پايان نامه مسأله مکان يابي تسهيلات در حضور يک مانع دايره اي احتمالي

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه مسأله مکان يابي تسهيلات در حضور يک مانع  دايره اي احتمالي  یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 117 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلودمتن کامل پايان نامه مسأله مکان يابي تسهيلات در حضور يک مانع  دايره اي احتمالي بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

فصل اول : كليات تحقيق و ساختار پايان نامه.1
1-1 مقدمه2
1-2 ساختار پايان نامه.5
فصل دوم : مروري بر ادبيات موضوعي مسائل مكان يابي با مانع6
2-1 مقدمه..7
2-2 مسايل مكان يابي همراه با موانع9
2-3  مسايل مكان يابي تک تسهيله..17
فصل سوم : زمينه هاي عامي تحقيق20
3-1 مقدمه.21
3-2 دسته بندي كلي مسايل برنامه ريزي تسهيلات..22
3-3 دسته بندي مسايل مكان يابي با نگرش سنتي23
3-4 فواصل در مسايل برنامه ريزي تسهيلات.24
3-4-1 فاصله خط مستقيم يا اقليدسي..24
3-4-2 فاصله مجذور خط مستقيم يا اقليدسي.25
3-4-3 فاصله منهتن يا متعامد26
3-4-4 فاصله چبي شف..27
3-5 مسايل مكان يابي ميانه تک تسهیله با انواع فاصله..28
3-5-1 مسايل مكان يابي ميانه تک تسهیله با فاصله متعامد.29
3-5-2 مسايل مكان يابي ميانه تک تسهیله با مربع فاصله اقلیدسی.32
3-5-3 مسايل مكان يابي ميانه تک تسهیله با مربع فاصله اقلیدسی.32
3-6 رویکردهای نوین در مکان یابی تسهیلات..33
3-7 رویکرد های حل مسائل در مکان یابی تسهیلات35
فصل چهارم : ارائه مدل ریاضی..38
4-1 مقدمه39
4-2 ساختار مسأله..41
4-2-1 وضعیت پدیداری.46
4-2-2  محاسبه فاصله انتظاری.64
4-2-3 مدل ریاضی پیشنهادی..83
4-2-3-1 مثال92
4-3 روش پیشنهادی حل.94
4-4 مسائل نمونه..99
4-4-1 روش کاروش- کاهن- تاکر..97
4-5 نتایج محاسباتی..99
فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات آتی106
5-1 نتیجه گیری..107
5-2 پیشنهادات آتی108
مراجع.109
مراجع فارسی..110
مراجع لاتین.111

مراجع فارسی

[1] بشیری، م، حسینی جو، ع.، حسینی نژاد،ج.1388.طراحی سیستمهای صنعتی(مکان یابی و استقرار تسهیلات).انتشارات دانشگاه جهاد.

مراجع لاتین

[2] Weiszfeld, E. 1936. Sur un probl `eme de minimum dans l’espace. Tohoku Mathematical Journal. 42(1), 274-280.

[3] Farahani, R. Z. Hekmatfar, M. 2009. Facility location: Concepts, models, algorithms and case studies, Physica-Verlag.

[4] Klamroth, K. 2002. Single-facility location problems with barriers, Springer series in operations research.

[5] Hamacher, H.W. Nickel, S. 1995. Restricted planar location-problems and applications, Naval Research Logistics, 42(6), 967–992.

[6] Butt, E.S. 1994. Facility Location in the Presence of Forbidden Regions. Ph.D. thesis, Department of

Industrial and Management Systems Engineering, Pennsylvania State University, PR.

[7] Butt, S.E. Cavalier, T.M. 1997. Facility location in the presence of congested regions with the rectilinear distance metric, Socio-Economic Planning Sciences, 31, 103–113.

[8] Katz, I.N. Cooper, L. 1981. Formulation and the case of Euclidean distance with one forbidden circle, European Journal of Operational Research, 6, 166–173.

چکیده

این تحقیق مسأله مکان یابی تک تسهیله را در حضور یک مانع آرکی شکل که در یک مسیر دایره ای شکل بطور یکنواخت در حال رفت و برگشت می باشد، را در نظر ­می­گیرد. فواصل در نظر گرفته شده در این کار متعامد می باشد. ابتدا الگوریتمی برای تشخیص شرایط پدیداری برای مسأله تعریف می شودکه رویکردی جامع و قابل استفاده برای تمامی مسائل مکان­یابی با   شکل­های متفاوت مانع می باشد.بعلاوه یک مدل برنامه ریزی غیر خطی ارائه شده است که، مکان تسهیل جدید را بگونه ای می یابد که مجموع کل فواصل انتظاری با مانع وزن دهی شده تسهیل جدید با تسهیلات موجود حداقل شوند.

برای درک مدل ارائه شده و اثبات کارایی آن مثال کوچک ارائه شده است و همچنین به علت پیچیدگی حل مدل در ابعاد بزرگ الگوریتم ابتکاری نیز ارائه شده است.

کلمات کلیدی:مکان یابی تک تسهیله؛ مانع دایره ای احتمالی؛ فاصله متعامد؛ الگوریتم ابتکاری مانع دایره­ای متحرک .

فصل اول كليات تحقيق

 مقدمه

برنامه ریزی تسهیلات دو بخش عمده جایابی و طراحی را شامل می­شود که مهمترین بخش طراحی، استقرار یا جا­نمایی تسهیلات می­باشد.منظور از تسهیلات،هر مجموعه، شامل کارخانه، بیمارستان، دانشگاه … است. با افزایش میزان هزینه حمل و نقل و هزینه­های تحویل­،مساله مکان­یابی تسهیلات نقش مهمی در محیط­های صنعتی ایفا می­کند.نظریه مکان­یابی به عنوان شاخه­ای از تحقیق در عملیات  از یک سو در جایابی تسهیلات و از سوی دیگر در تصمیم گیری های مدیریتی ،اقتصادی و برنامه ریزی تولید تاثیرگذار است و فواید بسیاری برای واحد های صنعتی از جمله سرمایه کمتر و بازدهی بیشتر، زمان بازگشت سرمایه کمتر و سود بیشتر به دنبال خواهد داشت.انتخاب مکان بهینه و متعاقبا مسیر بهینه کاری پیچیده و دارای فرایند تکراری می باشد.مکان بهینه همچنین باید بتواند پاسخگوی حجم تردد در محیط صنعتی  باشد.مطالعه پیرامون مکان بهینه از دیدگاه جغرافی دانان و علمای اقتصادی هموراه دارای اهمیت بوده و در محاسبات خود مد نظر قرار می دهند [1].مراکز صنعتی و کارخانجات برای تعیین مکان احداث کارخانه، استقرار تجهیزات و دپارتمان­های خود در کارخانه، استقرار دفاترشان در سطح شهر، تعیین مراکز توزیع محصولات و … با چنین مسائلی سر و کار دارند.

در مسایل مکان یابی دو نوع محیط پیوسته و گسسته در نظر گرفته می­شود.از جمله مسایل مکان­یابی پیوسته می­توان به مسایل مکان یابی میانه ، و مساله مرکز میانه نام برد. تصمیمات مکان­یابی اهداف مختلفی را دنبال می کند­.برای مثال کمینه کردن مجموع وزنی فاصله­های بین تسهیل جدید و سایر تسهیلات موجود و کمینه کردن بیشترین فاصله بین تسهیل جدید و سایر تسهیلات موجود از این نوع هستند. در مساله میانه هدف، پیدا کردن مکان وسیله (تسهیل) جدید می باشد، بطوری که مجموع فواصل وزن­دهی شده بین تسهیل جدید و تسهیلات موجود ، حداقل گردد.چنین مساله به مساله مکان­یابی کمینه[1] مجموع شهرت دارد.نوع دیگر طبقه بندی مسایل مکان­یابی بر اساس نوع فاصله مورد نظرمی باشد.فواصل مورد محاسبه می­تواند بصورت متعامد یا اقلیدسی باشد. مساله کمینه مجموع  با فاصله اقلیدسی از ابتدایی ترین و قدیمی ترین مسایل مکان یابی تسهیلات می باشد.در این نوع مکان یابی با محدودیت در قرار گیری و یا حرکت در مسیر مواجه می شویم.در دسته ای از این مسایل ،نواحی وجود دارد که تسهیل جدید نه می تواند در آنجا استقرار یابد و نه مي تواند از ميان آن عبور كند. اين نواحي ، نواحي بامانع[2] ناميده مي شوند. درياچه ها، كوهستان ها، مناطق نظامي، رودخانه ها و بزرگ راه ها و در مقياس كوچكتر، ماشين آلات و واگن هاي حمل مواد در كارخانجات، مثال هايي از اين نواحي مي باشند.در حقیقت مساله مکان یابی با مانع در واقعیت نقش مهمتری را ایفا می کند. اين مسايل در مقايسه با مسايل مكانيابي كلاسيك خيلي عملي تر و نزديك تر به دنياي واقعي مي باشند، اما به علت پيچيدگي محاسباتي كه اين نوع مسايل دارند، تنها در چند دهه اخير مورد بررسي قرار گرفتند و کمتر در محاسبات و مدل های مکان یابی تسهیلات به حضور مانع پرداخته شده است.کارهای ابتدایی که در زمینه مکان یابی با مانع مورد بررسی قرار گرفت همه زمانی که مانع ساکن باشند مورد بررسی قرار گرفت.بعد ازآن  ان بعلت بالا بودن حجم محاسبات به روش های حل متفاوت برای مسایل مکان یابی با مانع پرداخته شد. اما از سوی دیگر  موانع احتمالي بطور طبيعي در دنياي واقعي وجود دارد، يعني موانع مي توانند داراي موجوديت تصادفي، مكان تصادفي و يا اندازه تصادفي باشند.بعبارتی دیگر اجسام متحرک نقش بیشتر وواقعی تر در مسایل روزمره دارندو همچنین وجود همین موانع متحرک نقش اثر گذاری را در محاسبات ایفا می کنند و در نهایت بر روی میزان هزینه تاثیر گذار هستند. يك مثال ساده آن يك واگن در يك كارخانه مي باشد كه در يك مسير ثابت در رفت و آمد مي باشد.یا مساله یافتن مسیر بهینه برای یک ربات در نظر بگیرید که به عنوان یکی از مهمترین مسایل روز دنیای صنعت می باشد.یک ربات جهت جابجایی از یک نقطه به نقطه دیگر ، با توجه به  رقابت های موجود در کاهش زمان ،نیازمند یافتن کوتاهترین مسیر می باشد که در طول پیمودن مسیر خود با موانع بسیار متحرک و ثابت برخورد می کند.بنابراین برنامه ریزی آن باید بصورتی باشد که بتواند با موانع موجود  مسیر بهینه خود را بیابد. مدل پيشنهادي اين تحقيق، يك مساله ميانه با فواصل متعامد مي باشد، بطوري كه در ناحيه پيوسته يك مانع آرکی شکل وجود دارد كه در مسير دایره ای حركت خود، از توزيع احتمال يكنواخت با پارامتر معين پيروي مي كند. فرضيات مساله پيشنهادي بقرار زير در نظر گرفته  مي شوند:

1- با مساله مكان يابي پيوسته ميانه متعامد تک تسهيله با ظرفيت نامحدود سروكار داريم، يعني هدف يافتن مكان تک تسهيل نقطه اي در ميان يك تعداد متناهي تسهيلات موجود متناهي مي باشد، بطوريكه ظرفيت تسهيل جديد براي خدمت دهي نامحدود مي باشد.

2- مساله براي كل افق برنامه ريزي در ابتداي دوره، سياست گذاري مي كند، يعني مساله مكان يابي ايستا مي باشد.

3- هر تسهيل موجود داراي مكان ثابت با مختصات معين، قطعي و داراي وزن غيرمنفي مي باشد.

4- با مساله مكان يابي محدود با يك مانع آرکی شکل احتمالی سر و كار داريم که در یک  مسیر دایره ای شکل در حال رفت و برگشت می باشد.

5- مكان شروع مانع آرکی شکل، از توزيع يكنواخت با پارامترهاي معين پيروي مي كند.

6- تسهيلات موجود در مسير مانع مستقر نيستند.

7- تسهيل جديد بر روي مسير مانع آرکی شکل نمي توانند استقرار يابد.

8- تعامل مابين تسهيل جديد و موجود برقرار است.

1-2- ساختار پايان نامه

در ادامه در فصل 2، ادبيات موضوعي مسايل با مانع و مسايل مكان يابي تک تسهيله[3] را مورد بررسي قرار خواهيم داد. در فصل 3 زمينه هاي علمي تحقيق شامل دسته بندي مسايل مكان يابي، انواع توابع فاصله، مساله مكان يابي كلاسيك، الگوريتم ابتکاری بطور مفصل تشريح خواهند شد. در فصل 4 به تشريح مساله و مدل پيشنهادي مي پردازيم. در ادامه اين فصل به منظور درك بهتر رفتار مدل، يك مثال نمونه اي ارائه خواهيم داد، اما با توجه به پيچيدگي هاي مدل پيشنهادي در مقياس هاي بزرگ، الگوريتم ابتكاري نتايج محاسبات مربوط به اين الگوريتم را مورد بررسي قرار خواهيم داد. در نهايت تعدادي از توسعه هاي آتي به همراه نتيجه گيري در فصل 5 مورد بررسي قرار گرفتند.

فصل دوم

مروري بر ادبيات موضوعي مسائل مكان يابي با مانع

2-1- مقدمه

مسايل مكان يابي تك وسيله اي (تك تسهيله) پيوسته در سطح[4]، يكي از حوزه هاي گسترده در مدل سازي رياضي، در دنياي واقعي مي باشند، كه در اين مسايل يك تسهيل جديد (تسهيل عرضه) به مجموعه اي از تسهيلات موجود (تسهيلات متقاضي)، با تقاضاهايشان، سرويس مي دهد. در ادبيات موضوعي ، معمولا چند حالت از مسايل مكان يابي پيوسته، مورد بحث قرار مي گيرند، مانند مساله ميانه[5]، مساله مركز[6] و مساله مركز ميانه[7]. در مساله ميانه كلاسيك (كه غالبا مساله وبر، مساله فرمارت اشنايدر وبر و مساله حداقل مجموع[8]نيز ناميده مي شود)، در صدد يافتن مكان تسهيل جديد هستيم، بطوريكه مجموعه فواصل وزن دهي شده [9] با تسهيلات موجود، حداقل گردد. براي اطلاعات بيشتر در اين زمينه به فراهاني و حكمت فر]3[ و كلامروس ]4[ مراجعه كنيد. در گونه اي از مسايل ميانه، با محدوديت در قرارگيري و يا حركت مواجه هستيم. در ادبيات موضوعي اين نوع مسايل، معمولا سه دسته از اين مسايل مورد مطالعه قرار گرفته اند. اولين دسته، نواحي ممنوعه[10] ناميده مي شوند كه در اين نواحي تسهيلات نمي توانند در آنجا قرار گيرند اما حركت در ميان اين نواحي بلامانع و بدون جريمه مي باشد (مانند مناطق و پارك هاي حفاظت شده و يا مناطقي كه مشخصه هاي جغرافيايي از قبيل شيب تند زمين از ايجاد تسهيل مورد نظر ممانعت مي كند). براي مطالعه بروي مسايل مكان يابي ميانه و مركز در نواحي ممنوعه به هاماخر و نيكل ]5[ مراجعه كنيد.این دو نوسینده با استفاده از مفهوم طبقه بندی های مسایل مکان یابی تسهیلات را به عنوان مسایل کابردی ارایه دادند. دسته دوم به عنوان نواحي متراكم[11] شناخته مي شوند كه در اين نواحي قرار گيري يك تسهيل ممنوع بوده اما حركت از ميان آن با جريمه [12] همراه مي باشد (مانند درياچه اي كه، با قايق بتوان از دو طرف‌ آن عبور و مرور كرد. براي نمونه، مسايل مكان يابي با نواحي متراكم، با سرعت و هزينه هاي سفر مختلف، در بوت]6[ و بوت و كاوالير ]7[ مورد بحث و بررسي قرار گرفته اند. دسته سوم نواحي هستند كه تسهيل جديد نه مي تواند در آنجا استقرار يابد و نه مي تواند از ميان آن عبور كند. اين نواحي، نواحي با مانع ناميده مي شوند. درياچه ها، و بزرگراه ها و در مقياس كوچكتر، نوار نقاله ها، ماشين آلات موجود در كارخانجات، مثال هايي از اين نواحي مي باشند.

 2-2- مسايل مكان يابي همراه با موانع [1]

مساله مکان یابی با مانع در حالتی در نظر گرفته می شود تسهيل جديد نه مي تواند در آنجا استقرار يابد و نه مي تواند از ميان آن عبور كند. که اگرچه مسايل مكان يابي با مانع، در مقايسه با مسايل مكان يابي كلاسيك خيلي عملي تر و نزديك تر به دنياي واقعي مي باشند اما به علت پيچيدگي محاسباتي كه اين نوع مسايل دارند، تنها در چند دهه اخير، وارد ادبیات موضوعي شده اند.

مدلسازي مكان يابي با نواحي با مانع، براي اولين بار توسط كاتز و كوپر ]8[ معرفي شد. نويسندگان يك مساله وبر صفحه اي [2] را با فواصل اقليدسي و يك مانع دايره اي در نظر گرفتند. همچنين آنها، نشان دادند كه چنين مسايلي داراي تابع هدف غيرمحدب هستند و در ادامه براي حل آن يك روش ابتكاري مبتني بر تكنيك كمينه سازي متوالي بدون محدوديت[3] (SUMT) پيشنهاد دادند.شکل (2-2) مساله در نظر گرفته شده توسط کاتز و کوپر را نشان می دهد.

1 Location Problems with Barriers

2 Planar Weber

3 Sequential Unconstrained Minimization Technique

[1] P-Median problems

2 Barrier Regions

1 Single Facility Location Problems

[4] Fermat Steiner Weber Problem

[5] Median Problems

[6] Center Problems

[7] Median-Center Problem

5 Minisum Problem

6 Weighted Distances

7 Forbidden regions

1 Congested regions

2 Penalty

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

 

مطالب پیشنهادی:
 • پايان نامه مساله مکان يابي چند تسهيله با فواصل متعامد در حضور يک مانع خطي با حرکت احتمالي به صورت نرمال
 • پايان نامه مساله مکان يابي چند تسهيله چند دوره اي در حضور يک مانع خطي با گذرگاه هاي ظرفيت بندي شده
 • پايان نامه مدلسازي و حل يک مسأله مکان يابي سلسله مراتبي چند هدفه با تقاضاي فازي
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

  جستجو پیشرفته

  دسته‌ها

  آخرین بروز رسانی

   Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122