پايان نامه شبيه سازي عملکرد خطوط مونتاژ از طريق تبادل اطلاعات و بررسي تاثير پارامترهاي کليدي سيستم

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه شبيه سازي عملکرد خطوط مونتاژ از طريق تبادل اطلاعات و بررسي تاثير پارامترهاي کليدي سيستم یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 96 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه شبيه سازي عملکرد خطوط مونتاژ از طريق تبادل اطلاعات و بررسي تاثير پارامترهاي کليدي سيستم بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

چکیده    1
فصل اول:کلیات تحقیق
1-1- مقدمه    3
1-2- تاریخچه    3
1-3- بیان موضوع    6
1-4- اهمیت و ضرورت تحقیق    7
1-5- اهداف تحقیق    7
1-6- سؤالات تحقیق    8
1-7- روش تحقیق    8
1-8- نوآوری و جنبه جدید بودن تحقیق    9
1-9- تعریف متغیرهای تحقیق    9
فصل دوم: مروری بر ادبیات و پیشینه تحقیق
2-1- مقدمه    11
2-2- مروری بر ادبیات تحقیق    11
2-3- دانش نگهداري و تعميرات (نت)    13
2-3-1 دوره نخست وBM    13
2-3-2 دوره دوم و TPM    13
2-3-3 دوره سوم و RCM     15
2-3-3-1 دست‌آوردهاي جديد نت در اين دوره    15
2-4- توقعات رو به رشد مربوط به نگهداری و تعمیرات    16
2-4-1 نگهداری و تعمیرات اضطراری یا (EM)    17
2-4-2 نگهداری و تعمیرات اصلاحی یا (CM)    17
2-5- مروری بر تحقیقات انجام شده    17
2-6- لزوم ایجاد سیستم طبقه بندی و کدینگ کالا    22
2-6-1 مهمترین فوائد سیستم کدگذاری    22
2-6-2 تعیین کد پیشنهادی مناسب برای تجهیزات و ماشین آلات اصلی شرکت    22
2-7- فناوري شبكه عصبي    24
2-7-1 حوزه هاي كاربردي شبكه هاي عصبي    26
2-8- فناوري الگوريتم ژنتيك    26
2-9- مروري بر كاربردهاي تجاري    27
2-9-1 بازاريابي    27
2-9-2 بانكداري و حوزه هاي مالي    29
2-9-3 پيش بيني    30
2-9-4 ساير حوزه هاي تجاري    30
2-10- مزاياي استفاده از فناوري هاي هوش مصنوعي    30
2-11- نتیجه گیری    31
فصل سوم: روش اجرای تحقیق
3-1- مقدمه    33
3-2- مدل مسئله    34
3-3- فرآیند حل    34
3-3-1 نحوه نظارت بر روی پارامترهای موثر بر روی سیستم    34
3-3-2 پارامترهای موثر بر روی سیستم مورد شبیه سازی    35
3-3-3 عملیات فازی    36
3-3-4 ایجاد اعداد فازی    37
3-3-5 مفاهیم اساسی از فازی کردن    37
3-3-6 مقایسه اعداد فازی    38
3-3-7 ایجاد ماتریس زمانی    42
3-3-8 پیاده سازی الگوریتم ژنتیک    43
3-4- تعیین اعتبار    44
3-5- نتیجه گیری    49
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها
4-1- مقدمه    51
4-3- تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده    62
4-4- نتیجه گیری    64
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1- مقدمه    66
5-2- نتیجه گیری    66
منابع و مآخذ    70
فهرست منابع انگلیسی    70
پیوست ها    72

منابع و مآخذ

Acht, C., et al., 2007. Simulation of the influence of carbon profile and dimensions on distortion behaviour of SAE 5120 discs by using a design of experiment. Computational materials science. 39(3).

Aoyama, K. and T. Nomoto. 1999. Life-cycle simulation model for large scale welded structure-a basic study on welded joint model with consideration of the welded joint corrosion. in Environmentally Conscious Design and Inverse Manufacturing. Proceedings. EcoDesign’99: First International Symposium On. IEEE.

Asady, B., 2010. The revised method of ranking LR fuzzy number based on deviation degree. Expert Systems with Applications. 37(7).

Braghin, F., et al., 2006. A mathematical model to predict railway wheel profile evolution due to wear. 261(11).

Davies, A., 1998. Handbook of Condition Monitoring:: Techniques and Methodology.

Dessouky, Y.M. and A. Bayer. 2002. A simulation and design of experiments modeling approach to minimize building maintenance costs. Computers & industrial engineering. 43(3).

Fitch, J.C., 1995. Proactive maintenance can yield more than a 10-fold savings over conventional predictive/preventive maintenance programs. Diagentics Inc.

Fukuyama, Y. and H.-D. Chiang, 1996. A parallel genetic algorithm for generation expansion planning. Power Systems, IEEE Transactions on. 11(2).

چکیده

در این تحقیق سعی شده تا سیستم تعمیرات و نگهداری به منظور پیش بینی خرابی­های ماشین شبیه ­سازی شود. در ابتدا مثالی از روش­های سنتی شبیه­سازی ارائه می شود. سپس سعی در پیاده سازی یک روش شبیه سازی خواهیم داشت، که این مهم با بررسی عوامل موثر بر روی سیستم شبیه سازی  و دادن وزن به هر کدام از پارامترها به منظور مشخص نمودن اهمیت نقش آنها در سیستم صورت می پذیرد. سپس  با قرار دادن حس­گرهایی بر روی پارامترهای سیستم مورد شبیه سازی، اطلاعاتی را از بخش­های مختلف دستگاه دریافت کرده و بعد از آن سعی می شود تا از طریق عملیات فازی سازی، نقش پارامترها را بر روی یکدیگر بررسی شود. با بررسی اعتبار سیستم، در صورت لزوم دست به تغییرات لازم، با استفاده از الگوریتم ژنتیک بر روی پارامترها زده تا جایی که عملیات شبیه­سازی ­نزدیک به واقعیت پیاده­سازی شود. در این روش از شبیه­سازی، سیستم کاملا درگیر با محیط و شرایط وارد بر آن است و این عامل باعث می شود که کار شبیه سازی بیشتر به واقیت نزدیک شود، تا روش­هایی نظیر روش های آماری که از شرایط محیطی سیستم تا حدودی چشم پوشی می کنند. با توجه به حسگرهایی که در سیستم شبیه سازی قرار داده شده، کار شبیه سازی واقعی تر جلوه خواهد کرد و می تواند خود را با تغییرات پیش بینی نشده وفق دهد. و در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که پارامترها تحت شرایط مختلف بر روی هم اثر دارند، که با عملیات  فازی­سازی سعی شده شبیه سازی معتبری صورت گیرد. سیستم شبیه­سازی طراحی شده این امکان را فراهم می کند که با بررسی شرایط مختلف و به منظور بهبود نتایج بتوان در مقادیر بعضی از پارامترها و یا  وزن آن ها تغییراتی ایجاد نمود.

کلمات کلیدی: شبیه سازی، خطوط مونتاژ، تبادل اطلاعات، فازی سازی، ماتریس زمانی، عملکرد سیستم

فصل اول:کلیات تحقیق

1-1- مقدمه

روش طراحی آزمایش­ها کاربرد وسیعی در زمینه­های مختلف پیدا کرده است. در حقیقت، آزمایش را  می توان به عنوان بخشی از فرآیند علمی و یکی از روش­های یادگیری در مورد چگونگی عملکرد فرآیندها یا سیستم در نظر گرفت. در دنیای مهندسی طراحی آزمایش­ها ابزاری مهم جهت بهبود عملکرد یک فرآیند تولید محسوب می­شود. طراحی آزمایش­ها به فرآیند انجام آزمایش با هدف جمع آوری داده مناسب و تحلیل آنها از روش­های آماری جهت کسب نتایج معتبر اشاره دارد (Mendes et al 2005, 413-431).

با توجه به پیشرفت­های تکنولوژی و پیچیدگی سازمان­ها و سیستم­ها انسان ناگزیر است برای حل مسایل و مشکلات مختلف تصمیم­گیری و کنترل بسیار حساس و دشواری داشته باشد. با توجه به اینکه تصمیم­گیری یک امر ضروری و حیاتی برای مدیران می باشد، مدیران به سمت فرایندها و یا ابزاری می­روند که بتواند در این تصمیم­ گیری­ها کمترین ریسک و هزینه را داشته باشند. یکی از این فرایندها تکنیک شبیه­ سازی است که مدیران می­توانند با استفاده از این تکنیک عملکرد خود را تحلیل و فرایند تصمیم گیری را پیش بینی، مقایسه و بهینه ­سازی کنند (Aoyama and Nomoto 1999, 9).  شبيه ­سازي يکي‌ از روش­هايي است‌ که‌ براي‌ شناخت ‌وضع‌ موجود و بهبود عملکرد سيستم­ها به وجود آمده‌ و يکي‌ از پرقدرترين‌ و مفيدترين‌ ابزارهاي‌ تحليل‌ عملکرد فرايندهاي‌ پيچيده سيستم­ها است.‌

 1-2- تاریخچه

بر اساس تعریف شاتون (در کتاب علم و هنر شبيه سازي سيستم ها)، شبیه­سازی عبارت است از فرآیند طراحی مدلی از سیستم واقعی و انجام آزمایش­هایی با این مدل که با هدف پی بردن به رفتار سیستم بازاریابی، استراتژی­های گوناگون (در محدوده­ای که به وسیله معیار و یا مجموعه‌ای از معیارها اعمال شده است) را برای عملیات سیستم تبیین می‌کند. شبيه سازي در فرهنگنامه WEBSTER به معناي وانمودکردن يا نايل شدن به اصل چيزي بدون واقعيت است. شبيه­سازي رايانه­اي را به فرايند مدل سازي با استفاده از روابط رياضي و منطقي و نيز اجرای مدل به وسيله رايانه گويند. شبیه سازی زمانی صورت می گیرد که یک مدیر بخواهد بداند که اگر تغییر خاصی در سیستم صورت گیرد در سیستم چه اتفاقی رخ خواهد داد. در واقع کسی که هدفش شبیه سازی است باید علم و قدرت ساخت مدلی را داشته باشد که همانند مدل واقعی باشد (البته تا حدودی نزدیک به واقعیت). ايجاد و توسعه يك مدل خوب شبيه­سازي اغلب گران و محتاج زمان است و نياز به اطلاعات زيادي دارد كه ممكن است به آساني در دسترس نباشد. شانون  به نقل از فازستو در كتاب خود ذكر مي كند كه توسعه يك مدل خوب برنامه ريزي شركت ها ممكن است 3 تا 10 سال وقت بخواهد (Longo and Mirabelli 2008, 570-588).

در مقوله شبیه­ سازی ما با بخش های مختلفی سروکار داریم که هر کدام از این بخش­ها به اطلاعات، آموزش ها، نرم افزارها وبه سایر موارد احتیاج دارد (Garetti et al 2012, 361-369). هر کدام از این بخش ها دچار مشکل شوند کل سیستم شبیه سازی را بی اعتبار و فاقد ارزش خواهند کرد. سیستم­های سنتی شبیه سازی، باید برای افرادی که آن را پیاده سازی می کند قابل توجیه باشد، هر چند که چاره ای جز پذیرفتن آن نداشته باشند.

در ابتدا برای آشنایی با روش­های شبیه سازی، درک بهتر و آشنا شدن با بعضی از نقص­هایی که ممکن است در روش های سنتی با آن روبرو شویم، روشی را ارائه میدهیم. به فرض می خواهیم سیستم تعمیرات و نگهداری را به منظور پیش بینی خرابی های ماشین شبیه سازی کنیم. اولین چیزی را که نیاز خواهیم داشت توزیع سیستم مورد شبیه سازی است. برای بدست آوردن آن در ابتدا نیاز به داده های معتبر و سپس به سیستم های نرم افزاری با افراد مسلط به این نرم افزارها احتیاج خواهد بود. با فرض در دسترس بودن این امکانات و مشخص شدن توزیع سیستم سپس وارد مقوله شبیه سازی شده و اقدام به شبیه­سازی می کنیم. باید توجه داشت که مثال زیر صرفاً جهت آشنایی با روش های سنتی شبیه­سازی می باشد.

بعد از مشخص شدن توزیع سیستم اقدام به شبیه سازی سیستم می کنیم.  فرض کنید از تجزیه و تحلیل های صورت گرفته، توزیع سیستم به صورت زیر بدست آید:

x: زمان بین خرابی­ها (به هفته)

با محاسبه سطح زير منحني از صفر تا هر مقداری از متغيرتصادفي   x مي­توان احتمال تجمعي مقدار x را تعیین کرد. ملاحظه مي كنيد كه دامنه مقادير متغير تصادفي x (4>x >1) با احتمالات تجمعي (1>F(x)>0) متناظر است. از اين رو براي هر مقدارF(x) در فاصله 0 تا 1 مقداری برای x  وجود دارد.

1-3- بیان موضوع

مسئله اساسی در این پروژه  یافتن راه حلی به منظور جلوگیری از خرابی دستگاه ها در خطوط مونتاژ می باشد. در واقع باید سعی شود در عین اینکه زمان خرابی ماشین تخمین زده می شود، بتوان عواملی را که باعث ایجاد این مشکل شده­اند را شناسایی کرده و عملیات پیش گیرانه را انجام داد. پس گام های اساسی که ایجاد خواهد شد در ابتدا مشخص کردن پارامتر های موثر می باشد. با توجه به این که عوامل و پارامترهای زیادی ممکن است بر روی عملکرد دستگاه تاثیر گذار باشند از روش های مختلفی از جمله نظر سنجی و پرسشنامه مهمترین آنها انتخاب خواهد شد. گام بعدی قرار دادن حسگر هایی متناسب با پارامتر های انتخابی درون دستگاه، به منظور اندازه گیری اثر هر کدام از پارامتر ها بر عملکرد آن  می باشد. باید توجه داشت که در این مورد حسگر های مد نظر دو حالت ثابت و متغییر را دارا می باشند. به عنوان مثال حسگر ثابت یعنی با توجه به پارامتر انتخابی، تغییرات و سیگنال هایی که توسط این نوع حسگر ارسال خواهد شد از دستگاه نیست بلکه تغییرات آن متناسب با زمان است، مثل جنس قطعات به کار رفته در دستگاه از قبیل چرخ دنده، که چه مدت از این قطعه استفاده شده است. اما حسگر های متغییر با توجه به شرایط محیطی، گزارش ها  و سیگنال هایی را ارسال می کنند، مثل تغییرات دمایی درون دستگاه.  البته به این نکته نیز باید توجه داشت که بسته به نوع دستگاه و پارامتر های انتخابی چه موقع باید از حسگرهای ثابت و متغییر استفاده شود. زمانی که نتوان تغییرات مربوط به پارامتر انتخابی را اندازه گرفت باید از حسگرهای به اصطلاح ثابت بهره برد، مثل تخمین جنس قطعات. در جایی که امکان اندازه گیری وجود داشته باشد، مثل تغییرات دمایی درون دستگاه، از حسگر های متغییر (دما سنج) استفاده خواهد شد. بعد از دریافت یکسری داده­ها و سیگنال­ها وبه منظور پیاده­سازی آنها به گام اساسی تجزیه و تحلیل خواهیم رفت. در این گام باید اثر پارامترها بر روی یکدیگر بررسی شود. به عنوان مثال تغییرات دمای درون دستگاه تا حدودی بر روی قطعات (چرخ دنده) به کار رفته در درون دستگاه موثر خواهد بود. از آنجا که این نمونه از پارامتر ها بر روی یکدیگر و عملکرد دستگاه تاثیر می­گذارند در نتیجه برای این منظور از اعداد فازی مثلثی بهره گرفته خواهد شد. با توجه به میزان اهمیت هر پارامتر و سیگنال­ها و داده های دریافتی، اقدام به ایجاد اعداد فازی  و تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. نتایج حاصل از این تجزیه و تحلیل تخمینی از عملکرد دستگاه ارائه خواهد کرد.

 1-4- اهمیت و ضرورت تحقیق

از آنجا که امروزه بخش نگهداری و تعمیرات تا حدودی به روش های شبیه سازی وابسته شده اند در نتیجه باید روابط منطقی بین این دو مقوله صورت گیرد.  در واقع هدف ایجاد رابطه یکپارچه بین (نگهداری و تعمیرات) و شبیه سازی است تا بتوان با اطمینان خاطر بالاتر به محاسبات صورت گرفته اعتماد کنیم. در روش­های معمول شبیه سازی معمولاً ایده­ها به صورت از قبل تعریف شده می باشند و به طور تخصصی مورد بحث قرار نمی­گیرند. زمانی که  از داده های آماری استفاده شده و این داده­ها وارد یک نرم افزار خاص می­شوند، سوالی پیش می­آید که آیا واقعا این نرم افزار برای این بخش خاص جواب های قابل قبولی ارائه خواهد داد یا خیر. رفتار این نرم افزار بر چه اساسی پایه­ریزی شده و سوالات زیاد دیگری پیش خواهد آمد که باعث پیچیدگی کار خواهد شد و شاید جواب آنها را به طور معقول نتوان یافت. از این رو باید روشی ارائه شود که با الگو و رفتار آن طی عملیات شبیه سازی آگاه بوده و نظارتی مستقیم برآن داشت و دو مقوله نت و شبیه سازی را نتوان از هم جدا دانست. در واقع ضرورت روش ما دخالت دادن شرایط محیطی و پیش بینی عملکرد سیستم با توجه به پارامترهای اساسی، که نقشی موثر بر روی ماشین های موجود در خطوط مختلف تولیدی دارند، می­باشد.

1-5- اهداف تحقیق

دریافت داده­ها و شناسایی پارامترهای موثرسیستم به منظور شبیه سازی عملکرد دستگاه،

بهبود عملکرد دستگاه،

تبادل اطلاعات بین قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری به منظور تخمین زمان خرابی دستگاه.

1-6- سؤالات تحقیق

وجه تمایز این روش شبیه سازی با سایر روش ها چیست؟

کارایی این سیستم شبیه سازی تا چه اندازه بالا می باشد؟

قابلیت اطمینان این سیستم شبیه سازی چقدر است؟

آیا برای پیاده سازی عملیات شبیه سازی نیاز به نرم افزار خاصی می باشد؟

 1-7- روش تحقیق

در این روش از شبیه­سازی سعی می شود روابط منطقی بین اجزاء سیستم ایجاد کرد تا سیستم  بتواند در طی زمان آموزش ببیند و برای آینده سیستم آینده نگری کند نه پیش گویی. برای این منظور فرض بر آن است در خطوط مونتاژ قصد شبیه سازی عملکرد دستگاه­ها می باشد. در گام اول باید اجزاء یا پارامتر های تاثیر گذار بر روی دستگاه مشخص شود، که این کار از روش های مختلفی از جمله طوفان فکری ، کمک گرفتن از افراد خبره یا استفاده از پایگاه داده و سوابق مربوط به ماشین مورد بحث، صورت خواهد گرفت. بعد از مشخص کردن پارامتر های تاثیر گذار و با توجه به اینکه پارامتر های مشخص شده دارای اهمیت و وزن های متفاوتی می باشند با قرار دادن حسگرهایی متناسب با پارامترهای مشخص شده در سیستم، عملیات نظارت مستقیم  پیاده­سازی می شود (Silva 1990, 221-239).  وظیفه این حسگرها اختصاص دادن اعدادی به این پارامترها می­باشد. این اعداد به صورت دادهایی به قسمت تجزیه و تحلیل داده­ها فرستاده می شوند. به طور مثال به منظور بررسی زمان خرابی دستگاه باید کار تجزیه و تحلیل را با استفاده از داده­های دریافتی از بخش های قبلی به نحوی انجام داد که داده­هایی که از بخش تجزیه و تحلیل خارج می شود میزان عملکرد دستگاه را بر حسب ساعت، روز و … نشان دهد. به این نکته نیز باید توجه داشت که کار تجزیه و تحلیل داده­ها و اثرات پارامترها از اساسی­ترین و مهمترین مراحل می باشد که سعی می شود توسط اعداد فازی و مقایسه آنها صورت گیرد. این کار با استفاده از نرم­افزار Visual Basic صورت خواهد گرفت و به منظور تسریع بخشیدن به کار، پیاده­سازیVisual Basic  در محیط excel صورت خواهد گرفت. جهت درک بهتر مثالی ارائه می شود. در گام اولیه که تعیین پارامتر ها بود فرض می شود عامل تغییرات دمای ماشین یکی از پارامتر ها باشد، که اگر دما از حد خاصی بالاتر رود توسط حسگر های تعبیه شده در سیستم یک سیگنال به بخش تجزیه و تحلیل داده ها فرستاده می شود. در این بخش سیگنال دریافتی به عنوان عددی به پارامتر مورد نظر که به صورت متغییری با ضریب خاص در نظر گرفته شده نسبت داده می شود، به عنوان مثال   اگر سیگنال دریافتی 1 باشد، یعنی با توجه به قرار دادها ماشین چهار روز دیگر خراب می­شود و اگر تعداد این سیگنال­ها بیشتر شود به همان نسبت مقدار جایگزینی x بیشتر شده و زمان خرابی ماشین نزدیک تر خواهد شد. با توجه به اینکه پارامترها بیشتر خواهند بود در نتیجه باید اثر متقابل هر کدام را بررسی کرد که این کار توسط اعداد فازی صورت  می­گیرد، به منظور اینکه عملکردی از آینده سیستم پیش روی قرار گیرد.

1-8- نوآوری و جنبه جدید بودن تحقیق

در این روش خطوط مونتاژ و ماشین­ها در حالتی پویا قرار داده می شوند. در واقع در این روش ما از علوم و تکنیک های مختلف از قبیل:

علم مواد جهت بررسی عملکرد جنس قطعات به کار رفته در ماشین (خستگی فلزات و …)،

استفاده از علوم مکانیکی جهت تعبیه حسگرهایی در سیستم به منظور ارسال یکسری داده های خاص،  علوم نرم افزاری به منظور تلفیق داده های دریافتی از بخش های مختلف و ایجاد یکسری قرار دادها با توجه به آموزشی که سیستم مورد نظر با گذشت زمان می بیند.

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122