پايان نامه تلفيق الگوريتم رقابت استعماري و انتخاب سريع زمان آماده سازي در حل مسأله برنامه ريزي توالي هواپيماها

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه تلفيق الگوريتم رقابت استعماري و انتخاب سريع زمان آماده سازي در حل مسأله برنامه ريزي توالي هواپيماها  یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 79 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه تلفيق الگوريتم رقابت استعماري و انتخاب سريع زمان آماده سازي در حل مسأله برنامه ريزي توالي هواپيماها بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

1- مقدمه طرح پیشنهادی    1
1-1- مقدمه    2
1-2- طرح موضوع    4
1-3- مفروضات، محدودیت¬ها    6
1-4- اهداف تحقیق    8
1-5- جنبه¬ی جدید بودن و نوآوری    9
1-6- نتایج حاصل از تحقیق    9
1-7- ساختار پایان¬نامه    10
2- مروری بر کارهای گذشته    11
2-1- مقدمه    12
2-2- توالی فرود هواپیما    12
2-3- تخصیص ورودی مسافری    15
2-4- پیشینه تحقیق    17
2-5- مدل برنامه¬ریزی خطی برنامه    21
3- روش پیشنهادی    25
3-1- راه¬کار پیشنهادی    26
3-2- الگوریتم تکاملی    26
3-2-1- مقدمه    26
3-2-2- علت استفاده از الگوریتم‌های تکاملی    29
3-2-3- انواع الگوریتم‌های تکاملی    29
3-3- الگوریتم رقابت استعماری    32
3-3-1- شکل¬دهی امپراطوری اولیه    34
3-3-2- مدل‌سازی سیاست جذب    38
3-3-3- جابجایی موقعیت مستعمره و امپرالیسست    41
3-3-4- قدرت کل یک امپراطوری    42
3-3-5- رقابت استعماری    43
3-3-6- سقوط امپراطوری¬های ضعیف    46
3-3-7- همگرایی    46
3-4- الگوریتم رقابت استعماری اصلاحی    48
3-5- الگوریتم‌های ترکیبی بکار رفته    51
4- ارزیابی سیستم    53
4-1- مقدمه    54
4-2- مدل‌سازی روش پیشنهادی    55
4-3- ارزیابی راه¬کار پیشنهادی    56
4-4- مسائل مورد مقایسه    59
4-4-1- مقایسه نتایج پروازهای ورودی و خروجی به تعداد 15    59
4-4-2- مقایسه نتایج پروازهای ورودی و خروجی به تعداد 20    61
4-4-3- مقایسه نتایج پروازهای ورودی و خروجی به تعداد 25    62
5- نتیجه¬گیری و ارائه پیشنهاد‌ها    64
5-1- جنبه نوآوری    65
5-2- نتیجه مقایسه نتایج    65
5-3- پیشنهاد‌ها    66
6- مراجع    67

مراجع

David Gianazza,Kevin Guittet. (2009).selection and evaluation of air traffic complexity metrics.

Nils Boysen, Malte Fliedner. (2011). Scheduling aircraft landings to balance workload of ground staff. Computers & Industrial Engineering 60,206-217

David Gianazza, Jean-Marc Alliot Géraud Granger. (2012).Optimal combinations of Air Traffic Control sectors using classical and stochastic methods

A.Christodoulou and C.Kontogeorgou. (2008). A novel algorithm for collision avoidance in commercial aircraft using neural networks and non-linear programming. 16th Mediterranean Conference on Control and Automation Congress Centre, 25-27

Gustafsolveling, Senay Solak, John-Paul B. Clarke, Ellis L.Johnson. (2011).Scheduling of runway operations for reduced environmental impact.Transportation ResearchPartD

Marcella Samà, Andrea D’Ariano, Dario Pacciarelli. (2013). Rolling Horizon Approach for Aircraft Scheduling in the Terminal Control Area of Busy Airports. Social and Behavioral Sciences80.531 – 552

Marcella Samà, Andrea D’Ariano, Dario Pacciarelli. (2012). Optimal aircraft traffic flow management at a terminal control area during disturbances

Gulsah Hancerliogullari, Ghaith Rabadi, Ameer H. Al-Salem,Mohamed Kharbeche. (2013) Greedy algorithms and metaheuristics for a multiple runway combined arrival-departure aircraft sequencing problem. Journal of Air Transport Management 32, 39-48

چکیده

مدیریت ترافیک هوایی یکی از مشاغل حساس و پراسترس است که همه‌روزه با مشکلات و موانع مختلفی روبه­رو می­شود و مسأله توالی هواپیما (Aircraft Sequencing Problem) یکی از مهم­ترین مسائلی است که این روزها در حوزه کاری مراقبت پرواز (Air Traffic Control) به آن پرداخته می­شود.

مسأله توالی هواپیما يك مسأله NP-سخت است، الگوريتم­هاي دقيق كارايي خود را بر روي اين مسأله در ابعاد بالا از دست مي­دهند و نمي­توانند به جواب بهينه در یک‌زمان قابل‌قبول دست يابند؛ درنتیجه امروزه براي حل اين­گونه مسائل از الگوريتم­هاي ابتكاري و فرا ابتكاري استفاده مي­شود.

در این پایان‌نامه سعی شده با تلفیق الگوریتم ERT(Earliest Ready Time) جهت انتخاب بهترین هواپیمای آماده عملیات با الگوریتم استعماری اصلاحی که از روش نزدیک­ترین همسایه تصادفی برای تابع جذب در کنار روش بهبود­دهنده سه­نقطه­ای برای تابع انقلاب استفاده کرده، روش جدیدی در حل مسأله توالی هواپیما ارائه شود. نتایج حاصل از پیاده‌سازی این الگوریتم نشان می­دهد که در مقایسه با سایر الگوریتم­ها از کارایی بالایی برخوردار است.

کلمات کلیدی: توالی فرود هواپیماها، الگوریتم رقابت استعماری اصلاحی، مدیریت ترافیک هوایی، الگوریتم انتخاب سریع زمان آماده­سازی

1-1- مقدمه

یکی از موضوعات موردتوجه در صنعت هوانوردی، مبحث برنامه­ریزی فرود هواپیماهای ورودی به فرودگاه است. با ورود هواپیماهای مختلف به محدوده­ی راداری فرودگاه، مراقبین پرواز در برج مراقبت باید ترتیب فرود هواپیماهایی که در آن لحظه در آسمان فرودگاه در حال پرواز هستند را مشخص نمایند. برای اختصاص چنین ترتیب فرودی محدودیت­های مختلفی موردتوجه قرار­می­گیرد که از آن جمله می‌توان به محدودیت جداسازی دو هواپیما اشاره نمود. این محدودیت از دیدگاه مباحث آئرودینامیک اهمیت زیادی دارد و در صورت عدم رعایت آن امکان بروز حادثه برای هواپیماهای متوالی وجود دارد.

مهم­ترین نتیجه­ی موردنظر برنامه­ریزی فرود هواپیماها، کمینه کردن تأخیرها است که از ایجاد هزینه­ی سوخت اضافه برای هواپیماها و همین‌طور ایجاد نارضایتی مسافران جلوگیری می‌کند. ازآنجایی‌که هزینه­های مربوط به سوخت ناوگان پروازی درصد قابل‌توجهی از هزینه­های شرکت‌های هواپیمایی را شامل می­شود، برنامه­ریزی فرود هواپیماها موردتوجه شرکت‌های هواپیمایی و همچنین شرکت‌های فرودگاهی قرارگرفته است. همین امر باعث شده است که اغلب فرودگاه­هایی که عملکرد بهتری در خصوص مدیریت ترافیک پروازی دارند، توجه شرکت‌های هواپیمایی بیشتری را به خود جلب کنند. از سوی دیگر، در صورت دستیابی به عملکردی مناسب در مدیریت ترافیک پروازها، شرکت‌های فرودگاهی این امکان را خواهند داشت که در بازه زمانی ثابت، پذیرای تعداد بیشتری از هواپیما باشند.

شرکت‌های فرودگاهی بخشی از درآمد خود را از هزینه­ی اجاره­ی جایگاه پارک[1] به دست می­آورند. هزینه­ی جایگاه­های پارک، بسته به امکانات آن، متغیر است. امکاناتی نظیر برق زمینی[2] و یا ورودی­های مسافری[3] در قیمت جایگاه پارک تأثیرگذار هستند. در تمامی فرودگاه­های جهان دو نوع جایگاه پارک موجود است. جایگاه پارک با ورودی مسافر و جایگاه پارک دور از سالن[4]. جایگاه پارک با ورودی مسافر یا بانام دیگر جایگاه پارک با خرطومی اتصال، جایگاه‌های پارکی هستند که مسافرین یک هواپیما بدون نیاز به ورود به محوطه فرودگاه به‌طور مستقیم با استفاده از یک راهرو (خرطومی اتصال) به هواپیما وارد و یا از آن خارج می­شوند.

نیاز به ورود به محوطه فرودگاه به‌طور مستقیم با استفاده از یک راهرو (خرطومی اتصال) به هواپیما وارد و یا از آن خارج می­شوند؛ اما هواپیماهای واقع در جایگاه پارک دو از سالن، برای مسافر گیری و یا پیاده کردن مسافران خود نیاز به سرویس اتوبوس[5] دارند. از بین این دو نوع جایگاه، جایگاه پارک با ورودی مسافر دارای قیمت بالاتری است. قیمت این جایگاه­ها بدین‌صورت محاسبه می­شود که به ازای هر مسافری که از یک هواپیما از ورودی مسافری استفاده می‌کند مبلغی ثابت از خط هواپیمایی مربوطه دریافت می­شود که قیمت سرویس اتوبوس در مقابل آن ناچیز است. علی­رغم قیمت بالاتر جایگاه پارک با ورودی مسافر، شرکت‌های هواپیمایی برای کسب رضایت بیشتر مسافران خود ترجیح می­دهند تا هواپیماهایشان به جایگاه پارک با ورودی مسافر تخصیص پیدا کند. جایگاه پارک با ورودی مسافر دارای یک مزیت ایمنی نیز هست، با استفاده مسافرین از ورودی مسافر دیگر خطرات ناشی از حضور مسافران در محوطه فرودگاه وجود ندارد و از ایجاد اتفاقات مختلف جلوگیری می­شود.

با توجه به اینکه در هنگام عقد قرارداد خطوط هواپیمایی با فرودگاه­ها، خطوط هواپیمایی نمی­توانند در مورد نوع جایگاه پارک خود شرایطی را اعلام کنند و نوع جایگاه پارک یک هواپیما بر عهده‌ی کنترلر فرودگاه در لحظه­ی فرود هواپیما است؛ بنابراین در صورت برنامه­ریزی صحیح می‌توان هواپیماهای بیشتری را به جایگاه­های پارک با ورودی مسافری اختصاص داد و از این طریق به افزایش درآمد فرودگاه کمک کرد.

با توجه به مطالب بیان‌شده، مدیریت فرودگاه­ها برای جذب شرکت‌های هواپیمایی و همین‌طور بالا بردن درآمد خود باید بتوانند توازنی بین دو موضوع کنترل ترافیک هواپیماهای ورودی (توالی فرود هواپیماها) و تخصیص هواپیماها به ورودی­های مسافری ایجاد کنند تا بتوانند علاوه برافزایش درآمد خود، مشتریان خود (شرکت‌های هواپیمایی) را راضی نگه‌دارند؛ اما تنها مشکل در این زمینه وابستگی بسیار زیاد این دو مسأله به یکدیگر است. بدین معنا که هواپیماها به‌محض فرود در فرودگاه باید جایگاه پارکی به آن‌ها تخصیص یابد و آن جایگاه پارک باید در لحظه­ی فرود هواپیما مذکور خالی و آماده به خدمت­دهی باشد.

این موضوع باعث می­شود که زمان فرود هواپیماها تأثیر مستقیمی در جایگاه پارک تخصیصی به یک هواپیما داشته باشد. یا به‌عبارت‌دیگر، ممکن است در بعضی از مواقع فرود یک هواپیما با تأخیری چنددقیقه‌ای باعث خالی شدن یک جایگاه پارک دارای ورودی مسافر بشود و با تخصیص این هواپیما به همان جایگاه باعث بالا رفتن درآمد فرودگاه شد؛ اما همیشه فرودگاه­ها باید در نظر داشته باشند که میزان این تأخیر تأثیری مستقیم در رضایت شرکت‌های هواپیمایی دارد. در این فصل مروری بر ادبیات این دو موضوع داریم.

 1-2- طرح موضوع

در ایالات‌متحده برآورد شده است که هزینه تأخیر در پروازهای داخلی حدود 3.5 بیلیون دلار در سال می­باشد که با افزایش رقابت تجاری بین ایرلاین­های مختلف این هزینه­ها بار مالی زیادی در پی خواهد داشت؛ درنتیجه برنامه­ریزی و توالی پروازها به یکی از مهم­ترین مسائل کاری در حوزه کاری مراقبت پرواز شده است. برای مواجهه با این معضل و در شرایطی که فرودگاه دارای چندین باند پروازی است، از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می­شود. برنامه­ریزی پروازهای ورودی برای چند باند پروازی تابعی از تخصیص پروازهای ورودی به باند­های پروازی مختلف در یک فرودگاه می­باشد به‌طوری‌که توالی ورودی پرواز­ها و زمان فرود آن‌ها با حفظ جدایی استاندارد بین پروازها و ظرفیت موجود در فرودگاه باعث کاهش تأخیرات پروازی گردد.

برای حل مسأله ASP در فرودگاه­های دارای چند باند پروازی از راه­حل ساده­ای به نام اولین ورودی- اولین سرویس­دهی[6] (FCFS) استفاده می­شود که بر اساس زمان فرود برنامه‌ریزی‌شده[7] (PLTs) در آن فرودگاه می­باشد.

اما در تعیین ترتیب ورود پروازها انتخاب باند مناسب فرود برای کاهش تأخیر پروازی، فاصله زمانی فرود[1] (LTI) را در نظر می­گیرند که حداقل زمان جدایی قابل‌قبول برای دو پرواز ورودی پشت سر­ هم به یک باند پروازی را نشان می­دهد. اساساً LTI یک کمیت تغییرپذیر می‌باشد زیرا:

برای حفظ ایمنی پروازها لازم است که دو پرواز هم‌ارتفاع دارای حداقل جدایی افقی بر اساس نوع هواپیما و موقعیت واقعی آن‌ها باشند.

سرعت هر هواپیما هنگام فرود متفاوت می­باشد.

تسهیلات و تجهیزات هر باند پروازی، برای تعیین زمان LTI تأثیرگذار است.

جدول 1-1 نمونه­­ای از حداقل زمان LTI مربوط به انواع مختلف هواپیما­های مسافربری را نشان می‌دهد. همان­طور که مشاهده می­کنید این جدول غیر­متقارن می­باشد به‌طوری‌که زمان LTI هواپیمای B727 پشت سر هواپیما B747 200 ثانیه است درصورتی‌که فقط 70 ثانیه در شرایطی که ترتیب دو هواپیما جابجا شود زمان لازم است. اگرچه راه­کار FCFS عدالت را بر اساس PLT رعایت می‌کند ولی با توجه به نامتقارن بودن زمان LTI، با جابجایی موقعیت هواپیما در صف ورود هر باند پروازی و یا جابجایی آن‌ها در بین صفوف باند­های پروازی مختلف می‌توان تأخیرات پروازی را کاهش داد و ظرفیت پروازی فرودگاه­ را افزایش داد.

1-3- مفروضات، محدودیت‌ها

همان­طور که قبلاً توضیح دادیم در مسأله ASP قصد داریم ایمنی، کارایی و دقیق بودن توالی پروازهای ورودی را در فرودگاه موردنظر بررسی کنیم. ازآنجایی‌که ایمنی با LTI تضمین می­شود پس تابع هدف برای این مسأله لازم است بر روی کارایی عملیات فرودگاهی و دقت در سرویس‌دهی پروازها به دست آورده شود.

NAC تعداد هواپیمایی که طبق برنامه­ریزی انجام‌شده برای نشستن در فرودگاه موردنظر می­آیند

NR شماره باند مورداستفاده در مدت‌زمان مشخص

Ai زمان فرود تخصیص‌یافته ([1]ALT) برای هواپیمای i-ام

Qr صف ورودی پرواز برای فرود بر روی باند r

Qr(j) هواپیمای j-ام در صف Qr که r=1,…,NR و j=1,…,Hr (Hr تعداد هواپیماها در صف Qr)

در رابطه­های بالا J1 مجموع تأخیرات پروازی به وجود آمده برای تمام هواپیماها است و J2 حداکثر طول تمامی صفوف پروازهای ورودی را ثبت می‌کند. مجموع تأخیرات J1 بر روی هزینه عملیات شرکت‌های هواپیمایی تأکید دارد درصورتی‌که حداکثر طول صفوف در J2 بیش­تر بر روی کارایی استفاده از ظرفیت فرودگاه تمرکز دارد. در خیلی از موارد حداقل مجموع تأخیرات به‌طور هم­زمان باکم کردن حداکثری طول تمامی صفوف به دست می­آید، اما بدین معنا نیست که هر دو با یکدیگر برابر هستند. رابطه بین J1 و J2 بیش­تر در قسمت شبیه‌ساز موردبررسی قرار می­گیرد.

1-4- اهداف تحقیق

کارشناسان خبره در مدیریت ترافیک هوایی همواره به دنبال بالا بردن کارایی و بهره­وری بوده­اند. افزایش ظرفیت فرودگاه­ها، گسترش باند­ها و تاکسی وی‌های پروازی، افزایش تجهیزات ناوبری و کمک ناوبری، تغییرات درراه‌ها و فضای هوایی، استفاده از تجهیزات ماهواره­ای، تجهیز خطوط هواپیمایی، تربیت و آموزش نیرو­های کارآمد و غیره، دو هدف مهم در صنعت حمل‌ونقل مسافر هوایی را دنبال می‌کند و آن ابتدا حفظ ایمنی پروازها و سپس تسریع جریان ترافیک هوایی و کاهش تأخیرات پروازی می­باشد. کاهش تأخیر پرواز­ها جدا از شعار احترام به مشتری یک هدف مهم را در پی خواهد داشت و آن صرفه­جویی اقتصادی می­باشد. در این تحقیق ضمن ارائه الگوریتمی کارا و جدید در حل مسائل بهینه­سازی برای حل مسأله توالی پروازها نیز به کار می­رود و موجب کاهش هزینه­های بیلیون دلاری شرکت‌های هواپیمایی نیز خواهد شد.

الگوریتم رقابت استعماری (Imperialist Competitive Algorithm – ICA) روشی در حوزه محاسبات تکاملی است که به یافتن پاسخ بهینه مسائل مختلف بهینه­سازی می‌پردازد. این الگوریتم با مدل‌سازی ریاضی فرایند تکامل اجتماعی- سیاسی، الگوریتمی برای حل مسائل ریاضی بهینه‌سازی ارائه می‌دهد. ازلحاظ کاربرد، این الگوریتم در دسته الگوریتم‌های بهینه­سازی تکاملی همچون الگوریتم‌های ژنتیک (Genetic Algorithms)، بهینه­سازی انبوه ذرات (Particle Swarm Optimization)، بهینه‌سازی کلونی مورچگان (Ant Colony Optimization) ، تبرید شبیه­سازی شده (Simulated Annealing) و … قرار می­گیرد. همانند همه الگوریتم‌های قرارگرفته در این دسته، الگوریتم رقابت استعماری نیز مجموعه اولیه­ای از جواب‌های احتمالی را تشکیل می­دهد. این جواب‌های اولیه در الگوریتم ژنتیک با عنوان “کروموزوم “، در الگوریتم ازدحام ذرات با عنوان “ذره ” و در الگوریتم رقابت استعماری نیز با عنوان “کشور ” شناخته می­شوند. الگوریتم رقابت استعماری با روند خاصی این جواب‌های اولیه (کشور­ها) را به‌تدریج بهبود داده و درنهایت جواب مناسب مسأله بهینه‌سازی (کشور مطلوب) را در اختیار می­گذارد. پایه‌های اصلی این الگوریتم را سیاست همسان­سازی (Assimilation)، رقابت استعماری (Imperialistic Competition)  و  انقلاب (Revolution) تشکیل می‌دهند. این الگوریتم با تقلید از روند تکامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورها و با مدل‌سازی ریاضی بخش­هایی از این فرایند، عملگرهایی را در قالب منظم به‌صورت الگوریتم ارائه می‌دهد که می‌توانند به حل مسائل پیچیده بهینه‌سازی کمک کنند. درواقع این الگوریتم جواب‌های مسأله بهینه‌سازی را در قالب کشورها نگریسته و سعی می‌کند در طی فرایندی تکرارشونده این جواب‌ها را رفته‌رفته بهبود داده و درنهایت به جواب بهینه مسأله برساند. درروش پیشنهادی هدف استفاده از یک الگوریتم رقابت استعماری است که یک اصلاح روی آن انجام‌شده است به‌گونه‌ای که به بهترین شکل بتواند مسأله توالی هواپیما را مدیریت کند.

[1] Allocated Landing Time

[1] Landing Time Interval

[1] park

[2] APU- Auxiliary Power Unit

[3] Jetway

[4] Remote Stand

[5] Bus Lunch

[6]First Come First Service

[7] Planned Landing Time

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122