پايان نامه کلاسه‌بندي رادارهاي کشف شده توسط سيستم‌هاي جنگ الکترونيک

تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی

پايان نامه کلاسه‌بندي رادارهاي کشف شده توسط سيستم‌هاي جنگ الکترونيک یکی از پایان نامه و تحقیق های جامع و کامل و دارای منابع معتبر می باشد این پایان نامه دارای 75 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که جهت دریافت و دانلود متن کامل پايان نامه کلاسه‌بندي رادارهاي کشف شده توسط سيستم‌هاي جنگ الکترونيک بر روی گزینه خرید انتهای ایمیل کلیک نمائید پس از وارد نمودن اطلاعات مربوطه و پرداخت قادر به دانلود متن کامل پایان نامه مربوطه می باشد همچنین لینک پایان نامه همان لحظه به ایمیل شما ارسال می گردد.

فهرست مطالب

فصل 1- مقدمه 1
1-1- پیشگفتار 2
1-2- اهداف پایان‌نامه 3
1-3- مسائل و مشکلات مربوط به موضوع 5
1-4- ساختار پایان‌نامه 7
فصل 2- مروری بر تحقیقات انجام‌شده 9
فصل 3- مراحل انجام کار 14
3-1- جمع‌آوری داده‌ها 16
3-2- پیش‌پردازش داده‌ها 17
3-2-1- انتخاب و کاهش ویژگی‌ها با استفاده از PCA 18
3-3- الگوریتم‌های کلاسه‌بندی مورد استفاده 21
3-3-1- شبکه عصبی پرسپترون چند لایه(MLP) 21
3-3-2- شبکه عصبی شعاع مبنا 24
3-3-3- بردار ماشین تکیهگاه(SVM) 29
3-4-ارزيابي روش‌هاي کلاسه‌بندي 43
فصل 4- شبیه‌سازی 44
4-1- مقدمه 45
4-2- انتخاب ویژگی‌ها 45
4-3- شبیه‌سازی با پرسپترون چند لایه 46
4-4- شبیه‌سازی با بردار ماشین تکیه‌گاه 48
4-5- شبیه‌سازی با شبکه عصبی شعاع مبنا 53
فصل 5- نتیجه‌گیری و پیشنهادات 58
5-1- نتيجه‌گيري و جمع‌بندي 59
5-2- پيشنهادات و كارهاي آینده 59
فهرست منابع 60

 فهرست منابع

[1]     ک. حسامپور،”انتخاب هوشمند ویژگیها و جداکنندههای بهینه برای تشخیص اتوماتیک مدولاسیون سیگنال”،دانشگاه یزد،1390

[2]    گ. سعادتی مقدم و ع. ناصری،”روشی جدید براي پردازش اطلاعات در سیستمهاي شنود راداری”،نوزدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران،1390، صفحه 1-9

[3]    ر. صفی زاده،”بررسي روشهاي مختلف كلاسه بندي سيگنال راداري در سيستمهاي جنگ الكترونيك”، 1392

[4]      م. ب. منهاج، مبانی شبکه های عصبی، ویرایش هفتم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، 1389، 715 صفحه

[5]      J. A. Anderson, M. T. Gately, P. A. Penz, and D. R. Collins, “Radar signal categorization using a neural network,” Proceedings of the IEEE, vol. 78, no. 10, pp. 1646–1657, 1990.

[6]      A. M. Aziz, “A novel and efficient approach for automatic classification of radar emitter signals,” in 2013 IEEE Aerospace Conference, 2013, pp. 1–8.

[7]      B. E. Boser, I. M. Guyon, and V. N. Vapnik, “A training algorithm for optimal margin classifiers,” in Proceedings of the fifth annual workshop on Computational learning theory – COLT  ’92, 1992, pp. 144–152.

[8]      M. Cherniakov, R. S. A. R. Abdullah, P. Jancovic, M. Salous, and V. Chapursky, “Automatic ground target classification using forward scattering radar,” Radar, Sonar and Navigation, IEE Proceedings, vol. 153, no. 5, pp. 427–437, Oct. 2006.

[9]      C. L. Davies and P. Hollands, “Automatic processing for ESM,” IEE Proceedings F Communications, Radar and Signal Processing, vol. 129, no. 3, p. 164, Jun. 1982.

[10]    J. Dudczyk, A. Kawalec, and J. Cyrek, “Applying the distance and similarity functions to radar signals identification,” in 2008 International Radar Symposium, 2008, pp. 1–4.

[11]    P. M. Grant and J. H. Collins, “Introduction to electronic warfare,” IEE Proceedings F Communications, Radar and Signal Processing, vol. 129, no. 3, p. 113, Jun. 1982.

[12]    J. Han, M. Kamber, and J. Pei, Data Mining Concepts And Techniques, Third Edit. Morgan Kaufmann Publisher, 2012, p. 740.

[13]     E.J. Hartman, J.D. Keeler, J.M Kowalski, “Layered neural networks with Gaussian hidden units as universal approximations,” Neural computation, 1990. 2(2): p. 210-215.

[14]    J. Liu, J. Lee, L. Li, Z.Q. Luo, and K.M. Wong, “On-line Clustering Algorithms for Radar Emitter Classification,” IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence,Vol. 27, No. 8, pp. 1185–1196, Aug. 2005

[15]   K. Pearson, “On lines and planes of closest fit to systems of points in space,” The London, Edinburgh, and Dublin Philosophical Magazine and Journal of Science, 1901. 2(11): p. 559-572

[16]    M.-Q. Ren, Y. Zhu, Y. Mao, and J. Han, “Radar emitter signals classification using kernel principle component analysis and fuzzy support vector machines,” in 2007 International Conference on Wavelet Analysis and Pattern Recognition, 2007, vol. 3, pp. 1442–1446.

چکیده

همواره در یک محیط عملیاتی جنگ الکترونیک[1] پالس‌های متعددی از رادارهای فعال در منطقه موجود می‌باشد. يكي از روش‌های تشخيص تهديدات هوايي، دريايي و زميني، استفاده از تحليل سيگنال راداري است كه توسط این‌گونه تهديدات حمل می‌شوند. ازآنجایی‌که رادار به عنوان یکی از مهم‌ترین حسگرها[2] در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، لذا شناسایی دقیق و سریع رادارهای موجود در یک منطقه عملیاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای شناسایی رادارها، واحد پردازش اطلاعات نقش مهمی را بر عهده دارد که یکی از بخش‌های مهم این واحد، کلاسه‌بندی رادارهای کشف شده می‌باشد. در اين تحقيق از الگوریتم SVM[3] برای این منظور استفاده شده است که با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از شبیه‌سازی‌ها و مقایسه آن با چند روش دیگر، الگوریتم مذکور بهترین کارایی را دارد.

[1] Electronic warfare (EW)

[2] Sensor

[3] Support Vector Machine

فصل اول

مقدمه

 1-1-  پیشگفتار

در دنیای امروزی، اطلاعات به عنوان یکی از فاکتورهای تولیدی مهم پدیدار شده است. درنتیجه تلاش برای استخراج اطلاعات از داده‌ها توجه بسیاری از افراد دخیل در صنعت اطلاعات را به خود جلب نموده است. پیشرفت‌های حاصله در علم اطلاع‌رسانی و فناوری اطلاعات، فنون و ابزارهای جدیدی را برای غلبه بر رشد مستمر و تنوع بانک‌های اطلاعاتی تأمین می‌کنند. این پیشرفت‌ها هم در بعد سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری حاصل‌شده‌اند.

داده‌کاوی یکی از پیشرفت‌های اخیر در راستای فن‌آوری‌های مدیریت داده‌هاست. داده‌کاوی مجموعه‌ای از فنون است که به شخص امکان می‌دهد تا ورای داده‌پردازی معمولی حرکت کند و به استخراج اطلاعاتی که در انبوه داده‌ها مخفی و یا پنهان است کمک می‌کند.

سیستم‌های پشتیبان الکترونیکی یا ESM[1]، سیستم‌های منفعل هستند که تشعشع امواج تولیدی را از بسیاری از سیستم‌ها، دریافت و ویژگی‌های هر یک از پالس‌های دریافت شده را اندازه‌گیری می‌کنند و سپس پالس‌هایی که متعلق به ساتع کننده‌ای مشابه باشند را برای تعیین و استخراج  پارامترها و ویژگی‌های رادار کشف شده دسته‌بندی می‌کنند و هدف آن جستجو، ره‌گیری، مکان‌یابی و تحلیل سیگنال‌های راداری در دیده‌بانی و مراقبت از منطقه نظامی می‌باشد ]5[ ]6[ ]9[ ]11[.

به‌طورکلی سیستم‌های شناسایی رادار داراي چهار جزء اصلی شامل آنتن، گیرنده، پردازشگر(شامل پردازش سيگنال و داده) و نمایشگر می‌باشد و عمل کلاسه‌بندی و تفکیک رادارها در قسمت نمايشگر این سیستم‌ها با مقايسه با آرشيو اطلاعات راداري انجام می‌شود]19[.

در یک محیط جنگ الکترونیک، رشته پالس‌های مربوط به رادارهای فعال در محیط با هم ادغام شده و توسط گیرنده‌های سیستم شنود راداری دریافت می‌شوند. این رشته پالس‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که آن‌ها را از هم مجزا می‌سازند. این ویژگی‌ها با توجه به نوع رادار و تهدیدها، متفاوت خواهد بود.

ویژگی‌های مربوط به هر رادار با چند پارامتر اصلی مشخص می‌شوند که این پارامترها شامل جهت[2]، زمان دریافت پالس[3]، فرکانس، عرض پالس[4] و دامنه پالس[5] است]14[ ]16[ ]17[ که با جمع‌آوري تعداد زيادي از اين ركوردها و مؤلفه‌های مشخصه مي‌توان يك مجموعه داده مرجع و كارآمد تشكيل داد كه براي شناسايي، پيش‌بيني، دسته‌بندي و برچسب‌گذاری رادارها از آن استفاده مي‌شود.

 1-2- اهداف پایان‌نامه

با توجه به گستردگي آماري داده‌ها و انواع رادارهاي موجود، مسئله برچسب‌گذاری رادارهای استخراج شده، چالشي جدي است. در صورت اكتشاف پارامترهای عملیاتی يك رادار توسط سیستم‌های شنود راداری موجود در يك منطقه عملياتي، مي‌بايست بر اساس پایگاه داده موجود، نام و نوع آن رادار تشخيص داده شود تا بتوان عمليات مناسبي را جهت غیرفعال كردن آن رادار انجام داد. در حال حاضر برای انجام این کار از پردازش‌هاي قياسي استفاده می‌شود تا رکوردی که بیشترین شباهت با رادار کشف شده توسط نرم‌افزار دارد مشخص گردد که برای انجام این کار از يك مدل رياضي خيلي ساده‌انگارانه خطي استفاده می‌شود كه بر اساس آن توسط نیروی خبره، یک ضريب به هر پارامتر آن رادار اختصاص می‌یابد و با عملیات ریاضی خیلی ساده‌ای، راداری که بیشترین شباهت به رادار مکشوفه دارد استخراج می‌شود و بنابراين فرآيندي زمان‌بر و کم‌دقت است و همچنين به سطح تخصص و تجربه فرد خبره نيز بستگی دارد و علاوه بر آن رادارهای بسیار متنوع و متفاوتی وجود دارد که برای هرکدام از آن‌ها باید ضرایب متفاوتی را اعمال کرد.

همان‌طور كه مشخص است نيروي انساني نقش عمده‌ای در فرآيند فوق‌الذکر دارد، هدف از انجام اين پایان‌نامه كاهش نقش نيروي انساني و خطاهايي است كه مي‌تواند از اين منبع سرچشمه بگيرد. بنابراين و با در نظر گرفتن صورت‌مسئله یادشده، استفاده از الگوریتم‌های کلاسه‌بندی[6] در داده‌کاوی[7] ابزار مناسبي جهت تشخيص، تبيين و استخراج اطلاعات مطلوب از مجموعه داده جمع‌آوری‌شده مي‌باشد.

در سیستم‌های مخابراتی نظامی تکنیک‌های پیشرفته‌ای برای شنود و پردازش سیگنال‌های بلادرنگ بکار می‌رود که برای تصمیم‌گیری‌های مربوط به عملیات جنگ الکترونیک و سایر عملیات تاکتیکی حیاتی‌اند. امروزه ضرورت سیستم‌های هوشمند با تکنیک‌های پردازش سیگنال مدرن، به‌خوبی احساس می‌شود. وظیفه اصلی چنین سیستم‌هایی شناخت رادارهای موجود در محیط عملیاتی و طبقه‌بندی آن‌ها بر اساس آموخته‌های قبلی سیستم و انجام عملیات لازمه با سرعت بالا و بلادرنگ می‌باشد بخصوص در مواردی که سیگنال دریافت شده مربوط به یک تهدید آنی مانند موشک است و باید سیستم‌های جنگ الکترونیک در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ لازم را به عنوان هشداردهنده بدهند.

هدفی که به دنبال آن هستیم استفاده از نتایج این تحقیق در کلاسه‌بندی اطلاعات استخراج شده توسط سیستم‌های شنود راداری می‌باشد که این امر بعد از مرحله پیش‌پردازش سیگنال ورودی و انتخاب صحیح الگوریتم‌های دسته‌بندی، محقق می‌شود. عملیات پیش‌پردازش می‌تواند دربرگیرنده حذف نویز ، تخمین فرکانس حامل، توان سیگنال و نویز، همسان‌سازی  و… می‌باشد که به دلیل وجود مباحث مخابراتی از بحث ما خارج می‌باشد. پس از پردازش و استخراج مشخصات سیگنال ورودی و ذخیره‌سازی در بانک اطلاعاتی سیستم نوبت به تشخیص نوع رادار کشف شده با تکیه‌بر اطلاعات موجود و آموزش قبلی سیستم است. در این راستا  مطالعه روش‌های معتبر کلاسه‌بندی داده‌ها در یک قالب مشخص، و از میان آن‌ها انتخاب روش بهینه حائز اهمیت برای سیستم‌های شنود می‌باشد. ازآنجایی‌که آیتم زمان در چنین سیستم‌هایی بسیار مهم و حیاتی است بنابراین انتخاب روشی مؤثر، بهینه و سریع به‌منظور کلاسه‌بندی و هدایت روش‌های ECM[8] برای این‌گونه تجهیزات نظامی دارای جایگاه خاصی می‌باشد

1-3-مسائل و مشکلات مربوط به موضوع

در حال حاضر فرآیند جداسازی پالس‌های راداری معمولاً یک یا چند پارامتر مربوط به یک پالس(مانند شکل 1-1) را در نظر می‌گیرند. به طور مثال برای جداسازی پالس‌ها در گیرنده و نسبتدادن آن به راداری مشخص و معلوم، در حالات تک پارامتری، پارامتر زمان دریافت پالس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالات دوم، پارامترهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. لذا با توجه به مطالب ذکرشده روش‌های جداسازی پالس‌ها به دو روش تکپارامتری و چندپارامتری تقسیم می‌شوند.]3[

اما در عملیات کلاسه‌بندی راداری ما مجبوریم تا چندین پارامتر از آن پالس کشف شده را مورد مقایسه و ارزیابی قرار دهیم برخلاف روش تکپارامتری که سرعت بالایی دارد روش دوم یا چندپارامتری پیچیدگی کار را بالابرده که در این صورت سرعت تحت‌الشعاع دقت سیستم قرار خواهد گرفت. علاوه بر اين موضوع در هنگامی‌که تعداد پالس‌ها زياد شود روند ارزيابي و تشخيص رادار از روي چندين پارامتر پيچيده می‌گردد.

البته می‌توانیم بر اساس روش تکپارامتری کلاسه‌بندی را انجام دهیم ولی در این صورت به علت وجود تعداد رادارهای زیاد در یک منطقه و پیشرفت روزافزون رادارها در ارسال الگوهاي رفتاري متفاوت در يك يا چندين پارامتر خودشان در هرلحظه، دسته‌بندی‌های انجام شده بسیار متنوع و زیاد خواهند شد که باعث به وجود آمدن مشکلاتی در این زمینه می‌شود. علیرغم مسائل و مشکلات مربوط بهروش‌های تکپارامتری، این روش‌ها در محیط‌های ساده و نه‌چندان شلوغ و پیچیده نسبت به روش‌های چند پارامتری دارای سرعت بالاتری خواهند بود. در ادامه توضيح داده خواهد شد كه روش تکپارامتري جوابگوی تمام الگوهاي رفتاري رادارها (مانند Stagger, Jitter) نخواهد بود.

فرض کنید که بخواهیم مثلاً بر اساس فقط پارامتر فرکانس کلاسه‌بندی انجام شود. در این حالت فرض كنيم كه سيستم پالس‌های چندین رادار را كشف كرده و اطلاعات آن‌ها را استخراج نموده است، تداخلي بين آن‌ها به وجود نيامده و الگوي رفتاري فرکانس همه آن‌ها نیز ثابت بوده باشد آنگاه ممکن است كه این انتخاب روش براي کلاسه‌بندی مناسب باشد. ولی اگر الگوي رفتاري فرکانس پالس رادار دریافتی از نوع Agile یا از نوع Diversity باشد در این صورت به دلیل ماهيت همان الگوي رفتاري خروجي شامل چندین رادار می‌شود درصورتی‌که درواقع تمامی این فرکانس‌ها مربوط به یک رادار بوده است. با توجه به توضيحات گفته‌شده بالا همین موضوع برای پارامتر [9]PRI نیز صادق است چراکه به علت تنوع الگوهای رفتاري PRI این مسئله نیز مشکلي به‌مانند فركانس را به وجود می‌آورد (برخی از انواع الگوهاي معروف و متداول PRI شامل: Stable, Jitter, Stagger, Dwell&Switch, Periodical است). بنابراین نیاز است تا برای کلاسه‌بندی سیگنال‌های راداری از روش چندپارامتري استفاده شود که در این صورت رادارها بر اساس چندین مشخصه پالس‌هایشان کلاسه‌بندی می‌شوند و باعث محدودتر شدن دسته‌ها و درنتیجه بالاتر رفتن سرعت جستجوها و مقایسه‌ها در مراجعات بعدی خواهد شد.

اکنون‌که با ذكر مثالي ساده به اين نتیجه‌گیری رسيديم كه بايد در طرح خاص از روش چندپارامتري براي کلاسه‌بندی استفاده كنيم  به چالش ديگري يا در حقيقت اصلی‌ترین چالش اين طرح می‌رسیم كه وجود همپوشاني بازه‌های اعداد يك پارامتر (فرضاً پارامتر فركانس) از يك رادار مشخص با ساير بازه‌های همان پارامتر از يك رادار مشخص ديگر است. به‌عبارت‌دیگر به سه دليل آورده شده در زير بازه‌های اعداد برخي پارامترهاي مهم دچار همپوشاني می‌شود كه نياز به کلاسه‌بندی داده‌ها در این‌گونه سیستم‌ها (سیستم‌های شنود راداري) را بسيار ضروری‌تر می‌کند. اين سه دليل عبارت‌اند از:

وجود الگوهاي رفتاري برخي از پارامترهاي رادار مانند فركانس، نرخ تكرار پالس و پهناي پالس.

وجود نويز در سیگنال‌های دريافت شده كه خود باعث ايجاد تغيير در مقادير پارامترها می‌شود.

عدم قطعيت در واحد پردازشگر سيستم كه مشخصات پارامترها را استخراج می‌کند.

مشکل دیگری نيز در اینجا وجود دارد و آن اين است که به دلیل داشتن ماهیت نظامی این‌گونه مباحث(جنگ الکترونیک)، یافتن منابعی برای تحلیل و آناليز بيشتر این‌گونه موضوعات بسیار محدود بوده و بایستی با تكيه بر تئوری‌های کلاسیک موجود در مبحث کلاسه‌بندی از مقوله داده‌کاوی که منابع فراوان‌تری دارند براي حل مسائل خود بهره برد.

1-4-ساختار پایان‌نامه

این پایان­نامه به پنج فصل تقسیم شده است. فصل دوم به مروری اجمالی بر تحقیقات انجام‌شده اختصاص دارد. در فصل سوم ابزارهای هوش مصنوعی استفاده شده در شبیه­سازی­ها معرفی می­گردند. در فصل چهارم شبیه­سازی­ها و نتایج به‌دست‌آمده از آن‌ها ارائه خواهد شد. درنهایت، فصل پنجم به نتیجه­گیری و کارهای آینده اختصاص دارد.

[1] Electronic Support Measure

[2] Directional Of Arrival (DOA)

[3] Time Of Arrival (TOA)

[4] Pulse width (PW)

[5] Pulse Amplitude (PA)

[6] Classification

[7] Data Mining

[8] Electronic Counter Measure

[9] Pulse repetition interval

همه پایان نامه و تحقیق و پروژه های به صورت فایل دانلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد. ضمنا همان لحظه لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می گردد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

جستجو پیشرفته

دسته‌ها

آخرین بروز رسانی

    Fatal error: Call to undefined function jdate() in /home/bmaghale/domains/bmaghale.ir/public_html/wp-content/themes/digitaliran5/sidebar.php on line 122