پايان نامه کاوش ايده در متن‌هاي فارسي

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه کاوش ايده در متن‌هاي فارسي یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 70 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلود متن کامل پايان نامه کاوش ايده در متن‌هاي فارسي بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه و کلیات تحقیق 10
1- 1 مقدمه: 11
1-2 تعریف مسأله و سوالات اصلی تحقیق 12
1-3 فرضیه‌ها 12
1-4 موضوع و اهداف پژوهش 12
1-5 روش تحقیق 13
1-6 جنبه‌های نوآوری 13
1-7 مراحل انجام تحقیق 13
1-8 مروری اجمالی به چندی از تحقیقات و مطالعات انجام گرفته 14
1-9 ساختار پایان‌نامه 15
فصل دوم: ادبیات تحقیق 16
2-1 مقدمه 17
2-2 کاوش متن 19
2-3 ایده چیست 21
2-4 اساس و پایه در پشت ایجاد ایده 22
2-5 فرایند کاوش ایده 24
2-5-1 نتایج استفاده از روش کاوش ایده 29
2-5-2 ارزیابی روش کاوش ایده 30
2-6 کاربردهای روش کاوش ایده 32
2-6-1 استفاده از کاوش ایده در نوآوری سرویس در زنجیره ارزش کسب و کار 32
2-6-2 کاوش ایده برای پشتیبانی از توسعه و تحقیقات درباره محصول جدید 34
2-7 سیستم‌های خبره 35
2-7-1 مفاهیم سیستم‌های خبره 37
2-7-2 توسعه سیستم‌های خبره 39
2-7-3 فرایند مهندسی دانش 40
2-7-4 مراحل فرایند مهندسی دانش 41
2-7-5 مرحله کشف دانش 43
فصل سوم : روش تحقیق 46
3-1 مقدمه 47
3-2 روش تحقیق 47
3-2-1 بر اساس هدف تحقیق 47
3-2-2 بر اساس نحوه گردآوری داده‌ها(تحقیق توصیفی): 49
3-3 متغیرهای تحقیق 51
3-4 روش‌های جمع آوری اطلاعات 51
3-5 جامعه آماری 51
3-5 روش‌های تجزیه و تحلیل اطلاعات 52
فصل چهارم: رهیافت جدید پیشنهادی 54
4-1 مقدمه 55
4-2 روش کاوش ایده به زبان فارسی 55
4-3 استفاده از روش کاوش ایده در فرایند مهندسی دانش 62
4-4 مزایا و معایب استفاده از روش کاوش ایده در فرایند مهندسی دانش 64
فصل پنجم : نتیجه گیری 66
1-5 نتیجه گیری 67
5-1 پیشنهادها و یافته‌های تحقیق 68
منابع 70
Abstract 72

منابع

عباس دولانی، سید داود حسینی نسب، بهروز نیک نفس، “روش هاي تحقيق مورد استفاده در پايان نامه هاي فارغ التحصيلان دانشگاه علوم پزشكي تبريز “، فصلنامه علمی پژوهشی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، شماره 2، 1388، ص 169-187.

مسعود موحدی، محمد امیر نیکجو، “نگاهی به روش شناسی و تحقیقات پیرامون سیستم های اطلاعاتی”، مجموعه مقالات اولین  همایش بین المللی روش تحقیق در علوم، فنون و مهندسی10-9 خرداد،1385 .

محمد حسین دیانی، “روش تحقیق در: دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی”، به کوشش عباس حری، تهران کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، 1381.

زهره سرمد، عباس بازرگان، الهه حجازی، “روشهای تحقیق در علوم رفتاری”، انتشارات آگه تهران، 1382.

غلامرضا خاکي، “روش تحقيق در مديريت”، مرکز انتشارات علمي دانشگاه آزاد اسلامي، 1382.

عادل آذر،” آمار و کاربرد آن در مديريت”، انتشارات سمت تهران، 1383، چاپ سوم.

Thorleuchter, D.Van den Poel, A.Prinzie,” Mining ideas from textual information” Germany, 2009.

Thorleuchter, Finding Technological Ideas and Inventions with Text Mining and Technique Philosophy”. In: Preisach, C., Burkhardt, H., Schmidt-Thieme, L., Decker R. (Eds.). Data Analysis, Machine Learning, and Applications. pp. 413-420. Springer, Berlin, Heidelberg, 2008.

Stathel, J.Finzen, C.Riedl, N.May,”Service Innovation in Business Value Networks”, FZI, Fraunhofer IAO, TU München (TUM), SAP Research CEC, 2008.

Thorleuchter, D.Van den Poel, A.Prinzie,”Extracting Consumers’ Needs to support New Product Development”,  Proceedings of WKDD 2010, pp. 440-443, IEEE Computer Society, Los Alamitos, CA, 2010.

Thorleuchter, DVan den Poel, A. Prinzie, “Mining Innovative Ideas to Support new Product Research and Development”, In: Locarek-Junge, H., Weihs, C.(Eds.), Classification as a Tool for Research, pp. 587-594, Springer, Berlin, Heidelberg,2010.

Rajman, R.besancon, “Text mining: natural language techniques and text mining application”, Artificial intelligence laboratory, Computer science department, Swis federal inistitue of technology.

Fan, L.Wallace, S.Rich, Z.Zhang, “Tapping the power of text mining”, Communication of the ACM, 2006.

O’LEARY,”Design, Development and Validation of Expert Systems: A Survey of Developers “

BOOSE, “EXPERTISE TRANSFER FOR EXPERT SYSTEM DESIGN”, Boeing Artificial Intelligence Center.

 چکیده

ما در عصری زندگی می‌کنیم که حجم اطلاعات با سرعت زیادی در حال افزایش است و این اطلاعات در سراسر جهان در بستر اینترنت پراکنده شده است. این حجم عظیم اطلاعات می‌تواند به عنوان منبع ایده‌های جدید برای مسائلی که هنوز مطرح نشده است شناخته شود. یافتن این ایده‌ها و راه‌حل‌ها به صورت دستی و با کمک افراد خبره هزینه بردار و زمان‌بر خواهد بود.

روش کاوش ایده از داده‌های متنی روشی اتوماتیک است که در سال 2009 مطرح شد. روش کاوش ایده فرایندی است که ایده‌های جدید و مفید را از متن‌های غیر ساختار یافته استخراج می‌کند. در این روش تعریف ایده همان تعریف تکنولوژیکی آن است که برای حل مسائل تکنولوژیکی از آن استفاده می‌شود. این روش با بهره‌گیری از روش‌های کاوش متن و یک روش جدید به نام کاوش ایده از متن‌های موجود ایده‌ها را استخراج می‌کند و آن‌ها را از لحاظ جدید و مفید بودن مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این روش می‌تواند کاربردهای زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله زمینه کسب و کار داشته باشد و سبب سرعت بخشیدن به فرایندهای کسب و کار شود با پیاده سازی این روش در زبان فارسی می‌تواند تمام این قابلیت‌ها را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم سازد و آن‌ها را زمانی که با مشکلی مواجه می‌شوند را یاری کند تا بتوانند از لابه‌لای حجم عظیم اطلاعات موجود در کوتاه‌ترین زمان و با کم‌ترین هزینه راه‌حل مفید و جدید را بدست ­آورند. در این پژوهش روش کاوش ایده را با زبان فارسی پیاده‌سازی کرده و از آن در پیاده­سازی سیستم­های خبره به عنوان کاربردی جدید برای این روش استفاده کرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانیم هم اکنون بیشترین سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و سازمان‌ها روی دانش سازمانی است بنابراین مکانیزه کردن یافتن دانش جدید و غنی‌سازی پایگاه دانش می‌تواند میزان هزینه شرکت‌ها و سازمان‌ها را در این زمینه کاهش داده و باعث تسریع این فرایند شود.

کلمات کلیدی: کاوش ایده، متن­های غیر ساختاریافته،مسائل تکنولوژیکی، سیستم­های خبره، پایگاه دانش.

فصل اول: مقدمه و کلیات تحقیق

1- 1 مقدمه:

حجم اطلاعات در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری در حال افزایش است و از طرفی سازمان‌ها و شرکت‌ها نیز هر روزه با مسائل و مشکلات جدید روبه‌رو می‌شوند که شاید راه‌حل بسیاری از این مسائل در این توده عظیم اطلاعات باشد که در جای جای دنیا در بستری به نام اینترنت پراکنده شده و یا به صورت اسناد، مقالات، گزارشات و… در بایگانی شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار دارد. بسیاری از سازمان‌ها با استفاده از افراد خبره در زمینه‌های مختلف سعی بر آن داشته که بتوانند راه‌حل‌هایی برای این مسائل پیدا کنند که مطمئناً زمان‌بر و پر هزینه خواهد بود. روش کاوش ایده[1] راه‌حلی برای این موضوع است تا با پیدا کردن راه‌حل برای مسایل موجود به صورت مکانیزه در زمان و هزینه به صورت کارا صرفه‌جویی کنیم. کاوش متن[2] یا کشف دانش از متن‌ها به صورت کلی به فرایند استخراج اطلاعات و دانش مفید از متن‌های غیر ساختار یافته ارجاع داده می‌شود. با ارجاع به این کاوش ایده، فرایند اتوماتیکی برای استخراج ایده‌های مفید و جدید از متن غیر ساختار یافته[3] با استفاده از متدهای کاوش متن است و هدف این روش اگرچه پیدا کردن ایده‌های جدید و مفید است اما اغلب ارائه دادن این ایده‌ها به صورت قابل درک برای کاربر است [7,8]. این روش در وزارت دفاع آلمان برای اولین بار به کار گرفته شد و با استفاده از افراد خبره مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که این روش کارایی لازم را دارد اگرچه به دلیل حساس بودن نتایج برای وزارت دفاع المان این نتایج مخفی ماند اما در نهایت این روش برای مسایل مختلف در این وزارت مورد استفاده قرار گرفت و راه‌حل‌های مفیدی را برای مسائل مختلف آن پیدا کرد.

1-2 تعریف مسأله و سوالات اصلی تحقیق

در راستای پیاده سازی و استفاده از روش کاوش ایده سوالات زیر را می‌توان مطرح کرد:

دلیل استفاده از این روش به جای روش‌های دیگر از جمله ضریب جکارد[4] چیست؟

چه روش‌های دیگری غیر از این روش وجود دارند؟

این روش در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

آیا پیاده‌سازی این روش به زبان فارسی قابل ارزیابی است؟

ایده‌های بدست آمده از این روش به چه میزان مفید و جدید هستند؟

آیا می­توان در زمینه­های دیگر از این روش استفاده کرد؟

1-3 فرضیه‌ها

در این مسأله فرض بر این است که یک مسأله وجود دارد و متن‌های زیادی در قالب مقالات، اسناد، گزارشات و … وجود دارند که احتمالاً راه­حل این مسأله در آن‌ها وجود دارد، هدف پیدا کردن راه‌حل این مسأله از این متن‌ها به وسیله یک رویکرد خودکار است که سبب می‌شود استخراج ایده‌ها و راه‌حل‌ها بسیار سریع‌تر و ارزان‌تر انجام شود.

1-4 موضوع و اهداف پژوهش

هدف از این پایان‌نامه ایجاد برنامه کاربردی روش کاوش ایده به زبان فارسی است تا بتوان از منابع و مقالات موجود به زبان فارسی ایده‌های جدید و مفید را برای حل مسأئل موجود پیدا کرد. همچنین استفاده از این روش در پیاده­سازی سیستم­های خبره[5] است در واقع از این روش برای گرداوری دانش[6] در فرایند مهندسی دانش[7] استفاده شود تا این روش را هر چه بیشتر کاربردی شود.

1-5 روش تحقیق

روش انجام این تحقیق مطالعه و گرداوری اطلاعات لازم در زمینه روش کاوش ایده است که نتایج را می‌توان با نمونه انگلیسی آن ارزیابی کرد و همچنین مطالعه در زمینه سیستم­های خبره است که این روش می‌تواند به بهبود مراحل مهندسی آن کمک کند.

1-6 جنبه‌های نوآوری

با پیاده‌سازی این روش به زبان فارسی یکی از روش‌های جدید در زمینه متن‌کاوی برای متون فارسی وجود خواهد داشت و با به کار بردن آن در سیستم­های خبره راه­ جدیدی برای گردآوری دانش و غنی سازی پایگاه دانش به وجود خواهد آمد.

1-7 مراحل انجام تحقیق

مطالعات اولیه و ادبیات مسأله

شناخت مسأله و پیاده سازی آن

ارزیابی آن با استفاده از مقالات موجود

مطالعه کاربرد روش در زمینه‌های مختلف

بیان کاربرد جدید برای این روش

1-8 مروری اجمالی به چندی از تحقیقات و مطالعات انجام گرفته

روش کاوش ایده اولین بار در سال 2008 توسط Dirk Thorleuchter, Dirk Van den Poel در یک پروژه تحقیقی برای وزارت دفاع آلمان معرفی شد که از تکنیک‌های کاوش متن برای بدست آوردن ایده‌های جدید استفاده کردند [8].آن‌ها در سال 2009 رویکرد کاوش ایده را با درجه دقت بیشتری ارائه دادند. برای این رویکرد بر اساس فرضیات موجود برنامه کاربردی طراحی شده و روی اینترنت قرار داده شده است. در این سایت که چندین زبان را پشتیبانی می‌کند می‌توان کاربرد این روش را مشاهده کرد بدین منظور تنها لازم است که کاربر متنی که مسأله را بیان کرده و متنی که احتمال وجود راه‌حل برای مسأله مورد نظر در آن است را وارد کند تا در نهایت جواب را دریافت کند که به صورت متنی است که ایده‌های جدید پیدا شده در متن را به صورت جمله به کاربر نشان می‌دهد [7]. بعد از اینکه این روش مطرح شد استفاده‌های مختلف از آن در زمینه‌های گوناگون مطرح شد. در مقاله [9] از روش کاوش ایده به منظور ایجاد سرویس‌های جدید برای بهبود کسب و کار با استفاده از اطلاعات موجود در اینترنت و مقاله‌های تحقیقی استفاده می‌کند. در واقع از این روش به منظور هدف‌گرا کردن جستجو در صفحات وب به جای استفاده از موتورهای جستجوی ساده استفاده می‌کنند تا بتوانند بحث‌های کاربران را در وبلاگ‌ها و پیام‌ها شناسایی و پردازش کنند و همچنین بتوانند آیتم‌های جدیدی که مورد علاقه کاربران واقع شده است را شناسایی کنند و با استفاده از این کاوش سرویس‌های جدید را به منظور رقابت با رقبا ارائه می‌دهد و همچنین مقاله‌ [10,11]است که در آن از کاوش ایده به منظور نوآوری در محصول و توسعه و تحقیق درباره محصول جدید با استفاده از کاوش متن‌های اینترنتی که بیانگر نیازهای مصرف‌کنندگان است استفاده می‌کند و علاوه بر آن از روش کاوش ایده به منظور کاوش وب[8] برای پیدا کردن مشتریان و شرکت‌های سودآور استفاده می‌کند.

1-9 ساختار پایان‌نامه

در فصل دوم به بیان مقدمه و تاریخچه روش کاوش ایده و کاربرهای آن و  سیستم­های خبره و مراحل مهندسی آن پرداخته می‌شود.

فصل سوم، به چگونگی ارزیابی روش داده‌های مورد نیاز برای آن و نحوه تجزیه و تحلیل آن می‌پردازد.

فصل چهارم، با توجه به روش کاوش ایده نحوه استفاده از آن در متون فارسی و کاربرد آن در سیستم­های خبره را بیان می‌کند.

فصل پنجم، شامل جمع‌بندی و ارائه پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده است.

فصل دوم: ادبیات تحقیق

2-1 مقدمه

روش کاوش ایده روشی است که از تکنیک‌های کاوش متن و تکنیک جدیدی به نام کاوش ایده برای بدست آوردن ایده‌های جدید از متون غیر ساختار یافته استفاده می‌شود. این روش که در وزارت دفاع المان برای اولین بار ایجاد و به کار برده شد متنی که حاوی توضیح مسأله مطرح شده و متنی که احتمالاً ایده جدید برای حل این مسأله در آن مطرح شده است را به عنوان ورودی‌هایش دریافت می‌کند و با استفاده از تکنیک‌های که به کار می‌برد ایده‌های جدید و مفید را استخراج می‌کند و در نهایت با استفاده از روشی قابل درک برای کاربر آن را در خروجی نمایش می‌دهد.

ما در این تحقیق ابتدا در بخش 2-2 مروری اجمالی بر کاوش متن خواهیم داشت تا در مورد پایه و اساس روش کاوش ایده که کاوش متن است بحث کنیم. که در این قسمت بیشتر، کلیات کاوش متن که در کاوش ایده مورد استفاده قرار گرفته است را مورد بحث قرار می‌دهیم. در بخش بعدی تعریف ایده را بیان می‌کنیم تا با این کار از شبه‌هایی که در زمینه این واژه ممکن است وجود داشته باشد پرهیز کنیم و بتوانیم بر اساس این تعریف دامنه کار را بهتر مشخص کنیم. در بخش 2-4 به بررسی اساس و پایه ایجاد ایده می‌پردازیم تا بتوانیم نحوه به وجود آمدن این روش و در واقع ایده به وجود آمدن این روش را بهتر درک کنیم. در بخش 2-5 روش کاوش ایده را مورد بحث قرار می‌دهیم که مراحل مختلف این روش را به طور کامل شرح می‌دهد. در بخش 2-5-1 به ارزیابی روش کاوش ایده می‌پردازیم تا بتوانیم میزان دقت و صحت این روش را ببینیم.

در بخش بعدی کاربردهای کاوش ایده را بیان می‌کنیم. که در بخش 2-6-1 به کاربرد این روش در زمینه کسب و کار و برای یافتن سرویس‌های جدید اشاره خواهیم کرد. در بخش 2-6-2 کاربرد این روش در توسعه و تحقیق محصول[9] جدید را بیان می‌کنیم. از آنجایی که ایده من در این مقاله علاوه بر پیاده‌سازی این روش به زبان فارسی به کار بردن آن در زمینه توسعه سیستم­های خبره است در بخش 2-7 مروری بر مفهوم سیستم­های خبره خواهیم داشت و در بخش 2-7-1 فرایند مهندسی دانش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ادامه در قسمت 2-7-2 مراحل مهندسی دانش و در نهایت در بخش 2-7-2-1 مرحله کشف دانش را بیان خواهیم کرد.

[1] Idea mining

[2] Text mining

[3] Unstructured text

[4] Jaccard’s coefficient

[5] Expert systems

[6] Knowledge acquisition

[7] knowledge-engineering process

[8] Web mining

[9] Product Research and Development

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122