پايان نامه مکان يابي بهينه واحدهاي توليد پراکنده در ميکروگريد با در نظر گرفتن توان اکتيو و راکتيو

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه مکان يابي بهينه واحدهاي توليد پراکنده در ميکروگريد با در نظر گرفتن توان اکتيو و راکتيو یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 83 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلود متن کامل پايان نامه مکان يابي بهينه واحدهاي توليد پراکنده در ميکروگريد با در نظر گرفتن توان اکتيو و راکتيو بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

چکیده 1
فصل اول:کلیات تحقیق
1-1- مقدمه 3
1-2- اهمیت بحث بر روی میکروگریدها و ضرورت تحقیق 6
1-3- تاثیرات ناشی از حضور میکروگریدها در شبکه های قدرت 7
1-3-1 کیفیت توان 7
1-3-2 تاثیرات میکروگرید بر بازار برق 8
1-3-3 صرفه جویی اقتصادی 9
1-3-4 تاثیرات میکروگرید بر محیط زیست 10
1-4- مشکلات ميکرو گريد 13
1-5- بیان مسئله و پیشینه تحقیق 14
فصل دوم: مروری بر ادبیات و پیشینه تحقیق
2-1- ساختار میکروگرید 17
2-2- معرفي سیستم هاي تولید پراكنده (DG) و سابقه آن 18
2-3- معرفی تکنولوژی های مورد استفاده در ساخت میکروگرید 20
2-3-1 پیل سوختی 20
2-3-2 میکروتوربین ها 24
2-3-2-1 اساس كار و اجزاي اصلي ميكروتوربين ها در يك نگاه 24
2-3-3 سیستم های مبدل انرژی باد 28
2-3-4 زمین گرمایی 30
2-3-4-1 فرآیند تولید برق در نیروگاه زمین گرمایی 30
2-3-5 انرژی زیست توده (بیوماس) 31
2-3-6 سیستم های فتوولتائیک 34
2-3-6-1 پدیده ی فتوولتاییک 36
2-3-6-2 سلول فتوولتائیک 37
2-3-6-3 مزایای فناوری فتوولتائیک 38
2-3-6-4 اجزای تشکیل دهندهی سامانه‌های فتوولتائیک 39
2-3-6-5 اینورترها 40
2-3-6-6 توانایی اینورتر سیستم فتوولتاییک در تولید توان راکتیو 40
فصل سوم: روش اجرای تحقیق
3-1- اجرای روش 44
3-2- تابع هدف مسئله 44
3-2-1 کاهش تلفات 45
3-2-2 بهبود پروفیل ولتاژ 45
3-3- پخش بار پیشرو- پسرو 46
3-3-1 مدل پخش بار 46
3-4- الگوریتم ژنتیک (GA) 48
3-5- الگوریتم اجتماع ذرات (PSO) 50
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده¬ها
4-1- شبکه های مورد بررسی 53
4-2- نتایج شبیه سازی میکروگرید 33 شینه 55
4-2-1 نتایج شیبه سازی میکروگرید 6 شینه 61
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1- نتیجه گیری 67
منابع و ماخذ 69
فهرست منابع فارسی 69
فهرست منابع انگلیسی 70
چکیده انگلیسی 72

منابع و ماخذ

فهرست منابع فارسی

دهقانپور, س. 2012. معرفی انواع تکنولوژی های مختلف تولید پراکنده مورد استفاده در میکروگریدها. دومین همایش ملی مهندسی کامپیوتر، برق و فناوری اطلاعات.

راستگو, ب. مکان یابی و تعیین ظرفیت بهینه واحدهای تولید پراکنده در میکروگرید برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم با استفاده از الگوریتم اجتماع ذرات. چهاردهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی برق ایران, دانشگاه صنعتی کرمانشاه.

روحانی, ل. 1390. تعیین محل مناسب استقرار تولیدات پراکنده جهت افزایش فابلیت اطمینان شبکه های توزیع. دومین همایش ملی مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر.

سانا. گزارش سازمان انرژی های نو.

سلطانی, م. (1368). تولید الکتریسیته و بهره برداری. انتشارات دانشگاه تهران.

عدل, د. 1380. جایگاه انرژی های تجدید پذیر در ساختار انرژی ایران و جهان. نشریه علمی برق,. شماره 31.

فلاح پیشه، ح. 1392. جایابی بهینه سیستم های فتوولتائیک در میکروگرید با در نظر گرفتن توان اکتیو و راکتیو تولیدی. سومین کنفرانس سالانه انرژی های پاک.

محمدی، ا. 1391. جایابی بهینه سیستم های فتوولتائیک با در نظر گرفتن ظرفیت نامی اینورتر آن ها برای تولید توان اکتیو و راکتیو, بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی برق ایران.

فهرست منابع انگلیسی

Abu-Mouti, F. S. and El-Hawary, M., 2011. Optimal distributed generation allocation and sizing in distribution systems via artificial bee colony algorithm, Power Delivery, IEEE Transactions on, vol. 26.

Barker, P. P. and De Mello, R. W., Determining the impact of distributed generation on power systems. I. Radial distribution systems, in Power Engineering Society Summer Meeting. IEEE.

Basu, A. K., Bhattacharya, A., Chowdhury, S. P., Chowdhury, S., and Crossley, P. A., 2008. Reliability study of a micro grid system with optimal sizing and placement of DER, in SmartGrids for Distribution,. IET-CIRED. CIRED Seminar.

چکیده

میکروگرید شبکه­ای با مقیاس کوچک درسطح ولتاژ توزیع است که از پیوستن تولیدات کوچک، مدولار و ذخیره انرژی در سیستم های ولتاژ پایین یا متوسط شکل می­گیرد، در واقع یک شبکه­ی میکروگرید با ترکیبی از انرژی های تجدیدپذیر همراه با سوخت­های فسیلی به تولید توان در سطح ولتاژ توزیع می پردازد. حضور میکروگریدها در شبکه های توزیع، مزایای بسیاری را برای مشتركین فراهم می نمایند. میکروگریدها قابلیت فراهم نمودن كیفیت توان مطابق با نیازهای مشتركین را دارا می باشند، همچنین تاثیرات مثبت میکروگریدها بر بازار برق و صرفه جویی اقتصادی و از سوی دیگر تاثیر آن بر کاهش آلاینده­های هوا باعث توجه بسیاری از پژوهشگران و کارشناسان بر موضوع میکروگریدها شده است، در چنین شرایطی واضح می­باشد که داشتن یک استراتژی بهینه برای مکان واحدهای تولید پراکنده در میکروگرید حائز اهمیت است و عدم توجه به آن باعث هدر رفتن وقت و منابع مالی زیاد می­شود. در این پروژه به مکان‏یابی بهینه‏ی سیستم‏های فتوولتائیک که به عنوان یکی از منابع تولید پراکنده در میکروگریدها هستند با در نظر گرفتن توان اکتیو و راکتیو تولیدی پرداخته شده است. تابع هدف این مسئله حداقل کردن میزان تلفات خطوط در شبکه و بهبود پروفیل ولتاژ می‏باشد، برای این منظور از الگوریتم­های ژنتیک واجتماع ذرات (pso) که از تکامل یافته ترین الگوریتم های بهینه ساز می‏باشند استفاده شده است. سیستم‏های فتوولتائیک علاوه بر تولید توان اکتیو می­توانند به عنوان STATCOM به منظور تنظیم ولتاژ و اصلاح ضریب توان در طول روز و شب به کار گرفته شوند. بنابراین با درنظر گرفتن قابلیت تولید توان اکتیو و راکتیو برای سیستم­های فتوولتائیک در 24 ساعت، می‏توان استفاده بهینه­تری از آن­ها نمود. الگوریتم های ارائه شده بر روی میکروگرید 33 شینه و 6 شینه در محیط MATLAB  اعمال گردیده و نتایج آن مورد بررسی قرار گرفته است.

 واژه های کلیدی: میکروگرید، سیستم فتوولتائیک، جایابی بهینه، الگوریتم ژنتیک، الگوریتم اجتماع ذرات.

فصل اول:

کلیات تحقیق

 1-1- مقدمه

با افزایش روز افزون جمعیت جهان و محدود بودن منابع انرژی، کلیه کشورها با مشکل انرژی روبرو هستند. انرژی برای همه مردم مسأله­ای اساسی است. انرژی در تمام شئون جامعه انسانی رسوخ کرده و جنبه­های مختلف آن از زندگی روزانه خانوادگی گرفته؛ تاسیسات جهانی و بین­المللی و طرح­های توسعه ملی را تحت تأثیر قرار داده است. نگاهی گذرا به آمارهای تولید و مصرف انرژی الکتریکی در ایران بیانگر نیازمندی به افزایش سالانه ظرفیت 5000 مگاوات در بخش تولید جهت تأمین تقاضای بار می­باشد. بر اساس برنامه­ریزی­های انجام شده انتظار می­رود ظرفیت نصب شده نیروگاه­های کشور تا پایان سال 1392 به رقمی معادل 72550 مگاوات بالغ گردد. از سوی دیگر محدود بودن منابع فسیلی تأمین انرژی، و تأثیرات نامطلوب زیست محیطی  ناشی ازسوختهای فسیلی، بخش قابل توجهی از تحقیقات و فعالیت­های پژوهشی در حوزه ی انرژی را به  موضوع انرژی های نو و تجدید پذیر معطوف نموده است (Phillipson and Willis 1999, 123-156; Griffin et al 2000, 9; Zareipour, Bhattacharya and Canizares 2000, 9-10; Barker and De Mello 2000, 1645-1656 ). یکی از راهکارهای اساسی به منظور حل مشکلات مطرح شده استفاده از میکروگریدها است. میکروگرید شبکه ای با مقیاس کوچک درسطح ولتاژ توزیع است که از پیوستن  تولیدات کوچک، مدولار و ذخیره انرژی  در سیستم­های ولتاژپایین یا متوسط شکل می­گیرد در واقع یک شبکه­ی میکروگرید با ترکیبی از انرژی­های تجدیدپذیر همراه با سوختهای فسیلی به تولید توان در سطح ولتاژ توزیع می­پردازد، که ازطریق یک نقطه­ی ­کوپلنگ مشترک به شبکه توزیع متصل می­شود (Hatziargyriou et al 2004, 12; Lasseter 2010, 225-234). منابع تولید پراکنده مورد استفاده در میکروگریدها بر خلاف نیروگاه­های مرسوم در شبکه قدرت از نوع منابع  [1]DER می باشند که به کمک ادوات الکترونیک قدرت انعطاف لازم را به منظور تنظیم ولتاژ، فرکانس و توان در هنگام اتصال به شبکه داشته باشند.

تفاوت بین منابع مورد استفاده در میکروگریدها و نیروگاه های مرسوم در صنعت برق شامل موارد زیر می­باشد:

منابع مورد استفاده در میکروگریدها دارای ظرفیت کمتری نسبت ژنراتورهای مرسوم در نیروگاه­های بزرگ برق می­باشند.

تولید انرژی الکتریکی در منابع میکروگرید بر خلاف ژنراتورهای مرسوم در شبکه ی برق، در سطح ولتاژ توزیع اتفاق می­افتد.

منابع مورد استفاده در میکروگرید بر خلاف نیروگاه­های بزرگ در نزدیکی مصرف کننده­ها نصب می شوند تا بارها را با فرکانس و ولتاژ مناسب تامین نموده و باعث کاهش تلفات در خطوط انتقال شوند (Katiraei and Iravani 2006, 167).

از طرفی دیگر، ایران از لحاظ وضعیت جغرافیایی در شمار کشورهایی است که بهره­برداری از منابع انرژی­های نو در آن ممکن می­باشد. یکی از اهداف بلند مدت صنعت برق کشور بکارگیری بیش از پیش انرژی­های نو و منابع تجدیدپذیر انرژی برای کاهش انتشار آلاینده­های زیست محیطی و کاهش مصرف سوخت­های فسیلی می­باشد. در طول یک دهه گذشته توسعه منابع تولید پراکنده به طور وسیعی رشد یافته است. در طی این فرایند شبکه توزیع به یک نگرانی بزرگ برای افراد تبدیل شده است. دلیل اصلی آن این است که این منابع تولید پراکنده در سطح ولتاژهای متوسط و بالا به شبکه توزیع متصل می­شوند، و طوری طراحی شده­اند که بارها به صورت غیرفعال هستند و شارش توان فقط از پست­ها به سمت بار می­باشد و نه برعکس­. به همین دلیل مطالعات بسیاری برای اتصال میکرو گریدها به شبکه توزیع انجام شده است، از بحث های کنترلی گرفته تا حفاظت، پایداری ولتاژ، کیفیت توان و خیلی موارد دیگر. واحدهای تولید توان کوچک، که معمولاً در نزدیک بار قرار دارند، به عنوان یک گزینه برای تامین نیاز افزایشی به انرژی الکتریکی مشترکان، با تاکید بر قابلیت اطمینان و کیفیت توان و سایر ملاحظات مربوط به مسائل اقتصادی، زیست­محیطی ومزایای فنی، در نظر گرفته خواهند شد (Piagi and Lasseter 2006, 8).

با این حال، با توجه به نفوذ بیش از پیش منابع تولید پراکنده، شبکه توزیع فشار ضعیف را دیگر نمی­توان به عنوان یک عنصر غیرفعال متصل به شبکه انتقال در نظر گرفت که تنها شارش توان یک­طرفه به سمت آنها برقرار باشد. همچنین تاثیر منابع تولید کوچک در شبکه فشار ضعیف بر روی تعادل توان و کنترل فرکانس بسیار مهم­تر خواهد شد.

در پروژه­های تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، میکروگرید این چنین تعریف می­شود: تجمیع منابع تولید توان کوچک در شبکه فشار ضعیف در سطح وسیع.

یک تعریف کامل از میکروگرید به شکل زیر ارائه شده است:

میکروگرید شامل سیستم توزیع فشار ضعیف با منابع تولید پراکنده (میکروتوربین، سلول سوختی، فتوولتائیک و. . . ) به همراه ادوات ذخیره­ساز (فلایویل، خازن­های انرژی و باتری­ها) است. چنین سیستمی می­تواند به طور غیر مستقل زمانی که به شبکه متصل است و به طور مستقل زمانی که از شبکه جدا شده است، عمل کند. بهره­برداری از منابع کوچک توان در شبکه در صورتی که به طور مناسب مدیریت و هماهنگی شود، می­تواند مزایای زیادی را برای کل سیستم داشته باشد، 3 نکته مهم در این تعریف وجود دارد:

1- میکروگرید جایگاهی برای تجمیع منابع سمت تغذیه (منابع تولید کوچک) و منابع سمت مصرف (ذخیره کننده­ها و بارهای کنترل­پذیر) می­باشد که در یک شبکه توزیع محلی قرار گرفته است.

2- یک میکروگرید باید قادر باشد که هم در شرایط عادی (متصل به شبکه) و هم حالت اضطراری (جدا از شبکه) به کار خود ادامه دهد.

3- تفاوت بین یک میکروگرید و یک شبکه غیرفعال که در آن ریزمنابع وجود دارند، به طور عمده در شیوه مدیریت و هماهنگی منابع موجود تولید توان می­باشد.

یک میکروگرید می­تواند در اندازه­های متفاوتی باشد. مثالی از یک میکروگرید به عنوان یک شبکه فشار ضعیف، در شکل 1-1 نشان داده شده است. هرچقدر که سایز میکروگرید بیشتر باشد باید با خازن­های متعادل­کننده و تجهیزات تولیدی بیشتر از توقف در سمت تولید و سمت مصرف جلوگیری شود، اما در حالت کلی، ماکزیمم ظرفیت میکروگرید (در حالت پیک بار مورد تقاضا) به چند MW محدود می­شود. بیشتر از این مقدار ظرفیت به عنوان مفهوم میکروگرید چندگانه[2] تلقی می­شود که با جدا کردن منابع به عنوان میکروگرید­های جدا از هم، بررسی می­شود (Katiraei et al 2008, 54-65; Lasseter 2002, 305-308  ).

از لحاظ فنی میکروگرید از اتصال منابع تولید کوچک به شبکه فشار ضعیف  به وجود می­آید. که معمولاً به وسیله ادوات کنترلی مدرن و خصوصا واحدهای الکترونیک قدرت این منابع به شبکه توزیع متصل            می­شوند. بنابراین یک گروه کنترل شده از منابع انرژی متصل به شبکه فشار ضعیف، اما در عین حال قابل کار کردن به صورت مستقل از شبکه (جزیره­ای) می­تواند به عنوان یک تعریف از میکروگرید باشد.

بهره­برداری هماهنگ و کنترل ریزمنابع با یکدیگر و با منابع ذخیره­ساز مانند فلایویل، خازن­های انرژی، باتری­ها و بارهای کنترل­پذیر مانند آب­گرمکن و تهویه هوا، در قلب مفهوم میکروگرید جای دارد. از نقطه نظر شبکه یک میکروگرید می­تواند به عنوان یک نهاد کنترل شده درون سیستم قدرت در نظر گرفته شود، که می­تواند به عنوان یک بار تجمیع شده مستقل عمل کند.

1-2- اهمیت بحث بر روی میکروگریدها و ضرورت تحقیق

در بیش از نیم قرن گذشته توسعه سیستم قدرت بر اساس متمرکز سازی واحد های نیروگاهی با ظرفیت بالا در مکان­های محدودی استوار بوده است؛ که در این صورت، سطح ولتاژ برای انتقال به مکان­های دوردست از طریق خطوط انتقال بهHV ، EHV و UHV افزایش می­یابد. سپس این سطح ولتاژ هنگام عبور از سیستم انتقال ولتاژ بالا[3] به سیستم توزیع ولتاژ متوسط[4]  و سیستم توزیع ولتاژ پایین[5] کاهش می­یابد تا اینکه توان الکتریکی به مصرف کننده­ها برسد. در طول سال­ها، بروز مشکلاتی باعث گرایش روزافزون به استفاده از ژنراتورهایی با اندازه کوچک شده که به شبکه توزیع محلی متصل بوده و به آن ها منابع تولید پراکنده[6] اطلاق می­شود. از مزایای استفاده از منابع تولید پراکنده می­توان به سازگاری با محیط زیست، رفع محدودیت ساخت و ساز خطوط انتقال جدید، افزایش قابلیت اطمینان شبکه توزیع، کاهش استفاده از منابع سوخت­های فسیلی و کمک به خصوصی­سازی شبکه برق اشاره نمود. واحدهای تولید پراکنده را می توان با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر یا تجدیدناپذیر و با استفاده از تکنولوژی مدرن و یا متداول ساخت.

یک میکروگرید قسمتی از شبکه توزیع است که در برگیرنده منابع تولید پراکنده، ادوات ذخیره کننده انرژی و انواع بارهاست. از آنجا که در هر میکروگرید از چندین منبع  تولید پراکنده استفاده می­شود، ایجاد هماهنگی بین این منابع و مشخص کردن میزان تولید هر یک از آنها بسیار حائز اهمیت است. با رشد روزافزون تقاضای انرژی و پیشرفت­هایی که در زمینه تولیدات پراکنده صورت گرفته است، استفاده از منابع تولید پراکنده که قسمت عمده  میکروگرید ها را تشکیل می­دهند در حال افزایش می­باشد. میکروگرید­ها شبکه­های فشار متوسط یا فشارضعیف توزیعی هستند که از دید شبکه فوق توزیع بصورت یک بار قابل کنترل، و از دید مصرف کننده­های محلی مانند منابع تولید نسبتا ارزان قیمت و پاک انرژی می­باشند. استفاده از منابع تولید پراکنده در قالب میکروگریدها باعث کاهش توان عبوری از خطوط انتقال، به تاخیر افتادن توسعه بخش­های تولید و انتقال، کاهش مصرف سوخت­های فسیلی و افزایش راندمان سیستم قدرت می­گردد. در کنار فواید گفته شده،  میکروگریدها باعث ایجاد مشکلاتی نیز می­شوند. از آنجا که هر میکروگرید شامل انواع مختلفی از منابع تولید پراکنده می­باشد، هماهنگی عملکرد این منابع و ایجاد یک روش مناسب جهت تولید بهینه میکروگرید الزامی است. در یک تقسیم بندی کلی میکروگریدها در دو حالت بهره­برداری مورد استفاده قرار می­گیرند. حالت متصل به شبکه که در این مود عملکردی میکروگرید توسط یک ترانس کاهنده به شبکه بالادست متصل بوده و با در نظر گرفتن مقدار تقاضای بار از سوی مصرف کننده­ها و همچنین قیمت برق تولیدی منابع تولید پراکنده و قیمت بازار برق، انرژی به شبکه تحویل داده یا از شبکه می­گیرد. در این حالت فرکانس مرجع همان فرکانس شبکه اصلی می­باشد. دیگر مود عملکردی را حالت جزیره­ای می­نامند. در این حالت میکروگرید به صورت عمدی، جهت سرویس یا به دلیل بروز خطا از شبکه اصلی جدا می­شود. با توجه به در دسترس نبودن شبکه جهت تامین بارها، منابع تولید پراکنده موجود در میکروگرید مسئول تامین بار و حفظ فرکانس می­باشند. پایداری فرکانس معمولا توسط ذخیره چرخان و ابر خازن­ها صورت می پذیرد. پس از قطع میکروگرید از شبکه اصلی به دلیل به هم خوردن توازن تولید و بار و همچنین عدم وجود یک فرکانس مرجع، تغییراتی در فرکانس میکروگرید ایجاد می­شود. میزان تغییرات ایجاد شده در میکروگرید پس از جدا شدن از شبکه اصلی را می­توان با درنظر گرفتن شرایط کنترلی ویژه­ تا حد مطلوبی کاهش داد (Lasseter 2002, 305-308).

 1-3- تاثیرات ناشی از حضور میکروگریدها در شبکه های قدرت

1-3-1 کیفیت توان

اكثر بارهای الکتریکی در معرض خطاهای گذرا، افت ولتاژها، هارمونیک­ها، قطعی­های لحظه­ای و غیره قرار دارند كه به آنها بارهای حساس به كیفیت توان گفته می­شود. بنابراین کیفیت توان و قابلیت اطمینان از اهمیت بسیاری برخوردار می­باشد. كیفیت توان مفهوم جدیدی است كه اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. در گذشته افت ولتاژ برای یک یا دو سیکل پیوسته نادیده گرفته می­شد در حالی كه امروزه این امر منجر به  قطع شبکه خواهد شد. به طور مشابه خطاهای گذرا، هارمونیک­ها و عدم تعادل فازها نیز در شمار تحقیقات کیفیت توان قرار گرفته است. اگر چه مشکلات كیفیت توان تاثیرات اقتصادی شدیدی بر فرآیندهای صنعتی دارند، اما با توجه به كاربردهای صنعتی مختلف و تنوع در اندازه گیری­های كیفیت توان محاسبه دقیق   هزینه­های ناشی از این مشکلات بسیار دشوار است. برخی از مشکلات کیفیت توان که به دلیل قطع شبکه منجر به تلفات اقتصادی می­شوند عبارتند از:

مقدار و زمان تداوم یک رخداد مانند افزایش ولتاژ شدید

قطع و یا آسیب دیدن تجهیزات به طور طبیعی

مشکلات مرتبط با تغییر فرکانس

زمان ایجاد رخداد. اینکه به طور مثال آیا این رخداد در ساعات اوج مصرف اتفاق افتاده یا در ساعات کم مصرف.

میکروگریدها قابلیت كنترل كیفیت توان مطابق با نیازهای مشترکین راحتی به صورت ساعتی نیز نیز دارا می باشند. این در حالی است که کنترل کیفیت توان یک مشترک خاص برای شبکه برق سنتی بسیار دشوار است چرا که شبکه های برق  سنتی  معمولا سطح کیفیت و سرویس دهی معینی را برای کلیه ی مشترکین بدون توجه به نیازمندی یک مشترک خاص فراهم می­نمایند.

در یک نمای کلی تمرکز زدایی از تولید و سازگاری مناسب بین عرضه و تقاضا و همچنین جلوگیری از قطعی های بلند مدت و کوتاه مدت باعث بهبود کیفیت توان در میکروگرید شده است (Hatziargyriou et al 2007, 78-94 ).

1-3-2 تاثیرات میکروگرید بر بازار برق

به منظور احداث موفق یک میکروگرید می بایست انگیزه­های مالی لازم برای مالکان میکروگرید و شبکه اصلی فراهم گردد. برای مشارکت میکروگریدها در بازار می بایست اصلاحاتی به منظور توسعه یک سیستم بازار برای توان تولید شده و سرویس های جانبی انجام گردد. قیمت­ها می بایست بر اساس  شرایط موجود در شبکه تعیین گردند. بدین معنی كه با تحت فشار قرار گرفتن شبکه، قیمت­ها افزایش می­یابد و بالعکس. قیمت های بازار به عنوان مهمترین فاکتور در کنترل تولید انرژی می باشند. در حالی كه فاكتورهای فنی از اهمیت كمتری برخوردا رند. سوددهی میکروگریدها از بازار كاملا به پاسخ دهی آنها به سیگنال های حاوی قیمت وابسته است. به طوری كه اگر توانایی رقابت در بازار را نداشته باشند مجبورند كه تنها نیازهای داخلی خودشان را برطرف نمایند. سیستم بازار می بایست با افزایش تولید و ذخیره و كنترل بارها از انعطاف بیشتری برخوردار باشد. این انعطاف پذیری سبب می­شود كه خریداران بر اساس مطالعات لحظه به لحظه بازار تصمیم­گیری كنند. علاوه بر آن این امر منجر به بهینه سازی شبکه قدرت، و همچنین  به حداقل رسیدن كنترل و برنامه ریزی مرکزی می گردد (Katiraei and Iravani 2006, 1821-1831 ). همچنین تعادل اقتصادی مناسب بین سرمایه گذاری و بهره برداری از DG در شبکه به کاهش قیمت برق در مصرف کنندگان در طولانی مدت منجر خواهد شد.

1-3-3 صرفه جویی اقتصادی

اگر چه اهداف استفاده از  میکروگرید ها را به دلیل تاثیرات مثبت آن بر روي محیط زیست و مزایاي اقتصادي آن بیان کرده اند. اما در واقع اقتصاد اولین هدف در توسعه­ي  میکروگریدها بوده است. استفاده از چندین منبع تولید توان در میکروگریدها در سطح ولتاژ توزیع برای تامین مصرف کننده بسیاری از            هزینه­های مربوط به احداث و راه اندازی نیروگاه­ها و همچنین خطوط انتقال را کاهش خواهد داد. به عبارت دیگر در برخی مناطق تامین بار در محل مصرف به صرفه تر از تولید توان توسط یک ژنراتور بزرگ در دور دست و انتقال آن به محل مصرف خواهد بود و واضح هست که در این صورت تلفات خطوط انتقال که در مسیر  انتقال اتفاق میافتاده نیز از بین می­رود (Dugan, McDermott and Ball  2001, 80-88).

اقتصاد در  میکروگرید به سه دسته تقسیم می­شود:

1- دسته­ي اول که مربوط می­شود به اساس اقتصاد سرمایه­گذاري بهینه و تکنولوژي­هاي بهره­برداري براي میکروگرید

2- دسته ي دوم که مربوط می شود به آن دسته از جنبه هاي میکروگرید که نیاز به ابداع و ابتکار دارد. در واقع نواحی وجود دارد که در آن میکروشبکه با شبکه اي اصلی متفاوت است. براي مثال امکان سطوح غیر یکنواخت قابلیت اطمینان براي نقاط انتخابی و یا اهمیت حیاتی برخی محدودیت­هاي بهره برداري مانند نویز که در اقتصاد تامین کنندگان انبوه توان ناچیز است.

3- دسته­ي سوم که مربوط می­شود به رابطه ي میکروگرید با سیستم سراسري توزیع.

مسئله­ي چالش برانگیز دیگر توانایی میکرگریدها براي شرکت در بازارهاي عرضه­ي برق است که می –واند از جانب ولتاژ و یا اتلافات محدود شود. یک میکروگرید توسط یک مصرف کننده یا گروهی از مصرف کنندگان جهت منافع اقتصادي آنها طراحی، نصب و بهره برداري می شود. اگر چه ممکن است شرکای میکروگرید هم اثرات مثبت محیطی سیستم تامین انرژي داشته باشند اما مهم ترین منافعی که شرکا به جستجوي آن هستند صورت حساب انرژي پایین­تر است میکروگرید می­تواند نقاط انتهایی را با قیمتی پایین­تر از شبکه­ي اصلی تامین کند اما بدیهی است که میکروگرید ها نیاز به یک سري تجهیزات جانبی نیز دارند که باید در محاسبات اقتصادي لحاظ شوند. مثلا با توجه به اینرسی کم سیستم­هاي میکرو باید منابع ذخیره­اي نیز وجود داشته باشند، این هزینه­هاي اضافه باید با مزایاي حاصل از جزیره شدن از دیدگاه مصرف کنندگان و هزینه­ي نگهداري قابلیت اطمینان بالاي سیستم از نظر شبکه­ي سراسري سبک و سنگین شود. از بسیاري جهات اقتصاد میکروگرید شبیه شبکه است. براي مثال اصول توزیع اقتصادي اعمال بر هر دو و مینیمم­سازي قیمت ها براي هر نوع سیستم نیازمند این است که در تمامی زمان ها ترکیبی از منابع را به کار ببریم که کمترین هزینه­ي ممکن را داشته باشد.

سیستم­هاي توان که بصورت سنتی طراحی شده­اند حول مفهوم سرویس همگانی عمل می­کنند که در آن باید کیفیت و قابلیت اطمینان توان تحویلی به همه­ي مصرف کننده­ها یکسان باشد. در عمل               انحراف­هایی از این استاندارد به وجود می­آید و این بخاطر مسائل مربوط به مناطق جغرافیایی مختلف و وسیع می­باشد اما همچنان هدف وفادار بودن به استاندارد همگانی می­باشد. یک محرك کلیدي براي میکروگرید ها، نزدیک­تر کردن کنترل قابلیت اطمینان و کیفیت به نقاط انتهایی است. اقتصاد به ما می­گوید که کنترل قابلیت اطمینان و کیفیت در نقاط انتهایی می تواند حاوي منافعی باشد. به دلیل اینکه در زمان­هاي کسري انرژي، انرژي می­تواند از مقدارهاي پایین­تر نقاط انتهایی به نقاط ابتداي انتقال داده شود. اگر چه با انجام این کار تامین کیفیت بالاتر و قابلیت اطمینان بالاتر می­تواند موجب هزینه­هایی شود. ذخیره کردن نیز گزینه­اي است که در هنگام عدم نیاز به توان با کیفیت بالا در نقاط انتهایی می­تواند وجود داشته باشد.

 [1]– Distributed Energy Resources

[2] – Multi microgrid

[3] – HV

[4] – MV

[5] – LV

[6] – DG

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122