادق کاشانی قمصری.

همچنانکه از ملاحظه شاگردان فیض روشن می‌شود که وی گرایش به حدیث و علوم نقلی نیز داشته و لذا توانسته است شاگردانی مثل علامه مجلسی و سید نعمة الله جزائری را تربیت نماید.

مرحوم دکتر مشکوة در مقدمه‌ای که بر کتاب «محجة البیضاء» نوشته و متأسفانه در چاپهای جدید این مقدمه عالمانه حذف گردیده است، زندگینامه‌ای برای مرحوم فیض نوشته که خلاصه‌ای از آن را ترجمه و در اینجا نقل می‌کنیم:

«مرحوم فیض علوم نقلی و عربی را مانند علم منطق، فقه، اصول و حدیث را نزد پدر و دائی خود و در شهر کاشان که مسقط الراس او بوده فرا می‌گیرد.

در سن 20 سالگی به سوی اصفهان حرکت می‌کند تا در حوزه اصفهان تحصیل کند و در آنجا مدتی مانده و با علوم عقلی و بویژه ریاضیات و هندسه آشنا می‌شود.

پس از آن برای یادگیری علوم حدیث به شیراز می‌رود و با سید ماجد بحرانی ملاقات کرده و از او کسب اجازه حدیث می‌کند. و نیز مدتی علم فقه را نزد او فرا می‌گیرد به طوری که از او اجازه اجتهاد گرفته و بی نیاز از تقلید می‌شود.

پس از آن از شیراز به اصفهان برگشته و به خدمت شیخ محمد بن شیخ محمد حسن فرزند شهید ثانی رسیده و از او اجازه حدیث می‌گیرد. و وقتی از حج رجوع می‌کند به محضر بزرگ فیلسوف زمان صدرالمتألهین می‌رسد.

فیض کاشانی می‌گوید: «ملاصدرا امام عصر خود در شهر قم بود». مدت 8 سال فیض کاشانی در قم ملازم صدرالمتألهین بود از علوم عقلی و عرفانی او بهره برد.

در این مدت افتخار دامادی ملاصدرا را نیز پیدا کرد. و با کسب اجازه از ملاصدرا به طرف شیراز حرکت کرد. در این ایام بود که فیض کاشانی به تألیف و تدریس و اقامه نماز جمعه روی آورد. و سلطان شاه صفی از سلاطین صفویه متوفی 1052 ق. از فیض تقاضای ملاقات نمود. شاه از او تقاضا کرد که فیض ملازم رکاب شاه باشد اما فیض عذرخواهی کرده و گفت دوست دارد ممحّض در علم و دانش باشد. و شاه پذیرفت.

پس از مدتی شاه عباس دوم متوفی 1077 ق. درخواستی شبیه درخواست شاه قبلی داشت فیض کاشانی پس از تأمل زیاد این تقاضا را پذیرفت چون تصور می‌کرد اینگونه بهتر می‌تواند دین را ترویج نماید.

اما سرانجام چون عده‌ای حسادت کرده و نزد شاه از فیض کاشانی بدگوئی کردند کم کم اوضاع اجتماعی بر علیه فیض گردید و دیگر شاه به او اعتناء نمی کرد و فیض کاشانی نیز به انزوا گرایید و مشغول به عبادت و تألیف گردید تا از دنیا رفت».[2]

تألیفات

فیض کاشانی یکصد و چهل و چهار کتاب تألیف کرده است که در کتاب «الذریعه» نام آنها آمده است و ضرورتی ندارد که ما در اینجا نام این آثار را ذکر کنیم تنها به چند نمونه از مهمترین آثار او اشاره می‌کنیم:

1) الوافی، این کتاب مهمترین و معروف‌ترین اثر مرحوم فیض کاشانی است و یکی از کتب و جوامع مهم حدیثی بشمار می‌رود که در قرن یازدهم تألیف شده است. این کتاب با کتاب «وسائل الشیعه» و نیز «بحار الانوار» به عنوان سه کتاب مهم حدیثی قرن یازدهم از منابع مهم فقه و علوم شیعی بشمار می‌رود.

2) تفسیر صافی، اصفی، مصفی. مرحوم فیض کاشانی سه تفسیر روائی نوشته که از بهترین تفاسیر مأثور بشمار می‌روند.

3) اصول المعارف، این کتاب مهمترین کتاب فلسفی و عرفانی مرحوم فیض است که استاد آشتیانی آن را تصحیح و چاپ کرده است.

4) علم الیقین و عین الیقین دو کتاب مفصل فیض کاشانی است که به مباحث اعتقادی و بصورت کلامی نگشاته شده است.

5) المحجة البیضاء فی احیاء الاحیاء، این کتاب که مفصل‌ترین کتاب اخلاقی است و منبع مهمی برای بحث‌های اخلاقی بشمار می‌رود در واقع به تهذیب و احیاء کتاب «احیاء العلوم غزالی» پرداخته است.

6) مفاتیح الشرایع، این کتاب در سه مجلد و یک دوره فقه نیمه استدلالی است و گویا تلخیصی از کتاب مسالک شهید ثانی می‌باشد.

کتاب حاضر و روش تصحیح آن

انتساب کتاب حاضر به مؤلف قطعی است زیرا علاوه بر آنکه در کتابهای شرح حال فیض آنگونه که قبلاً بیان شد نام این کتاب آمده است و نیز مرحوم آقا بزرگ تهرانی در الذریعه این کتاب را به مرحوم فیض نسبت داده است و شاهد مهمتر آنکه در صفحه 255 نسخه خطی تصریح شده که این کتاب از مرحوم فیض کاشانی است.

بنابراین در اصل انتساب کتاب به مرحوم فیض تردیدی باقی نمی ماند همچنانکه از روش تألیف کتاب نیز که با سبک سایر کتابهای فیض مناسبت و تطابق دارد روشن می‌شود که این کتاب از مرحوم فیض است. مثلاً نوع مباحث و سبک نگارشی بحث معاد کتاب یا امامت آن بسیار شبیه کتاب «علم الیقین» فیض می‌باشد.

و اما اینکه نسخه آیا خط خود مرحوم فیض است یا خیر؟ فهرست نویس مرکز احیاء تراث اسلامی بر روی نسخه نوشته است: «اسم الناسخ: استکتاب المؤلف» که صریحاً این نسخه را خط خود مؤلف معرفی کرده است. ولی با توجه به تاریخ وفات مرحوم فیض که سال 1091 ق بوده است و تاریخ نوشته شدن این نسخه 1100 ق یعنی 9 سال پس از وفات مرحوم فیض می‌باشد معلوم می‌شود که این نسخه از روی نسخه خط خود مرحوم فیض نوشته شده و نمی تواند عین دستخط مؤلف باشد.

علامه طهرانی می‌گوید یکی از تألیفات فیض کاشانی کتاب «اصول العقايد» است که خود فیض کاشانی فرموده این کتاب در 800 بیت (سطر 50 کلمه ای) قرار دارد. و فرموده این کتاب مشتمل بر اصول عقايد و مکارم اخلاق می‌باشد، و سپس فرموده برخی این کتاب را به فرزند فیض کاشانی نسبت داده اند.[3]

این کتاب در «مرکز احیاء التراث الاسلامی» با شماره 233 نگهداری می‌شود و تحت عنوان «مجموعة فی العقايد و الاخلاق» فهرست شده و با اینکه کتاب فارسی است ولی متأسفانه فهرست نویس زبان آن را عربی نوشته است.

این نسخه کتاب در سال 1100 ق. نوشته شده و روی جلد نوشته شده «استکتاب المؤلف» و ظاهراً نسخه‌ای از این کتاب که گویا اصل همین نسخه باشد در کتابخانه فاضلی خوانسار نگهداری می‌شود.

با توجه به آنکه نسخه حاضر به خط خود مؤلف است و ثانیاً نسخه دیگری از آن بدست نیامد ما کتاب را بر اساس تنها نسخه موجود تصحیح نمودیم. روشن است که چون نسخه متعدد وجود نداشت تصحیح این نسخه بسیار مشکل تر بود. ابتدا با زحمات زیاد کتاب را خوانا کردیم مخصوصاً که بسیاری از عبارتها افتادگی داشت و به قرینه قبل و بعد آن را روشن کردیم و پس از استنساخ و بازنویسی آن را ویرایش صوری نموده و مآخذ و منابع آیات و روایات و کلمات نقل شده در آن را استخراج نموده و بحمد الله به شکل حاضر عرضه نمودیم.

امامت

در بعضی اخبار آمده که اگر در جهان نماند مگر دو نفر باید یکی از ایشان امام باشد بر آن دیگر[4] و چون مقصد اقصی از آفرینش انسان پرستش یزدان است و پرستش یزدان بدون کسی که شایسته قبول کرامت امامت تواند بود نتواند بود. وزنک جهالت و ضلالت از رخسار جهانیان بدون اکمال و ارسال امامی که جامع تمام صفات کمال باشد در هیچ جایی از احوال نتواند زدود و لاجرم باید که همیشه در جهان پیشوایی باشد که بوجود او شناخت و پرستش خدای عزوعلا چنان باید که ظهور آید و این است سرّ آنکه اگر امام در جهان نباشد جهان به ویرانی و تباهی گراید بلکه ساعتی نپاید.[5]

[1]– رجوع شود به: ریاض العلماء ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 5، ص 180؛ قصص العلماء، ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)،  ص 322؛  الفوائد الرضویه ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 2، ص 633؛  الذریعه ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 25، ص 13؛ روضات الجنات ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 6، ص 79؛ الکنی و الالقاب ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 3، ص 39؛ ریحانة الادب ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 4، ص 369؛ طبقات اعلام الشیعه ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 5، ص 491؛ فرهنگ بزرگان ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ص 569.

[2]– مقدمه محجة البیضاء ])بي‌جا[: ]بي‌نا[، ]بي‌تا[)، ج 4، ص 5 _ 9.

[3]– الذریعه» پيشين، ج 2، ص 198، شماره 760.

[4]– محمد بن يعقوب كليني، کافی])بي‌جا[: انصاريان، ]بي‌تا[)، ج 1، کتاب الحجة، باب 6 باب انه لو لم یبق فی الارض…، ح 3، ص 95.

[5]– همان، باب 5 ان الارض لاتخلو من الحجة، ح 10، ص 95.

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
 • پایان نامه نقش اخلاق حرفه‌اي در توسعه روزنامه‌نگاري از ديدگاه سردبيران مطبوعات و سايت هاي خبري و استادان ارتباطات و روزنامه‌نگاري
 • پايان نامه غرور در اخلاق؛ گزارش تحليلي آراء فيلسوفان اسلامي و غربي
 • پايان نامه تاثير آراء علامه طباطبايي در تفسير الميزان بر آراء استاد مطهري
 • پايان نامه نظريه اخلاقي گابريل مارسل
 • پايان نامه مسائل اخلاقي در هوش مصنوعي
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122